Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/16546/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12год. 30хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Томекс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про визнання недійсним акту та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
за участю:
представника позивача Гісіс Т.Д.,
представника відповідача Платонової Я.В.,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Томекс», звернувся до суду з позовом до Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області про визнання недійсним акту перевірки від 14.02.2011 року (з доповненням від 15.03.2011 року) №79/03/23178410 та скасування рішення від 18.03.2011 року №051536-0163-32-41 про застосування фінансової санкції у розмірі 10200,00грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ТОВ «Фірма «Томекс» 12 червня 2000 року у відповідності з діючим на той час законодавством отримало статус закладу громадського харчування закусочної за адресою м. Донецьк, бул. Шевченко, 88. Цей статус було надано наказом управління торгівлі та побутового обслуговування населення Донецької облдержадміністрації №547 від 12 червня 2000 року. На час проведення перевірки, тобто на 14 лютого 2011 року, вказане рішення ні одним з органів державної влади або органів місцевого самоврядування, скасоване або анульоване не було. Тільки 10 березня 2011 року директор позивача була запрошена у управління торгівлі Донецької міської Ради і їй було повідомлено, що з 14 березня 2011 року ТОВ «Фірма «Томекс» позбавляється статусу підприємства громадського харчування закусочної і не має право здійснювати роздрібну торгівлю спиртними напоями на розлив. Таким чином, до 14 березня 2011 року, коли ТОВ «Фірма «Томекс» офіційно був повідомлений про заборону роздрібного продажу спиртних напоїв у розлив і припинив цей вид торгівельної діяльності.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.39), в яких зазначила, що 11.02.2011 року Регіональне управління одержало лист Донецької міської ради від 03.02.2011 року №426/95 з повідомленням того, за адресою: бул. Шевченко, 88, м. Донецьк здійснює діяльність з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів ТОВ «Фірма «Томекс» всупереч чинному законодавству, так як закладу не узгоджено статус субєкта господарювання громадського харчування з органами місцевого самоврядування. Просили здійснити заходи щодо дотримання вимог чинного законодавства та проінформувати Донецьку міську раду. Перевіркою встановлені такі порушення: продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування та нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст.15-2 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (далі Закон №481). 16.03.2011 року відповідачем отримано відповідь від Донецької міської ради, в якій повідомлялося що субєкту господарювання ТОВ «Фірма «Томекс» не узгоджувався статус підприємства громадського харчування. Отже, законодавцем чітко визначені вимоги до підприємств, які здійснюють продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (ч.6 ст.15-3 Закону №481).
Також, у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!». В момент перевірки в приміщені місця торгівлі була відсутня наочна інформація, яка передбачена ст.15-2 Закону №481, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!». Позивач не спростував та засвідчив своїм підписом та поясненнями скоєні правопорушення. З урахуванням вказаного просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Томекс» зареєстроване як юридична особа 09.09.1993 року, ідентифікаційний код юридичної особи 23178410, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.64).
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області була проведена фактична перевірка з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт №79/03/23178410 від 14.02.2011 року.
Відповідно до покладених завдань Департамент САТ ДПА здійснює контроль:
за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;
за відвантаженням спирту етилового підприємствамвиробникам продуктів органічного синтезу;
за виробництвом парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;
за додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв;
за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів і технологічних інструкцій та інших нормативних документів щодо виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
за показниками спиртовимірювальних апаратів, за пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємстввиробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності;
за відвантаженням спирту та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області - є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Акт перевірки підписано директором ТОВ «Фірма «Томекс» без заперечень. При цьому, як вбачається з акту перевірки, питання щодо підтвердження статусу відповідача як підприємства громадського харчування, яке дозволяє реалізацію алкогольних напоїв для споживання на місці, остаточно не вирішено.
15.03.2011 року позивачем було складено Доповнення до акту перевірки від 14.02.2011 № 79/03/23178410, з якого вбачається, що при проведенні перевірки ТОВ “Томекс” 14.02.2011 року було встановлено порушення відповідачем ст. 15-3 “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а саме встановлено продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці субєктом господарювання, що не має статусу підприємства громадського харчування, субєкта господарювання з універсальним асортиментом товарів. (а.с.57).
На підставі акту перевірки від 14.02.2011 № 79/03/23178410 та доповнення до нього від 15.03.2011 позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 18.03.2011 року №051536-0163-32-41 на суму 10200,00грн. (а.с.10)
Вказане рішення було надіслано відповідачу поштою 19.03.2011 та отримано 23.03.2011 року, про що свідчить розписка про отримання поштового відправлення (а.с.47).
В висновках акту перевірки встановлені порушення:
- продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування;
- нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Перевірка проводилася відповідно до ст.ст.75, 80 Податкового кодексу України, ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10 лютого 21007 року №71, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2007 року за №116/13383. Відповідачем при проведені перевірки дотримані вимоги щодо умов допуску перевіряючи до перевірки. Керівником відповідача було підписано наказ від 14.02.2011 року №46 «Про проведення фактичної перевірки», копія якого отримано позивачем, та направлення №000094 від 14.02.2011 року на проведення фактичної перевірки з 14.02.2011 року по 18.02.2011 року, яке також отримано директором ТОВ «Фірма «Томекс» (а.с.58).
Згідно ч. 6 ст. 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Також, відповідно до ч.4 ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Суд не погоджує правову позицію представника позивача, що у ТОВ «Фірма «Томекс» на момент перевірки був статус підприємства громадського харчування з огляду на наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Частиною 6 статті 15-3 цього Закону визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Абзацом 9 частини 2 статті 17 цього Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачено, що у разі порушення субєктом господарювання вимог статті 15- 3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.
Відповідно до п.1 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року N854 (далі Правила №854), ці Правила визначають основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої) і спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування.
Відповідно до пункту 2 цієї постанови, роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.
Керуючись п.4 Правил №854 суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами. Суб'єкт господарської діяльності повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торгівельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечити умови для застосування реєстраторів розрахункових операцій, зберігання матеріальних цінностей.
Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Визначення терміну “підприємство громадського харчування” містилося в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття “підприємство громадського харчування” було змінено на поняття “підприємство ресторанного господарства”.
Відповідно до пункту 1.3. цих правил, закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Згідно пунктів 1.5., 1.6 цих Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
Суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Відповідачем до суду не надано документи, які б посвідчували узгодження позивачем відкриття закладу ресторанного господарства з органами місцевого самоврядування та установами державної санітарно-епідеміологічною служби.
Зазначені обставини підтверджуються також листами Донецької міської ради від 03.02.2011 № 426/95 та від 10.03.2011 № 426/189 (а.с.43,52) із змісту яких вбачається, що Донецькою міською радою не узгоджувалось відкриття підприємства ресторанного господарства типу «закусочна» ТОВ «Фірма «Томекс».
Стосовно встановленого відповідачем порушення ст.15-2 Закону №481, нерозміщення наочної інформації, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!», то судом встановлено, що в акті перевірки в графі зауваження до акту перевірки директором ТОВ «Фірма «Томекс» зазначено, що зауважень немає. Претензій до перевіряючих немає. Табличку зобовязується повісити. Прізвище та підпис. В запереченнях до рішення про застосування фінансових санкцій позивач зазначив, що на даний момент (а саме станом на 30.03.2011 року) таблички розміщені. (а.с.41)
З цього питання в судовому засіданні були допитані свідки з боку позивача, а саме, ОСОБА_3 (продавець ТОВ «Фірма «Томекс»), яка пояснила, що у ході перевірки питань щодо таблички у перевіряючих не було, була табличка на якої російською мовою написано «не курить». Але суд не приймає до уваги зазначене, у звязку з тим, що це спростовується поясненнями директора ТОВ «Фірма «Томекс» викладеними в акті перевірки, щодо відсутності таблички, передбаченої діючим законодавством.
Із пояснень свідка ОСОБА_4, встановлено, що на момент перевірки табличка графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!" була відсутня.
Таким чином, вчинення зазначених правопорушень ТОВ «Фірма «Томекс» підтверджується матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Фірма «Томекс» задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Томекс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про визнання недійсним акту перевірки від 14.02.2011 року (з доповненням від 15.03.2011 року) №79/03/23178410 та скасування рішення від 18.03.2011 року №051536-0163-32-41 про застосування фінансової санкції у розмірі 10200,00грн., відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 24 листопада 2011 року в присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі складена 29 листопада 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.