Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"02" березня 2012 р. № 2а- 1664/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Беззубко А.О.,
за участі представника позивача ОСОБА_3(довіреність б/н від 2012.2011р.);
представника відповідача - ОСОБА_2 ( довіреність № 5433/10/10-018 від 12.12.2011р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Приватної науково-виробничої фірми "Анкор-Теплоенерго" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова про визнання протиправним , скасування наказу та визнання протиправними дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова № 35 від 12 січня 2012 року "Про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО";
- визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО" в частині правомірності нарахування податкового зобов"язання та податкового кредиту з податку на додану вартість по операціям з придбання товарів, робіт, послуг у ПП"Інтер-Буд-комфорт", код: 35702465 у жовтні 2011 року, та складання акту перевірки № 118/23-304/32762338 від 30 січня 2012 року (бланк № 011304).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне, що за наказ Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова № 35 від 12 січня 2012 року "Про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО" та дії щодо її проведення є неправомірними, оскільки порушено термін надіслання запиту на перевірку та не зазначено конкретних підстав для проведення перевірки. Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Харкова, проти позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в запереченні на адміністративний позов . Представник відповідача в судовому засіданні просив суд ухвалити рішення про відмову в задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи позивача та заперечення проти нього, пояснення представників сторін, встановив наступне
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Ленінському районі міста Харкова направило лист " Про надання інформації та її документального підтвердження" від 14.12.2011р. № 8907/10/26-007 на адресу позивача, який ним отримано, що не заперечується сторонами по справі.
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право:
- (п. 20.1.6. цієї статті) для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом;
- (п. 20.1.23.цієї статті) у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно до п.73.3. ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Позивачем листом від 22.12.11р. надано відповідь на лист від 14.12.2011р. № 8907/10/26-007 , в якому зазначено , що зазначений запит не відповідає вимогам законодавства, а саме: не містить підстав для його надіслання та він не завірений печаткою, у зв"язку з чим просить надіслати запит, складений у відповідності до вимог закону.
У судовому засіданні представник відповідача підтвердив той факт, що запит не скріплений печаткою податкової інспекції.
Відповідно до п. 42.1. ст. 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Судом встановлено, що від 14.12.2011р. № 8907/10/26-007 дійсно не скріплений печаткою відповідача, а отже не відповідає нормам законодавства, у зв"язку з чим позивач правомірно не відповів на зазначений запит.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Ленінському районі міста Харкова направило повторно лист " Про надання інформації та її документального підтвердження" від 03.01.2012р. № 14/10/26-007 на адресу позивача, який ним отримано, що не заперечується сторонами по справі.
Судом встановлено, що зазначений запит відповідає вимогам, встановленим законодавством України.
На підставі вищезазначеного в.о. начальника ДПІ у Ленінському районі міста Харкова 12.01.2012р. прийнято наказ про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО" № 35 який отримано позивачем.
Відповідно до п. 20.1.4. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО" № 35 відповідачем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача щодо правомірності нарахування податкового зобов"язання та податкового кредиту з податку на додану вартість , за результатами якої складено акт №118/23-304/32762338 від 30.01.2012р.
Так, ст. 79 ПКУ встановлено особливості проведення документальної невиїзної перевірки :
п.79.1. : Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
п.79.2. : Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
п.п.78.1.1. п.79.1 ст. 78 ПКУ однією з підстав для проведення документальної виїзної перевірки зазначено: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що запит " Про надання інформації та її документального підтвердження" № 14/10/26-007 було винесено та отримано позивачем 03.01.2012р., а наказ на перевірку №35 було прийнято 12.01.2012р., тобто без дотримання спливу 10 робочих днів з дня отримання зазначеного запиту позивачем.
Відповідно до ч.2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем, який за ознаками ст.3 КАС України є субєктом владних повноважень, при розгляді і вирішенні судом справи в порядку ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірність прийняття наказу № 35 , суд приходить до висновку, що дії щодо проведення перевірки є також неправомірними , отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 94, 160-163,186, 254 Кодексу адміністративного судочинства, суд,-П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватної науково-виробничої фірми "Анкор-Теплоенерго" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова про визнання протиправним , скасування наказу та визнання протиправними дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова № 35 від 12 січня 2012 року "Про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО";
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватної науково-виробничої фірми "АНКОР-ТЕПЛОЕНЕРГО" в частині правомірності нарахування податкового зобов"язання та податкового кредиту з податку на додану вартість по операціям з придбання товарів, робіт, послуг у ПП"Інтер-Буд-комфорт", код: 35702465 у жовтні 2011 року, та складання акту перевірки № 118/23-304/32762338 від 30 січня 2012 року (бланк № 011304).
Стягнути з Державного бюджету на користь Приватної науково-виробничої фірми "Анкор-Теплоенерго" (м. Харків, вул. Кашуби,10, код : 32762338) витрати зі сплати судового збору у розмірі 32.19 грн. (тридцять дві гривні дев"ятнадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 05 березня 2012 року.
Суддя Шляхова О.М.