ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
10 жовтня 2011 р. (14:30) Справа №2а-8328/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягін В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірного підприємства "Тресту Кримспецагробуд-2""Сімферопольська пересувна механізована колона-86"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про скасування податкового повідомлення-рішення
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1 пред-к,дов. від 28.09.2011 р.
Девлетшаєв Л.З. керівник, паспорт НОМЕР_2
від відповідача не зявився.
Суть спору: Дочірнє підприємство «Тресту «Кримспецагробуд-2» «Сімферопольська пересувна механізована колона-86» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі (далі відповідач) №0005282301 від 25.05.2011 р. Вимоги мотивовані тим, що під час проведення податковим органом позапланової документальної невиїзної перевірки було помилково встановлено порушення платником податків вимог чинного законодавства, в наслідок чого неправомірно прийняте рішення про збільшення суми грошового зобовязання по ПДВ та протиправно застосовані штрафні санкції.
У судовому засіданні, яке відбулось 08.09.2011 р. , представник відповідача надав заперечення на позов ( вих. № 12788/9/10 від 23.08..2011 р. ), в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.
Представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові, вважали,що відповідачем не надано доказів правомірності нарахування податкового зобовязання.
Відповідач явку своїх представників у судові засідання не забезпечив , про дні та час їх проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Представники позивача у судовому засіданні 10.10.2011 р. наполягали на задоволенні позову, вважали можливим розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Суд, вивчивши думку представників позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, беручи до уваги надання ним заперечень на позовну заяву, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідачем проведено позапланову документальну невиїзну перевірку позивача з питань дотримання податкового законодавства з питань взаємовідносин з ПП «Севелітстрой» за грудень 2010 р. За результатами зазначеної перевірки 11.05.2011 р. був складений акт №5854/23-4/04541744 , в якому зафіксоване порушення позивачем п.п7.4.1,7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.5.1. п.7.5. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» , в результаті чого занижено податок на додану вартість за грудень 2010р. у сумі 16862 грн.
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 25.05.2011 р. було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005282301 , згідно з яким позивачу нараховане податкове зобовязання по податку на додану вартість у сумі 16862 грн. та застосовані штрафні санкції у розмірі 4215,5 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На час проведення позивачем господарської діяльності, яка перевірялась відповідачем, платники податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій були визначені в Законі України “Про податок на додану вартість”.
Згідно з п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим зобовязанням була загальна сума податку , одержана ( нарахована) платнику податку у звітному ( податковому) періоді , визначена згідно з Законом, а податковим кредитом сума, на яку платник податку мав право зменшити податкове зобовязання звітного періоду , визначена цим законом.
Порядок обчислення та сплати податку був визначений у ст.7 вказаного Закону.
Відповідно до п.п. 7.4.1. п. 7.4. ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий кредит звітного періоду визначався, виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст.8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а також зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
У п.п.7.4.4. п. 7.4 .ст. 7 цього Закону було визначено, що якщо платник податків використовував (виготовляв) матеріальні і нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника , т о сума податку, сплаченого у звязку з таким придбанням (виготовленням) не включалась до складу податкового кредиту.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважалась я дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг) ( п.п. 7.5.1. п. 7.5 ст. 7 Закону).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягала сплаті ( перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначалась як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При відємному значенні суми розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди , а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, мала відємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2 Закону).
На час проведення перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення набрав чинності Податковий Кодекс України (далі ПК України), розділ V якого визначає платників податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування.
У п.187.1. ст. 187 ПК України зазначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 198.1.ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).
Згідно з п. 198.3. ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.200.1. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У п. 200.2 ст. 200 ПК України встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст.200 ПК України).
Відповідно до п.201.1. ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках порядковий номер податкової накладної; дата виписування податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; вид цивільно-правового договору.
Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (п. 201.4 ст. 201 ПК України)
П.201.6. ст.201 ПК України визначає, що податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п.201.8 ст.201 ПК України)
Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Під час проведення перевірки податковим органом було зазначено, що позивач за грудень 2010 р. зависив податковий кредит по ПДВ на суму 16862 грн., в наслідок безпідставного внесення до його складу суми ПДВ, сплаченої при здійсненні розрахунків з ПП «Севелінвестрой». Згідно системи автоматизованого співставлення податкових зобовязань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України між сумами податкових зобовязань та/або податкового кредиту з ПДВ ПП «Севелінвестрой» відобразило у своїй податковій звітності підприємства ПП «Фрегат ХХІ» та ПП «Родіна ХХІ» , місцезнаходження яких не встановлено.
Позивачем до матеріалів справи залучена копія Договору підряду №СР-W-1000012-KFW (на виконання ремонтно-будівельних робіт з твердими по 0- позиційнимми цінами/розцінками), який 02.06.2010р. був укладений з Українським фондом соціальних інвестицій . Предметом зазначеного договору було виконання позивачем ремонтно-будівельних робіт на суму 418028 грн. амбулаторія, що розташований за адресою с.Льговске, Кіровського району.
Матеріали справ свідчать про те, що позивач, виконуючи прийняті на себе зобовязання по Договору підряду №СР-W-1000012-KFW (на виконання ремонтно-будівельних робіт з твердими по 0- позиційнимми цінами/розцінками), уклав 10.06.2010 р. з ПП«Севелінвестрой» договір підряду №3-03/10/874 , предметом якого було виконання робіт по капітальному ремонту амбулаторія в с. Льговске, Кіровського району Згідно з п. 3.1. цього договору оплата проводилась щомісячно за підрахунком вартості будівельних матеріалів та послуг генпідрядника ( до 4% від вартості робіт).
До матеріалів справи залучена копія Акту №3 приймання виконаних робіт за грудень 2010 р. , копія податкової накладної №4512 від 29.12.2010 р. на суму 101174,28 грн. ( в тому числі ПДВ 16862,38 грон.), довідка про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2010р. по капітальному ремонту амбулаторія в с. Льговске, Кіровського району, докази оплати вартості виконаних ПП«Севелінвестрой» у грудні 2010 р. робіт.
Вивчивши наведені вище документи , суд прийшов до висновку, що матеріалами справи підтверджено виконання ПП«Севелінвестрой» у грудні 2010 р. робіт по капітальному ремонту амбулаторія в с. Льговске, Кіровського району на суму 101174,28 грн. ( в тому числі ПДВ 16862,38 грн.), прийняття цих робіт позивачем , проведення ним розрахунків (в тому числі перерахування ПДВ).
В порядку, передбаченому ст.71 КАС України , податковим органом в умовах підтвердження факту виконання робі за грудень 2010 р. у зазначених вище обсягах , не надано доказів участі в їх здійсненні ПП «Фрегат ХХІ» та ПП «Родіна ХХІ», наявність у позивача будь-яких правовідносин з вказаними субєктами господарювання.
Вивчивши зазначені документи , суд вважає правомірним віднесення позивачем до складу податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 16862,38 грн. за грудень 2010 р. , яки були ним оплачені ПП«Севелінвестрой» за виконання робіт по капітальному ремонту амбулаторія в с. Льговске, Кіровського району згідно з договором підряду №3-03/10/874 від 10.06.2010 р.
В силу викладеного, приймаючи до уваги наявність доказів оформлення податкових накладних , фактичне отримання платником податків послуг , оплати їх вартості , керуючись зазначеними вище положеннями Закону України «Про податко на додану вартість» та ПК України , суд приходить до висновку, що позивач мав право віднести до податкового кредиту суму ПДВ , визначені у податкових накладних №4512 від 29.12.2010 р. у розмірі 16862,38 грн.
За таких обставин суд вважає, що існують підстави для визнання протиправними та скасуванню податкового повідомлення - рішення відповідача №0005282301 від 25.05.2011 р.
Під час судового засідання, яке відбулось 10.10.2011р. , були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.10..2011 р.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити .
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі № 000528301 від 25.05.2011 р. .
3.Стягнути з Державного бюджету на користь Дочірнього підприємства «Тресту «Кримспецагробуд-2» «Сімферопольська пересувна механізована колона-86» (м.Сміферополь, вул..Трубаченко, 23 А .код ЄДРПОУ 04541744) 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.