ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" лютого 2012 р.Справа № 5013/64/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/64/12
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37
до відповідача: публічного акціонерного товариства "Світловодський маслосиркомбінат", Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Макаренка, 2
про стягнення 59844,00 грн.,
Представники сторін:
від позивача - завідувач юридичного сектору ОСОБА_1, довіреність №04-4/119 від 10.01.2012 р.;
від відповідача - участі не брав;
у судовому засіданні брав участь помічник Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора Деревінська О.С. (посвідчення №835).
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з публічного акціонерного товариства "Світловодський маслосиркомбінат" - 59844,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування, з покладенням на відповідача судових витрат.
Позивач у своїх поясненнях заявлені прокурором позовні вимоги підтримав повністю (а.с. 30-31).
Відповідач відзив на позов не надав, позовні вимоги не заперечив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29).
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
За приписами ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).
Відповідно до ст. ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Стаття 109 Водного кодексу України передбачає, що спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів розглядаються державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, геології, місцевими Радами, судом або третейським судом у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають, зокрема, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Пунктами "б", "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належить: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В силу вимог ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року № 55 (а.с. 32- 41).
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства публічним акціонерним товариством "Світловодський маслосиркомбінат".
В ході перевірки встановлено, що з 07.11.2011р. у товариства відсутній дозвіл на спеціальне водокористування на три артезіанські свердловини, які розташовані за адміністративною будівлею по вул. Макаренка в м. Світловодську, що є порушенням вимог статей 48, 49 Водного кодексу України. До 07.11.2011р. підприємство мало дозвіл на спеціальне водокористування №10324 від 05.12.2008р. метою якого були питні, господарсько-побутові та виробничі потреби, відведення зворотних вод в каналізацію КП "Світловодський міський водоканал". Ліміт забору підземних вод складає 836,0 м.куб./добу і 305,1 тис.м.куб./рік.
За результатами перевірки складено акт №07-9 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.12.2011р. (а.с. 10-13), з яким ознайомлений технічний директор ПАТ "Світловодський маслосиркомбінат" Бахталовський С.В. та отриманий останнім, про що свідчить відмітка на акті.
Згідно довідки ПАТ "Світловодський маслосиркомбінат" №436 від 23.12.2011р. підприємством з трьох артезіанських свердловин забрано підземних прісних вод з 08.11.2011р. по 19.11.2011р. в об'ємі 1200 м.куб. води (а.с. 21).
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 23.12.2011р. технічного директора ПАТ "Світловодський маслосиркомбінат" Бахталовського С.В. визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. (а.с. 18-19).
Штраф у розмірі 170,00 грн. сплачено гр. Бахталовським С.В. в повному обсязі згідно квитанції №19/В/130 від 11.01.2012р. (а.с. 20).
Згідно припису від 04.01.2012р. (а.с. 14-15) відповідача зобов'язано у строк до 04.02.2012р. оформити дозвіл на спеціальне водокористування, а у строк до 25.04.2012р. оформити спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами (підземні прісні води).
В силу вимог ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Стаття 48 Водного кодексу України передбачає поняття спеціального водокористування. Так, згідно частини 1 цієї статті спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як визначено п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика).
На підставі матеріалів перевірки та Методики, головним спеціалістом відділу екологічного контролю атмосферного повітря та водних ресурсів - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування за період з 08.11.2011р. по 19.11.2011р. Згідно вказаного розрахунку розмір збитків становить 59844,00 грн. (а.с. 22).
Доказів відшкодування завданої шкоди відповідач суду не надав.
З огляду на викладені обставини, господарський суд вважає позов прокурора обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Світловодський маслосиркомбінат" (Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Макаренка, 2, ідентифікаційний код 00446061) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 38037110) на р/р №33113331700012 в ГУДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 37918126, код бюджетної класифікації 50080200 - 59844,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Світловодський маслосиркомбінат" (Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Макаренка, 2, ідентифікаційний код 00446061) в дохід державного бюджету України (отримувач коштів - Управління Державної казначейської служби України у м. Кіровограді Кіровоградської області, банк - ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, р/р №31211206783002, МФО 823016, ідентифікаційний код 38037409, код 22030001) - 1609,50 грн. судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його прийняття до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Макаренка, 2.
Суддя О.Б. Шевчук
Повне рішення складено: 27.02.2012 року.