Постанова № 21790158, 15.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
2а-815/11/16/0170
Номер документу
21790158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 березня 2011 р. Справа №2а-815/11/16/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Сидельовій М.В., за участі представників сторін:

від позивача ОСОБА_1, довіреність № 65 від 17.08.2010р., посвідчення № НОМЕР_1;

від відповідача не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Єлань»

про стягнення

Суть спору: Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Єлань» ЄДРПОУ 30025726 про стягнення податкової заборгованості у розмірі 29762,23гривень.

Адміністративний позов мотивований тим, що Джанкойською ОДПІ в АРК складено акти невиїзної документальної та камеральної перевірок щодо своєчасності подання податкового розрахунку земельного податку та податкового розрахунку щодо земельного податку поданого на 2010 рік, на підставі яких встановлено несвоєчасне подання податкового розрахунку земельного податку та зменшення розміру податкового зобовязання по земельному податку. Крім того, відповідачем не сплачено податкове зобовязання зі сплати земельного збору, самостійно визначене платником податків у податковій декларації.

У звязку з чим, позивач зазначає, що у відповідача існує податкова заборгованість перед державним бюджетом України в розмірі 29762,23 гривні з земельного податку, у тому числі 29127,38грн. сума задекларованого зобовязання з земельного збору, 170,00 гривень штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік, 464,85 гривень донарахування податкового зобовязання за основнім платежем та за штрафними санкціями.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 43). Про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив, заперечень на позов не надав.

Відповідно до ч.2 ст.40 КАС України, особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобовязані своєчасно повідомити про це суд.

Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Враховуючи вищезазначені обставини, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази по справі в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Джанкойська ОДПІ АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, п.2.1.4. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21,12,2000р. (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), якa виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлань» є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 17.07.1998року виконавчим комітетом Київської районної ради м. Сімферополя, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 15.04.2004р. (а.с. 7-8).

ТОВ «Єлань» знаходиться на податковому обліку в ДПІ в м. Сімферополь з 23.07.1998р. за № 7485, що підтверджується довідкою від 23.11.2010року за № 4046/29-0 (а.с. 17).

Також, відповідно до довідки Джанкойської ОДПІ № 1647 від 27.12.2010 року ТОВ «Єлань» перебуває на обліку в Джанкойській ОДПІ як платник окремих податків (а.с. 18).

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що ТОВ «Єлань» подало до Джанкойської ОДПІ в АРК податкову декларацію з земельного податку на 2008 рік № 1337 від 01.02.2008 року із зазначенням суми податкового зобовязання в розмірі 4072,80 гривень (що місячно по 339,41 гривень); податкову декларацію з земельного податку на 2009 рік № 979 від 27.01.2009 року із зазначенням суми податкового зобовязання в розмірі 4690,34 гривень (що місячно по 390,86 гривень); податкову декларацію з земельного податку на 2010 рік № 2434 від 12.02.2010 року із зазначенням суми податкового зобовязання в розмірі 20364,24 гривень (що місячно по 1697,02 гривень).

Таким чином, відповідач був зобовязаний кожного місяця сплачувати земельний податок у розмірах визначених у податкових розрахунках земельного податку, а у звязку з несплатою за відповідачем числиться заборгованість з земельного податку у розмірі 29127,38грн. за 2008, 2009, 2010 роки.

Посадовими особами Джанкойської ОДПІ в АРК проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Єлань» своєчасності надання податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік

За результатом перевірки складено акт № 294/15-03/30025726 від 25.03.2010 року, згідно з яким встановлено порушення Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ, а саме несвоєчасне одання податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік. Строк надання до 01.02.2010 року, фактично надано 12.02.2010 року.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Джанкойської ОДПІ в АРК 294/15-03/30025726 від 25.03.2010 було складено податкове повідомлення-рішення від 16.04.2010 року № 0000391503/0 року, згідно з яким на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 170,00грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не було отримано, та повернуто поштовим відділенням з відміткою у звязку з закінченням строку зберігання, а тому Джанкойською ОДПІ в АРК було складено акт № 212/15-03/30025726 від 20.05.2010 року про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого податкове повідомлення-рішення № 0000391503/0 було розміщено на дошці оголошень в Джанкойськой ОДПІ в АРК.

Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон України 2181-ІІІ), у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.

Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений “Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) та “Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Також, посадовими особами Джанкойської ОДПІ в АРК проведено камеральну перевірку податкового розрахунку земельного податку, наданого ТОВ «Єлань» на 2010 рік.

За результатом перевірки складено акт № 1561/15-03/30025726 від 02.08.2010 року, згідно з яким встановлено зменшення платником податку розміру податкового зобовязання по земельному податку у розмірі 442,71 гривні.

По результатам перевірки було донараховано земельного податку у розмірі 442,71 гривні.

Також були нараховані штрафні санкції у розмірі 22,14 грн.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки Джанкойської ОДПІ в АРК 1561/15-03/30025726 від 02.08.2010 було складено податкове повідомлення-рішення від 13.09.2010 року № 0001201503/0 року, згідно з яким ТОВ «Єлань» зобовязано сплатити донарахований податок у сумі 442,71грн. та штрафних санкцій у розмірі 5% від донарахованого податку у сумі 22,14 грн., а всього 464,85грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не було отримано, та повернуто поштовим відділенням з відміткою у звязку з закінченням строку зберігання, а тому Джанкойською ОДПІ в АРК було складено акт № 347/15-03/30025726 від 18.10.2010 року про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого податкове повідомлення-рішення № 0001201503/0 було розміщено на дошці оголошень в Джанкойськой ОДПІ в АРК.

Підстави та наслідки розміщення повідомлень рішень на дошці оголошень в органах ДПІ викладено вище.

Стосовно донарахування податковим органом земельного податку, та застосування штрафних санкцій за невірний розрахунок суми податкового зобовязання судом встановлено наступне:

ТОВ «Єлань» має земельну ділянку у Красногвардійському районі на території Клепінінської сільської ради у с. Карповка площею 24330 кв.м.

Статтею 62 Закону України від 27.04.2010 року № 2154-VІ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» установлено, що у 2010 році по населених пунктах, грошову оцінку земель яких проведено, застосовуються ставки земельного податку, встановлені частиною другою ст. 7 Закону України «Про плату за землю», збільшені в 3,2 рази.

Відповідно рішення 52 сесії 5 скликання від 21.05.2010 року № 436 Клепінінської сільської ради ставка земельного податку на 2010 рік складає 86,40 коп (13,50х2х3,2).

З урахуванням того, що відповідачем при розрахунку земельного податку на 2010 рік не була взята до уваги зміна ставки земельного податку, їм була невірно зазначена сума земельного податку на 2010 рік у розмірі 20364,24 гривні замість необхідної 20806,95 гривні, різниця складає 442,71грн.

Згідно з п.п. «в» п.п. 4.2.2. п..4.2. ст. 4 Закону України № 2181-ІІІ контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо в наслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні та методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, яки призвели до заниження або завишення суми податкового зобовязання.

Відповідно до п.п. 17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІІІ платник податку зобовязаний сплатити штраф у розмірі пяти відсотків суми донарахованого податкового зобовязання, але не менше одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Отже, сума штрафних санкцій складає 442,71грн. х 5% = 22,14 грн.

З урахуванням викладеного, судом встановлено правомірність застосування податковим органом штрафних санкцій к платнику податків.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ податкове зобовязання, це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп.5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту (апеляційного або судового оскарження).

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

За наявності податкового боргу у платників податків органи Державної податкової служби відповідно до ст.ст. 3, 4 Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2001 року № 266, зареєстрованим Міністерством юстиції України 16.07.2001 року № 595/5786, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, формують податкову вимогу - письмову вимогу органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (п.п.14.1.153 ПК України).

Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", що діяв на час виникнення податкового боргу, у ст. 6 встановлений порядок надіслання податкових вимог у разі виникнення податкового боргу, деталізовані Порядком направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків у статті 5, на виконання якої відповідачу були надіслані перша та друга податкові вимоги № 1/63 від 04.06.2006 року на суму 619,72грн. та № 2/97 від 24.10.2006 року на суму 1984,57грн., які були отримани відповідачем, про що свідчить відмітка на поштових повідомленнях (а.с. 32, 33

Відповідно до ст. 10 Закону України 2181-ІІІ податковим органом прийняте рішення № 474 від 13.12.2006 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.34).

На день вирішення спору відповідачем податкова заборгованість не сплачена, за відповідачем числиться податковий борг у розмірі 29762,23грн.

Примусове стягнення податкової заборгованості передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до п. 20.1.28. Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, для чого можуть звертатися до суду (п.п.20.1.18), що передбачено також п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" № 2756 від 02.12.2010 р.).

Таким чином, приймаючи до уваги, що сума боргу у розмірі 29762,23гривень не погашена відповідачем станом на момент розгляду справи, позовні вимоги Джанкойської ОДПІ в АР Крим підлягають задоволенню.

Оскільки, згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Єлань» (ЄДРПОУ 30025726, адреса: 95053, АРК, м. Сімферополь, вул. Воровського, буд. 60, кв. 306) до державного бюджету заборгованість по земельному податку у розмірі 29762,23грн. на рахунок №33216811700138 державний бюджет Красногвардійського району Клепінінської сільської ради, код платежу: 13050100 ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026 ЄДРПОУ 34740494.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.