Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.12 Справа № 1/209пд/2011
За позовом Прокурора Слов'яносербського району Луганської області в інтересах держави в особі Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт. Фрунзе Слов'яносербського району Луганської області
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивача ОСОБА_2, довіреність № 1 від 06.01.12;
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність № 194 від 11.01.12;
прокурор Омельченко О.С.;
Суть пору: про внесення змін до договору оренди землі від 11.04.05, зареєстр. за № 040542500003, який укладений між Фрунзенською селищною радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 17.01.12 проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що рішення Фрунзенської селищної ради від 12.04.11 № 6/92 про внесення змін до договору є незаконним, та з 2011 року він сплачує орендну плату у розмірі 8 % від нормативно-грошової оцінки землі, у той час, як за Податковим кодексом України орендна плата має складати 3% від нормативно-грошової оцінки землі тощо.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора та представників сторін, суд дійшов до наступного.
Так, 11.04.05 між Фрунзенською селищною радою Луганської області /позивачем/ та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 /відповідачем/ було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому законом порядку 11.04.05 за № 040542500003, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,2297 га за адресою: АДРЕСА_1.
За змістом п. 8 договору земельна ділянка була надана орендарю терміном на 49 років.
Пунктом 9 укладеного договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі 1025 грн. 28 коп., що складає 85 грн. 44 коп. на місяць.
У відповідності до п. 28 договору оренди землі сторони дійшли згоди, що у разі збільшення розмірів земельного податку орендодавець вправі вимагати збільшення розміру орендної плати.
За умовами додаткової угоди від 08.02.11 до вказаного договору розмір річної орендної плати збільшено до 2129 грн. 33 коп., що складає 177 грн. 44 коп. на місяць.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтовання підвищення розміру орендної плати прокурор Слов'яносербського району Луганської області за листом від 08.02.12 № 174-547 вих.-12 посилається на те, що 22.04.11 Фрунзенська селищна рада винесла рішення "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки" № 6/92, яким переглянуто оренду плату у договорі оренди землі за користування відповідачем земельною ділянкою несільськогосподарського використання, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,2297 га. Вказаним рішенням було встановлено розмір орендної плати за рік у сумі 9923 грн. 04 коп., а за місяць - 826 грн. 92 коп., як передбачено ст. 275 Податкового кодексу України та зобовязано відповідача зареєструвати додаткову угоду у двохмісячний термін. Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку надіслав на адресу відповідача проект додаткової угоди від 10.05.11 про внесення змін до договору оренди землі (арк. справи 31), за змістом якої запропонував внести відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки, а с а м е :
- викласти п. 9 договору у новій редакції : "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 9923,04 грн. на рік або 826,92 грн. на місяць".
З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди землі від 11.04.05.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).
У відповідності до п. 5 договору оренди землі від 11.04.05 (державна реєстрація за №040542500003) нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 20505 грн. 57 коп.
Однак, як свідчать письмові пояснення прокурора та позивача, за результатами планової ревізії фінансово-господарської діяльності Фрунзенської селищної ради зясувалось, що при укладенні договору оренди землі від 11.04.05 сторонами не було враховано, що згідно ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІУ дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту. Оскільки законодавством не передбачено проведення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки якщо не проведена нормативна грошова оцінка населеного пункту у цілому, то і орендна плата за нього не може обчислюватись за нормативною грошовою оцінкою.
Нормативна грошова оцінка с. Фрунзе Словяносербського району Луганської області не проведена.
У той же час з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, яким зокрема врегульовано обчислення та сплата орендної плати за землю, а саме :
- ставка податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються на 2011 рік у розмірі 0,48 грн. за м.кв. (ст. 275);
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288).
Саме тому з метою приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства Фрунзенською селищною радою Словяносербського району Луганської області було прийняте рішення № 6/92 від 22.04.11 року "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки", в якому розраховано орендну плату на вищезазначену земельну ділянку у розмірі 9923,04 грн. на рік, що зазначено у додатку № 1 до вказаного рішення (арк. справи 18).
У проекті додаткової угоди від 10.05.11 про внесення змін до договору, що є предметом спору, орендодавець послався на вказане вище рішення селищної ради.
Розглядаючи справу, господарський суд звернув увагу на те, що рішенням № 6/92 Фрунзенською селищною радою встановлено оренду плату у розмірі 9923 грн. 04 коп. за користування земельною ділянкою площею 0,2297 га, наданою в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, а не запропоновано її змінити, у той час, як одностороння зміна умов договору оренди не допускається. Однак, як зазначено у п. 2.19 постанови пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Фрунзенської селищної ради № 6/92 від 22.04.11 на час розгляду справи не скасоване, не визнано недійсним.
При цьому господарським судом приймається до уваги факт існування рішення Фрунзенської селищної ради № 5/42 від 17.03.11 року "Про затвердження розміру орендної плати для земель комерційного призначення на території смт. Фрунзе на 2011 рік" (арк. справи 17), за змістом якого затверджено розмір орендної плати для земель комерційного призначення на території смт. Фрунзе на 2011 рік у розмірі 4,32 грн. за м.кв., який також розраховано за ст. 275 Податкового кодексу України щодо ставки 0,48 грн.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивач, як орендодавець, пропонує встановити із застосуванням ставки земельного податку 0,48 на 2011 рік за ст. 275.1 ПК України та суми орендної плати для земель комерційного використання 4,32 грн. за м.кв, яку передбачено додатком до рішення Луганської міської ради № 5/42 від 17.03.11 "Про затвердження розміру орендної плати для земель комерційного призначення на території смт. Фрунзе на 2011 рік".
Розмір річної орендної плати у гривнях, який пропонується Фрунзенською селищною радою визначається у сумі 9923 грн. 04 коп. за рішенням останньої, яке носить індивідуальний характер, № 6/92 від 22.04.11.
Тому суд дійшов висновку, що прокурором та позивачем доведено обґрунтованість внесення змін до договору оренди землі до п. 9.
Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Заперечення відповідача за відзивом судом відхиляються з огляду на те, що :
- по-перше, як було зазначено вище, рішення № 6/92 від 22.04.11 року "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки" є діючим; у разі його скасування відповідач вправі звернутися до суду із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами;
- по-друге, питання визнання недійсним умови договору оренди землі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка становить 20505 грн. 57 коп. може розглядатися тільки на майбутнє, оскільки повязане з користуванням землею;
- по-третє, за предметом спору орендна плата визначена за Податковим кодексом України без застосування нормативної грошової оцінки землі.
За вказаних обставин вимоги прокурора підлягають повному задоволенню з віднесенням судового збору на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України у розмірі 941 грн. 00 коп., які стягуються на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від сплати судового збору.
У відповідності до ст. 653 ЦК України у разі зміни договору у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 11.04.05 (зареєстр. за № 040542500003), який укладений між Фрунзенською селищною радою Словяносербського району Луганської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1, виклавши п. 9 договору у новій редакції :
- "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 9923,04 грн. на рік або 826,92 грн. на місяць".
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь державного бюджету України 941 грн. 00 коп. судового збору на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", видати наказ ДПІ у Словяносербському районі Луганської області після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складене та підписане 02.03.12.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова