ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 жовтня 2011 р. (12:04) Справа №2а-3019/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж»
про стягнення заборгованості у сумі 72685,49 грн.
за участю представників:
від позивача не зявився
від відповідача не зявився
Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Автономної Республіки Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» (далі відповідач) 72685,49 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та штрафних (фінансових) санкцій.
Від позивача 16.08.2011 року надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в якій він просив стягнути з відповідача 75006,85 грн. заборгованості, з яких 39277,91 грн. недоїмки, 4150,38 грн. штрафних санкцій та 31578,56 грн. пені.
Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 03.10.2011 року, не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, 29.09.2011 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, у звязку з неможливістю явки.
Відповідач заперечення на позов до суду не надіслав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, враховуючи клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Первомайському районі АРК.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування визначались у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону (в редакції, яка діяла на момент виникнення заборгованості зі сплати страхових внесків та прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Ст. 3 Закону визначала, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону виключно цім Законом визначався порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Страхувальники були зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду (ч. 6 ст. 20 Закону).
Згідно з ч. 6 ст. 17 Закону, страхувальник був зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
На підставі п.п. 11.11 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2004 року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (в редакції, яка діяла на момент подання відповідачем розрахунку до 01.01.2010 року), платники щомісяця складали у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначали самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком цієї Інструкції.
На підставі п.2.1 «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 26-1 від 05.11.2009 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152, з 1 січня 2010 року страхувальники, крім осіб, зазначених в пунктах 2.2 - 2.4 цього розділу, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилали страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник був зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджував її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду мав право на оскарження вимоги в судовому порядку (ч. 3 ст. 106 Закону).
Ч. 9 ст. 106 Закону (в редакції, яка діяла на момент виникнення заборгованості зі сплати страхових внесків та прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій) було передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Ч. 13 ст. 106 Закону було встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягали сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, мали право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків, зокрема шляхом звернення до суду з позовом про стягнення.
Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим прийняте рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками чи органом Пенсійного фонду № 139 від 05.11.2010 року, яким до відповідача застосовано 231,26 грн. штрафних санкцій та 2816,77 грн. пені.
Зазначене рішення отримане відповідачем 08.11.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
В порядку ст. 106 Закону позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату боргу від 07.12.2010 року № Ю 478 на суму 42331,37 грн., з яких 39283,34 грн. недоїмки, 231,3грн. штрафних санкцій та 2816,77 грн. пені. Зазначена вимога отримана Відкритим акціонерним товариством «Кримспецсільгоспмонтаж» 09.12.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 897147.
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми заборгованості, вказана вимога є узгодженою.
Також, Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим прийняте рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками чи органом Пенсійного фонду № 130 від 07.10.2010 року, яким до відповідача застосовано 2853,22 грн. штрафних санкцій та 27506,33 грн. пені.
Зазначене рішення отримане відповідачем 07.10.2010 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера на цьому рішенні.
Зазначене рішення оскаржене Відкритим акціонерним товариством «Кримспецсільгоспмонтаж» у судовому порядку, проте постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.08.2011 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення №130 від 07.10.10р. про застосування фінансових санкцій в сумі 2853,22грн. та нарахування пені у розмірі 27505,33 грн.
В порядку ст. 106 Закону позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату боргу від 03.03.2011 року № Ю 478 на суму 2853,22 грн. фінансових санкцій та 27506,33 грн. пені за рішенням позивача № 130 від 07.10.2010 року. Зазначена вимога отримана Відкритим акціонерним товариством «Кримспецсільгоспмонтаж» 10.03.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
За таких обставин, станом на день розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підтверджена матеріалами справи становить 39277,91 грн., 4150,38 грн. штрафних санкцій та 31578,56 грн. пені, у звязку з чим суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити в сумі 72685,49 грн.
Що стосується позовних вимог про стягнення з відповідача 2321,36 грн. заборгованості, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Рішення №№ 18, 19 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені були прийняті позивачем 03.03.2011 р. та 04.03.2011 р. відповідно, тобто в той час, коли норми п.п. 2, 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 втратили чинність у звязку із набранням законної сили Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464. Рішення відповідача не містять посилання на будь-які інші норми права.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Як встановлено Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства про сплату обовязкових страхових внесків, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.
В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.
Виходячи з вищевикладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.
До 01.01.11, тобто до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та порядок її застосування регулювалися статтею 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Стаття 106 цього Закону втратила чинність з 01.01.2011р.
Відповідно, з 01.01.2011р. втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відтак органи пенсійного фонду можуть стягувати ті недоїмки, штрафи та пеню, які виникли до 01.01.2011р. Механізм стягнення цих сум відповідає змісту статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та застосовується з посиланням на пункт 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Проте органи пенсійного фонду з 01.01.2011 р. не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011р., нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011р. суперечить статті 58 Конституції України, не зважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Застосування відповідачем при прийняті рішень № 18 від 03.03.2011 року та № 19 від 04.03.2011 року недіючих норм права суперечить засадам верховенства права, що передбачає, в першу чергу, суворе дотримання суб'єктами владних повноважень вимог чинного законодавства під час виконання останніми владних управлінських функцій при реалізації публічно-правового інтересу.
Дискреційні повноваження органів державної влади та спосіб їх здійснення повинні полягати виключно в межах принципу законності із застосуванням правових норм, що мають законну силу під час притягнення до відповідальності юридичних та фізичних осіб за вчинене правопорушення. Недотримання цього принципу призводить до негативних наслідків у вигляді руйнування правових підвалин функціонування механізму органів державної влади як окремих ланок у системі останньої, зокрема у даному випадку - сфери загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За таких обставин, Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі АР Крим при застосуванні фінансових санкцій до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» за порушення, що відбулись до 01.01.2011 року, неправомірно прийняло рішення № 18 від 03.03.2011 р. та № 18 від 04.03.2011 р. на підставі п.п. 2, 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які були виключені з 01.01.2011 р. відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у звязку з чим позовні вимоги в частині стягнення 2321,36 грн. заборгованості задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» (95493, АР Крим, м. Сімферополь, Московське шосе 11 км; ЄДРПОУ 00911186) на користь Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Автономної Республіки Крим (96300, АР Крим, смт. Первомайське, пров. Садовий, 4, р/р 25606010047101 у КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22259431) 72685,49 грн. заборгованості.
3. В інший частині позову у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.