Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2011 р. Справа № 60143/11 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді суддів
Багрія В.М.,
Кушнерика М.П.,Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу заступника прокурора м. Івано-Франківська на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 9.07.2009 року у справі за позовом заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави Міністерства транспорту і звязку України в особі Головавтотрансінспекції та її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області до ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2009 року заступник прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави Міністерства транспорту і звязку України в особі Головавтотрансінспекції та її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області від 7.10.2008 року ОСОБА_4 за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» підданий фінансовим санкціям в розмірі 1700 грн., які у встановленому законом порядку добровільно не сплатив.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 9.07.2009 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржив заступник прокурора м. Івано-Франківська, подавши на неї апеляційну скаргу.
Апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Суд не врахував, що постанова контролюючого органу про застосування до відповідача фінансових санкцій прийнята у відповідності до норм чинного законодавства. Оскільки відповідач її не оскаржив, то вона набрала законної сили та є обов'язковою до виконання. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Оскільки від усіх осіб, які беруть участь в справі, клопотання про розгляд справи за їх участю не надійшло, є підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи прокурору в задоволенні позову, Івано-Франківський окружний адміністративний суд виходив з того, що відповідач не є автомобільним перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт». На час перевірки він власним транспортом в рамках господарської діяльності перевозив продукти харчування ТзОВ «Дім і компанія», з яким перебував у трудових відносинах, тому застосування до нього фінансових санкцій за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» є незаконним, що виключає можливість примусового стягнення зазначених санкцій в судовому порядку.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна.
В справі встановлено, що 1.10.2008 р. працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області було проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства України про автомобільний транспорт, з цього приводу складено акт № 017969, в якому зазначено про відсутність на момент перевірки під час перевезення вантажу (продуктів харчування) власним транспортом ліцензійної картки, що суперечило вимогам ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Даний акт було підписано відповідачем, який по суті порушення дав пояснення щодо незнання закону про обовязковість наявності ліцензійної картки.
Відповідно до ч.2 п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 ( далі Порядку), в редакції, чинній на час спірних правовідносин, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Згідно з п. 29 Порядку копія постанови про застосування фінансових санкцій видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 7.10.2008 року № 059945 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зазначене в акті перевірки, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 1700 грн. Копія постанови була направлена відповідачу 7.10.2008 року., який її отримав 14.10.2008 року, що стверджується поштовим повідомленням про вручення йому відправлення під розписку.
Таким чином, контролюючий орган дотримав вимоги законодавства щодо застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення законодавства про автомобільний транспорт та направлення копії постанови про застосування таких санкцій.
Відповідно до п. 32 Порядку скарга на постанову про застосування фінансових санкцій може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення.
Згідно з п.ЗЗ Порядку подання в установлений строк скарги зупиняє виконання постанови до розгляду скарги по суті.
Таким чином, відповідач, отримавши копію постанови про застосування фінансових санкцій, у випадку з непогодженням з нею вправі був її оскаржити.
Проте, як видно з матеріалів справи, відповідач її не оскаржив ні за визначеною Порядком процедурою, ні шляхом звернення до суду з позовом про визнання дій контролюючого органу неправомірними та скасування постанови про застосування фінансових санкцій, що свідчить про погодження в той час відповідачем з прийнятим відносно нього рішенням щодо застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., яка на час розгляду справи в суді першої інстанції набрала законної сили і була обов'язковою для виконання.
В добровільному порядку відповідач вимог п. 28 Порядку щодо перерахування на відповідний рахунок суми фінансових санкцій не виконав, що давало суду першої інстанції правові підстави для примусового стягнення санкцій.
Проте, суд дав правову оцінку прийнятої постанови начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 7.10.2008 року № 059945, не звернувши уваги, що предметом судового розгляду не є правомірність даної постанови, а примусове стягнення суми застосованих санкцій на підставі постанови контролюючого органу, яка набрала законної сили і підлягала виконанню.
За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права з прийняттям нової постанови про задоволення позову з викладених вище підстав.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головавтоінспекції в Івано-Франківській області задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.06.2009 року по справі № 2а-5668/08 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 до державного бюджету (рахунок № 31110106700002, УДК в м. Івано_Франківську, код платежу 21081100, МФО 836014, код одержувача 20568100) фінансові санкції в розмірі 1700 грн. відповідно до постанови начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 7.10.2008 року № 059945.
Стягнути з нього ж на користь держави 103,70 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : М.П. Кушнерик
Д.М. Старунський