Постанова № 21790525, 09.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
2а-15636/11/0170/11
Номер документу
21790525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 лютого 2012 р. 13 годин 05 хвилин Справа №2а-15636/11/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., при секретарі судового засідання Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участі представників позивача ОСОБА_1, довіреність від 20.12.2011р., ОСОБА_2, довіреність від 08.02.12р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства «Сімспецьмонтаж» Сімферопольської міської ради

до Державної податкової інспекції в місті Сімферополі Автономної Республіки Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Сімспецьмонтаж» Сімферопольської міської ради звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0029721501 від 25.11.2011 року про збільшення суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 10042грн., №0029731501 від 25.11.2011 року про зменшення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток підприємств у розмірі 7435грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач безпідставно зробив висновок про порушення позивачем вимог пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України та п.150.1 ст.150 цього Кодексу та про відсутність у позивача права на включення відємного обєкту оподаткування податком на прибуток за 2010рік до другого кварталу 2011року.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.12.2011 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином судовою повісткою, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.

Оскільки у матеріалах справи достатньо доказів для повного, обєктивного та всебічного розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності незявившегося представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Комунальне підприємство «Сімспецьмонтаж» Сімферопольської міської ради зареєстровано як юридична особа виконкомом Сімферопольської міської ради 05.12.2008р., ідентифікаційний код 36274966, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.89), та перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Сімферополі (а.с.88).

15.11.2011р. Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої складений акт №16714/15-1(а.с.6).

Згідно з висновками вказаного акту перевірки встановлено заниження грошового зобовязання з податку на прибуток на 10042грн., завищення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток підприємств за другий квартал 2011року на 7435грн., у звязку з порушенням вимог пункту 150.1 статті 150, пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі ПК України).

Вказані висновки акту мотивовано тим, що у позивача в уточнюючий податковій декларації на прибуток підприємства за 1 квартал 2011 року обєкт оподаткування складає «-51095грн.», в тому числі збиток 2010р. 99786грн., збиток 1 кварталу 2011 року - 0грн.

На думку відповідача, позивач не мав права під час формування податкової декларації з податку на прибуток за 2 квартал 2011 року включати до рядку 06.6 відємне значення обєкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду ”загальну суму від'ємного значення 1 кварталу 2011 року 51095 грн., а зобовязаний був включати лише витрати, що виникли саме у 1 кварталі 2011 року без врахування раніше понесених збитків.

На підставі акту перевірки ДПІ в м. Сімферополі винесене податкові повідомлення-рішення №0029721501 від 25.11.2011 року про збільшення суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 10042грн., №0029731501 від 25.11.2011 року про зменшення суми відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток підприємств у розмірі 7435грн. (а.с.28,29).

Суд не погоджується із висновками відповідача з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, оскаржувані податкові повідомлення-рішення були прийняті на підставі підпункту 54.3, 58.1. ПК України. Відповідно до зазначеної норми закону контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках(пп.54.3.2).

Суд вважає, що в даному випадку перевіркою не було достовірно встановлений факт завищення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток.

Зокрема, відповідач дійшов висновку, що у звязку із вступом у силу розділу ІІІ ПК України 01.04.2011р. та відсутність у ньому посилання на облік у другому кварталі 2011 року відємного значення обєкту оподаткування, крім того, що виник за наслідками діяльності у першому кварталі 2011 року у відповідності до пункту 22.4. статті 22 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств ”, до складу від'ємного значення другого кварталу 2011 року таке відємне значення не включається.

Суд зазначає, що відповідно до підрозділу 4 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України, застосування Розділу III "Податок на прибуток підприємств" починається з 1 квітня 2011 року.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств ” від 28.12.1994 №334/94-ВР, що діяв у 1 кварталі 2011 року, обєкт оподаткування визначений як прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:

суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;

суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Відповідно до пункту 5.1. статті 5 Закону, валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

У пункті 22.4. Прикінцевих положень Закону передбачалось, що у 2011 році сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого цього пункту не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом.

Згідно статті 6 Закону якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року.

Судом встановлено, що згідно уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за перший квартал 2011року позивачем задекларовані наступні показники: доходи, що враховуються при визначенні обєкту оподаткування (рядок 01) 319053грн., витрати, що враховуються при визначенні обєкту оподаткування (рядок 06) 370148грн., у тому числі відємне значення обєкта оподаткування попереднього податкового року (рядок 06.6) 99786 грн. У рядку 07 відємне значення обєкту оподаткування зазначена сума 51095грн. (а.с.8-10).

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що позивачем був правомірно сформований склад обєкту оподаткування за 1 квартал 2011 року з урахуванням від'ємного значення обєкту оподаткування попереднього податкового року, та відповідач з цього приводу не заперечує і правомірність формування від'ємного значення обєкту оподаткування 1 кварталу 2011 року під сумнів не ставить.

Порядок урахування від'ємного значення об'єкта оподаткування в результатах наступних податкових періодів з 01.04.2011 встановлений статтею 150 ПК України, де зазначено, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Разом з тим пункт 3 підрозділу 4 “Особливості справляння податку на прибуток підприємств у 2011 році "Розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановлює, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого:

Якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Як вбачається із декларації з податку на прибуток підприємств за 2 квартал 2011 року (а.с.16-18) у складі витрат рядок 04 (сума 386239 грн.) позивачем зазначено відємне значення обєкту оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду) (рядок 06.6) у сумі 51095 грн.

Суд не погоджується з думкою податкового органу про те, що до складу другого кварталу 2011 року включається виключно від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане суб'єктами господарювання за результатами здійсненої господарської діяльності за перший квартал 2011 р. без врахування від'ємного значення, що увійшло до складу першого кварталу 2011 року з 2010 р.

Подібне тлумачення зазначеного положення Податкового кодексу України є хибним.

У даній нормі законодавець, як і раніше, під час коригування порядку формування розміру валових витрат з урахуванням від'ємного значення у 2010 році, шляхом прийняття Закону України від 20.05.2010 №2275-УІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визначив особливий порядок формування обєкту оподаткування податком на прибуток.

Дослівне тлумачення положень пункту 3 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень ПК України дає підстави вважати, що у разі наявності від'ємного значення обєкту оподаткування у 1 кварталі 2011 року, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу витрат 2 кварталу 2011 року.

Обмеження витрат, що мають бути враховані у складі валових витрат 2 кварталу 2011 року, зазначена законодавча норма не містить.

Відповідно до статті 4 ПК України податкове законодавство ґрунтується на таких принципах, зокрема, рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу. Згідно до пункту 7.3. статті 7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Витрати, що не враховуються при визначенні оподаткування прибутку зазначені у статті 139 ПК України, цей перелік є вичерпним та не містить такого поняття як відємне значення обєкта оподаткування за підсумками першого кварталу без врахування від'ємного значення, що увійшло до складу першого кварталу 2011 року з 2010 р.”.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З досліджених в ході судового розгляду справи письмових доказів, пояснень представника позивача, суд дійшов висновку про відсутність порушень з боку позивача норм пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ та, відповідно, відсутність факту заниження грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств та завищення відємного значення обєкта оподаткування у 2 кварталі 2011 року.

З огляду на викладене, оскаржувані рішення не відповідає критеріям, викладеним у частині 3 статті 2 КАС України.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 25.11.2011 №0029721501 та № 0029731501 є протиправними, а позовні вимоги позивача про визнання їх протиправними та скасування підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 09.02.2012, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 14.02.2012.

Керуючись статтями 11, 122, 158, 160-163,167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК №0029721501 від 25.11.2011 року та №0029731501 від 25.11.2011 року.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.