Постанова № 21791411, 08.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
2а/0570/511/2012
Номер документу
21791411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/511/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретаріКусти Ю.Ф.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф., розглянувши адміністративний позов Донецького міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття

до відповідача: ОСОБА_2 м. Донецьк

про: стягнення за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року суми матеріального забезпечення по безробіттю в сумі 988,75 грн.

за участю

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_3 за довір.

від відповідача: не зявився

Позивач, Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 м. Донецьк про стягнення за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року суми матеріального забезпечення по безробіттю в сумі 988,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22.06.2006 року до Донецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулась ОСОБА_2, яка відповідно до наданої заяви від 29.06.2006 року була визнана безробітною з призначенням виплати допомоги по безробіттю.

Відповідно до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 р., Донецьким міським центром зайнятості проведено розслідування страхових внесків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, в результаті якого складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним № 1123 від 03.11.2011 року, з якого вбачається, що згідно Листа Ленінської районної в м. Донецьк ради ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності Рішенням Виконавчого комітету № 468 від 07.06.2000 року. До теперішнього часу відповідач не позбавлена статусу фізичної особи підприємця.

Таким чином, на думку позивача, ОСОБА_2 при реєстрації у центрі зайнятості свідомо надала неправдиві відомості для отримання допомоги по безробіттю, так як у своїй заяві від 29.06.2006 року вказала, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності. Згідно зі ст. ст. 1, 2 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, відносяться до категорії зайнятого населення та не можуть бути визнані безробітними.

Приховавши цей факт, відповідач порушив вимоги чинного законодавства, в звязку з чим відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» повинен повернути суму незаконно отриманого матеріального забезпечення з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати цього забезпечення.

Листом Центру зайнятості № 08-09/2743 від 16.11.2011 року ОСОБА_2 було запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані ним кошти, але сума боргу по теперішній час залишилася не відшкодованою, в звязку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 988,75 грн.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Згідно приписів Кодексу адміністративного судочинства України особа вважається належним чином повідомленою про час і місце судового засідання на підставі направлення за адресою її місцезнаходження (місця проживання) судової повістки. Якщо повістка, повернена до суду із зазначенням, що вона не вручена адресату, вважається такою, що «вручена адресату належним чином».

Судом направлені на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження в справі та судова повістка рекомендованою поштою. Зазначені поштові відправлення повернено на адресу суду, в звязку з «за закінченням терміну зберігання» та з «за зазначеною адресою не проживає» відповідно.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності рішенням Виконавчого комітету Ленінської районної у м. Донецьк ради № 468 від 07.06.2000 року та на момент звернення до Центру зайнятості та отримання матеріальної допомоги на випадок безробіття не позбавлена статусу фізичної особи підприємця, про що не повідомила позивача в момент реєстрації у Донецькому міському центрі зайнятості, тобто умисно не виконала своїх обовязків з цього питання перед позивачем, що є порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Пунктом 1 статті 23 Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Частиною 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове держане страхування на випадок безробіття» Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

З Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним № 1123 від 03.11.2011 року та з Листа Ленінської районної в м. Донецьк ради № 01/19-2581 від 25.10.2011 вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності Рішенням Виконавчого комітету Ленінської районної в м. Донецьк ради № 468 від 07.06.2000 року.

Скасування державної реєстрації до 01.07.2004 року Виконавчим комітетом Ленінської районної в м. Донецьк ради не здійснювалось.

З 01.07.2004 року - з дня набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців» № 755-IV від 15 травня 2003 року, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 4 Закону).

Відповідно до Витягну з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, серії АЄ № 687480 від 31.10.2011 року, відомостей щодо ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців не знайдено, оскільки відповідачем не вносились відомостей до Єдиного державного реєстру.

Таким чином, у звязку з тим, що в Ленінській районній в м. Донецьк раді не міститься записів про припинення державної реєстрації відповідача як фізичної особи підприємця, а в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців не внесено інформації про припинення державної реєстрації ОСОБА_2 як субєкта підприємницької діяльності, суд приходить до висновку, що відповідач не здійснила необхідних дій для проведення державної реєстрації про припинення підприємницької діяльності згідно з нормами діючого законодавства, в звязку з чим ОСОБА_2 не позбавлена статусу фізичної особи підприємця до теперішнього часу.

Отже, на момент звернення до Центру зайнятості та отримання матеріальної допомоги на випадок безробіття відповідач була зареєстрована як фізична особа підприємець, тобто належала до зайнятого населення, що виключало можливість надання їй статусу безробітного, а відповідно і виплати допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг.

Дані обставини призвели до отримання допомоги на підставі документів, які містять неправдиві відомості, в звязку з чим сума незаконно отриманого матеріального забезпечення по безробіттю за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року складає 988,75 грн.

Частиною 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Листом Донецького міського центру зайнятості № 08-09/2743 від 16.11.2011 року ОСОБА_2 було запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані ним кошти, але сума боргу по теперішній час залишилася не відшкодованою.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», визначено порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.

Згідно із частиною 1 вказаної статті Закону для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 9 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових

платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особою-підприємцем.

Судом встановлено, що станом на дату надання статусу безробітної відповідачу її державну реєстрацію як субєкта підприємницької діяльності припинено не було. Держану реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи не проведено до теперішнього часу.

В звязку з вищевикладеним суд дійшов висновку, що позовні вимоги Донецького міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 м. Донецьк про стягнення за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року суми матеріального забезпечення по безробіттю в сумі 988,75 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Донецького міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 м. Донецьк про стягнення за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року суми матеріального забезпечення по безробіттю в сумі 988,75 грн. - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (83101, АДРЕСА_1) на користь Донецького міського центру зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття (на р/р 37176002002327 ГУДКУ у Донецькій області МФО 834012, код ЄДРПОУ 25671511) за період з 12.10.2006 року по 23.06.2007 року суму матеріального забезпечення по безробіттю в сумі 988,75 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 08 лютого 2012 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складено та підписано 10 лютого 2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.