ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2011 р. (15:26) Справа №2а-11223/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення 4872,86 грн.
за участю представників:
від позивача – ОСОБА_2 – представник, довіреність № 092215 від 02.08.2011 року
від відповідача – не з’явився
Суть спору: Сімферопольський міський центр зайнятості (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 4872,86 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в Сімферопольському міському центру зайнятості як безробітний отримував допомогу по безробіттю та був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, без повідомлення про те центру зайнятості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.09.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-11223/11/0170/2.
Разом із позовом позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення 4872,86 грн.
Ухвалою суду від 31.10.2011 року Сімферопольському міському центру зайнятості поновлений строк звернення до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення 4872,86 грн.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 31.10.2011 року, наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, 14.10.2011 року від нього надійшло заперечення, в якому він також просив розглянути справу за відсутності його представника.
Представник позивача наполягав н розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги думку представника позивача, надання відповідачем заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон).
Згідно зі ст.7 Закону видами забезпечення, зокрема, є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного
Відповідно до п.1 ст.22 Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з п.3 ст. 22 Закону допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.07.2009 року подано заяву до Сімферопольського міського центру зайнятості про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_1 не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, у тому числі на пільгових умовах та за вислугою років. Крім того, відповідач взяв на себе зобов’язання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди), підприємницької діяльності та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Сімферопольський міський центр зайнятості.
З 14.07.2009 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
11.12.2009 року відповідача знято з обліку.
Частинами 2, 3 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Позивачем встановлено, що під час перебування на обліку в якості безробітного, відповідач був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності. Зазначений факт підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, згідно з якою 30.09.2005 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим проведено державну реєстрацію фізичної особи – підприємця ОСОБА_1
Таким чином, в порушення ст. 36 Закону відповідач не повідомив позивача про його реєстрацію в якості суб’єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі – Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Позивачем 29.12.2009 року виданий наказ № 506 про стягнення з ОСОБА_1 незаконно виплачених коштів допомоги по безробіттю в розмірі 4872,86 грн.
Відповідно до довідки позивача, відповідачем за період з 14.07.2009 року по 11.12.2009 року отримано 4872,86 грн.
Відповідно до п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв’язку зі застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 4872,86 грн. відповідачем до Сімферопольського міського центру зайнятості не повернені.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належить задовольнити у повному обсязі.
Що стосується заперечень відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду із відповідним позовом, то суд зазначає, що ухвалою суду від 31.10.2011 року визнані поважними причини пропуску строку звернення Сімферопольським міським центром зайнятості до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення 4872,86 грн. та поновлений строк звернення до суду.
У судовому засіданні, яке відбулось 31.10.2011 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 07.11.2011р.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст. 160-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (95022, АДРЕСА_1) на користь Сімферопольського міського центру зайнятості (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. О. Невського, 7а; р/р 37174130201100 в Головному управлінні Держказначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708706) грошові кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 4872,86 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.