Постанова № 21788980, 30.01.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2012
Номер справи
2а-84/12/1070
Номер документу
21788980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2012 року Справа № 2а-84/12/1070

Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1022

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -                                        Леонтовича А.М.

при секретарі -                                        Воронюк М.М.

за участю представників сторін

від позивача:                                                  ОСОБА_1 (за довіреністю)

від відповідача:                                        (не прибув)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

до

проУправління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві

Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОБУД»

стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, - В С Т А Н О В И В: Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві (далі по тексту - позивач) звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОБУД»(далі по тексту –відповідач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОБУД»суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком № 2 на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві в розмірі 2544 грн. 34 коп..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача як у платника страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування утворилася заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за вересень-грудень 2011 року. Зазначена заборгованість відповідачем самостійно погашена не була, тому вона підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 18 січня 2012 року.

У судове засідання, призначене на 18 січня 2012 року прибув представник позивача, представник відповідача у судове засідання не з’явився. У зв’язку з відсутністю відомостей про те, що відповідачу вручено повістку суд відклав розгляд справи на 30 січня 2012 року.

30 січня 2012 року у судове засідання прибув представник позивача, представник відповідача у судове засідання не з’явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. За таких обставин суд ухвалив здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з додатковою відповідальністю «ЕКОБУД»зареєстроване виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області 23 березня 1999 року, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30 січня 2011 року.

Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Білій Церкві як платник збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, а отже є страхувальником в розумінні положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 –IV.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»страхувальниками визнаються роботодавці –підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року № 1788-XII виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно з пунктами «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.2003 року № 1058 –IV встановлено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України від 09.07.2003 року № 1058 - IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. № 1788-XII. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, на підприємстві відповідача працювала ОСОБА_2, яка отримала право виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Право ОСОБА_2 на пенсію, призначену на пільгових умовах за списком № 2, у межах сум заявлених позивачем до стягнення, підтверджується наступними документами: довідкою про роботу на посаді, віднесеній до Списку № 2 професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 (а.с. 26); наказом про атестацію робочих місць за умовами праці від 28 серпня 1995 року № 42 (а.с. 27); висновком якості проведення атестації робочих місць за умовами праці і відповідності нормативним актам про охорону праці та правильності віднесення до категорії із небезпечними і важкими умовами праці у Будівельному підприємстві ТОВ «ЕКОБУД»від 17 січня 2008 року № 6 (а.с. 30); заявою про призначення пенсії від 17 червня 2010 року (а.с. 21); протоколом про призначення пенсії від 16 вересня 2010 року № 18305 (а.с. 22); протоколом про перерахунок пенсії від 24 вересня 2010 року № 806725 (а.с. 23).

За період з вересня по грудень 2011 року витрати Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві по виплаті та доставці пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком №2 громадянці ОСОБА_2 склали у сумі 2544,34 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»з вересня 2011 року (а.с. 8), з жовтня 2011 року (а.с. 9), з листопада 2011 року (а.с. 10), з грудня 2011 року (а.с. 11).

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону від 09.07.2003р. № 1058-IV, розділу 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі по тексту –Інструкція) підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Позивачем направлені відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де зазначений розрахунок сум, який підлягає відшкодуванню. Зазначені розрахунки отримані відповідачем та не були оскаржені в адміністративному чи судовому порядку.

При вирішенні справи, суд дійшов висновку про включення до розрахунку витрат на виплату додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень з метою їх відшкодування за рахунок відповідача, виходячи з того, що поняття надбавки та підвищення, які встановлюються та виплачуються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення»є тотожним поняттю збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що робить правильним віднесення збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку, що становить її розмір, до додаткових виплат.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Станом на день розгляду справи, відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві відповідач має заборгованість перед позивачем по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 2544,34 грн..

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду не надано.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, врахувавши ту обставину, що позивачем доведена правомірність призначення ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах та обґрунтованість заявлених вимог, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони –суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОБУД" (09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Молодіжна, будинок 34, ідентифікаційний код юридичної особи 13722663) суму заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком № 2 на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві у розмірі 2544 (дві тисячі п'ятсот сорок чотири) гривні 34 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні –протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя                                                                                 Леонтович А.М.

Повний текст постанови виготовлено 1 лютого 2012 року.