Постанова № 21790262, 11.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
2а-3669/11/0170/7
Номер документу
21790262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

11 квітня 2011 р. (16:06) Справа №2а-3669/11/0170/7 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвій О.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Республіканського навчального закладу "Керченська загальноосвітня школа -інтернат I-III ступенів № 1 Міністерства освіти і науки АР Крим

до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим

про скасування постанов

за участю представників:

від позивача представник за довіреністю ОСОБА_1;

від відповідача не зявився;

Обставини справи: Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, в якому просить скасувати постанови відповідача від 09.03.2011 року та від 17.03.2011 року в частині притягнення позивача до відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 680,00 грн. та 1360,00 грн. за невиконання виконавчого листа по справі № 2-а-2163/10/0108 про зобовязання Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» здійснити виплату ОСОБА_2 недотриманої одноразової грошової допомоги розмірі 1359,50 грн., відповідно до ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 11.04.2011р. на задоволенні позовних вимог наполягав.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, але надіслав клопотання (вх. № 12498/н від 07.07.2011р.) про розгляд справи у відсутність представника.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Постановою Керченського міського суду АР Крим у справі № 2-а-2163/10/0108 Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» зобовязаний сплатити ОСОБА_2 недотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн., відповідно до ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

01.02.2011 року Керченським міським судом АР Крим у справі № 2-а-2163/10/0108 виданий виконавчий лист № 2а-2163.

09.03.2011 року постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим за невиконання у встановлений державним виконавцем строк рішення суду у справі № 2-а-2163/10/0108, яким боржник зобовязаний сплатити ОСОБА_2 недотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн., Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 680,00грн.

Постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим від 17.03.2011 року за невиконання у встановлений державним виконавцем строк рішення суду у справі № 2-а-2163/10/0108, яким боржник зобовязаний сплатити ОСОБА_2 недотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн., Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1360,00грн.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Права та обовязки державних виконавців встановлені статтею 11 Закону України “Про виконавче провадження”, відповідно до якої державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до цієї статті державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Також, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право, зокрема, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження” після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

Згідно зі ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

Відповідно до ст. 89 Закону України “Про виконавче провадження” у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Субєктом відповідальності за зазначеною статтею є боржник, що зазначений у виконавчому документі, який може бути фізичною особою, посадовою особою чи юридичної особою, що виключає застосування відповідальності, передбаченої цією статтею, до інших субєктів, у тому числі посадових осіб юридичної особи-боржника.

Повноваження по застосуванню штрафу на підставі ст. 89 Закону України “Про виконавче провадження” надане безпосередньо державному виконавцю.

Відповідно до постанови Керченського міського суду АР Крим по справі № 2-а-2163/10/0180 від 24.12.2010р. Міністерство освіти та науки АР Крим зобовязано нарахувати та перерахувати одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн. не отриману ОСОБА_2 на рахунок Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим», а Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» зобовязано сплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» скерував листи до Міністерства освіти та науки АР Крим №197 від 08.02.2011р., Міністру освіти та науки АР Крим №265 від 17.02.2011р., №266 від 17.02.2011р., №501 від 28.03.2011р. про перерахування на його розрахунковий рахунок несплачені одноразові грошові виплати колишнім вихованцям школи-інтернату для забезпечення виконання постанов Керченського міського суду АР Крим (а.с. 6,7,8,25,26).

Також Республіканським навчальним закладом «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» начальнику ВДВС Керченського ДУЮ Сергєєвій Г.І. направлялись листи №282 від 22.02.2011р., №584 від 05.04.2011р. щодо неперахування Міністерством освіти та науки АР Крим коштів для виконання постанов суду на розрахунковий рахунок Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим».

Відповідно до ч. 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного субєкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обовязковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для реалізації цього принципу-критерію субєкт владних повноважень, в даному випадку державний виконавець, має ретельно дослідити обставини, які зумовили невиконання рішення суду.

Пунктом 37 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України передбачено, що субвенцією є міжбюджетний трансферт для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Таки чином, субвенція для виплати грошової допомоги передбачає виплату такої допомоги, а Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим є лише розпорядником такої субвенції, тобто здійснює її фактичну виплату.

Зі змісту ст. 89 Закону України “Про виконавче провадження” слідує, що підставою для накладення штрафу є невиконання боржником рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин, тобто державний виконавець має перед застосуванням штрафних санкцій зясувати, зокрема наявність або відсутність поважних причин невиконання рішення і обовязку виконати певні дії лише боржником.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем не виконано постанову Керченського міського суду АР Крим у справі № 2-а-2163/10/0180 з поважних причин, оскільки матеріали справи свідчать про вжиття Республіканським навчальним закладом «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» заходів з метою виконання судового рішення, тому підстав для прийняття постанов про накладення штрафу за ст.89 Закону України “Про виконавче провадження” у відповідача не було, у звязку з чим такі постанови є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір, згідно до квитанції № 0530050031 від 24 березня 2011 року у розмірі 3,40 грн., тому, відповідно до ст.94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» сплачений судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 11.04.2011р.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 15.04.2011р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати постанови Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим від 09.03.11 року про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн. та 17.03.11 року про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. на Республіканський навчальний заклад «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» за невиконання у встановлені строки виконавчого листа № 2а-2163 по справі № 2-а-2163/10/0108, виданого 01.02.2011р. про зобовязання Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» сплатити ОСОБА_2 недотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 1359,50 грн., відповідно до ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

3. Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку) на користь Республіканського навчального закладу «Керченська загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів №1 Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим» (98306, АР Крим, м. Керч, вул. 12 Апреля, 20) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Маргарітов М.В.