Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7319/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача:ОСОБА_1 (дог)
відповідача-1:ОСОБА_2 (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заявуОСОБА_3
до Східної митниці
про скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Східної митниці (надалі відповідач) про скасування рішення відповідача, яке полягає у відмові позивачу в проведенні митного оформлення транспортного засобу легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов №НОМЕР_2, транзит НОМЕР_4, на підставі ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України», яке оформлене та викладене у «Листі Східної Митниці від 30.03.2011р. №11-8-4/3629»; скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №700000013/1/00012, якою відповідачем відмовлено позивачу в проведені митного оформлення транспортного засобу легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, транзит НОМЕР_4 на підставі ст. 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України», яке оформлене та викладене у «Листі Східної Митниці від 30.03.2011р. №11-8-4/3629»; зобовязання відповідача здійснити митне оформлення транспортного засобу - легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, транзит НОМЕР_4, якій належить на праві приватної власності громадянину України ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3; адреса: АДРЕСА_1) з наданням пільг в оподаткування згідно зі ст.8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».
Позов мотивовано невизнанням відповідачем права позивача на передбачені п.12 ч.1 ст.8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України» податкові пільги при проведені митного оформлення легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, що належить позивачу.
Представник позивача у судовому засіданні від 02.06.2011р. позовні вимоги підтримав, надав суду відповідні пояснення та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував, вважаючи, що документ про реєстрацію транспортного засобу, що оформлений у Придністровському регіоні, не має юридичної сили і лише тимчасово допущений до використання виключно на території Республіки Молдова. Також, відповідач вважає, що лист від 30.03.2011р. №11-8-4/3629 не є рішенням що підлягає оскарженню, а є лише засобом інформування.
Представник відповідача у судовому засіданні від 02.06.2011р. проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, що зявились, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_3 подав до Східної митниці вантажну митну декларацію №700000013/2011/000375 з метою проведення митного оформлення транспортного засобу легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, транзит НОМЕР_4, ввезеного з Придністровського регіону Республіки Молдова, як при переселенні на постійне місце проживанням з наданням пільг відповідно до п.12 ст.8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».
24.03.2011р. Відповідач виніс Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №700000013/1/00012, у звязку із порушенням ч.2 ст.8 Закону України Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України» - транспортний засіб не перебував на обліку в країні попереднього постійного місця проживання власника. Транспортний засіб перебував на постійному обліку у Придністровї, власник проживав при цьому у республіці Молдова.
При цьому зазначено, що митне оформлення можливе за умови подання нової ВМД зі сплатою всіх передбачених діючим законодавством необхідних митних платежів у повному обсязі.
У відповідності до ч.1 ст. 252 Митного кодексу України встановлено, що товари, які ввозяться громадянами на митну територію України, підлягають оподаткуванню в порядку та на умовах, визначених законами України.
При цьому п.3 ч.2 зазначеної статті передбачено, що дія частини першої цієї статті не поширюється на предмети, що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну.
Згідно п.12 ч.1 ст.8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України», встановлено, що при ввезенні на митну територію України звільняються від оподаткування особисті речі, що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну, в тому числі і механічні транспортні засоби (крім транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності), в кількості однієї одиниці таких транспортних засобів по кожній товарній позиції на повнолітнього громадянина.
При цьому ч.2 зазначеної статті встановлено, що дозволяється ввезення у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина одного механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року.
У ст. 1 Закону є визначення постійного місця проживання як місця проживання на території будь-якої держави не менше одного року громадянина, який не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом будь-якого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом).
Таким чином, виходячи зі змісту Закону транспортні засоби, що ввозяться громадянами, які переселяються з інших держав в Україну для постійного проживання, звільняються від оподаткування при дотриманні таких умов: постійного проживання громадянина на території країни попереднього місця проживання не менше одного року; тривалість права власності на транспортний засіб не менше одного року; перебування цього транспортного засобу на обліку в країні постійного місця попереднього проживання його власника не менше одного року.
Із листа відповідача від 30.03.2011р. №11-8-4/3629 вбачається, що позивачу відмовлено у проведені митного оформлення у звязку із тим, що позивач перебував на постійному консульському обліку в Республіці Молдова, а транспортний засіб перебував на обліку в Придністровській Молдавській республіці.
Тобто, відповідачем зроблений висновок про те, що транспортний засіб не перебував на обліку в країні постійного місця попереднього проживання позивача, про що безпосередньо зазначено у зазначеному листі.
Вказані обставини сторонами не спростовуються.
Статтею 15 Договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, ратифікованого Україною 10.11.1994 р. (дата набрання чинності -24.02.1995 р.) встановлено, що документи, які підготував або засвідчив відповідний орган однієї з Договірних Сторін, скріплені гербовою печаткою і підписом уповноваженої особи, мають силу документа на території іншої Договірної Сторони без потреби будь-якого іншого засвідчення. Це стосується також копій і перекладів документів, які засвідчені відповідним органом.
Документи, які на території однієї з Договірних Сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж на території іншої Договірної Сторони.
Згідно ст. 13 Договору про добросусідство, дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Молдова, ратифікованого Україною 01.11.96 р. (дата набрання чинності -05.01.97 р.) встановлено, що високі Договірні Сторони вважають, що правовий режим державного майна, майна юридичних осіб і громадян однієї Сторони, що знаходиться на території іншої Сторони, регулюється законодавством Сторони місцезнаходження майна та нормами міжнародного права.
Конкретні питання регулювання відносин власності розглядатимуться окремою угодою Сторін.
Відповідач не спростовує належність Придністровського регіону до Республіки Молдова.
У відповідності до пп. 1 п. 1 розділу III «Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України», затверджених наказом Державної митної служби України від 17 листопада 2005 р. N 1118 (у редакції наказу Державної митної служби України від 17 березня 2008 р. N 229), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2005 р. за N 1428/11708, встановлено, що пропуск через митний кордон України при ввезенні ТЗ на митну територію України його власник або вповноважена особа представляє уповноваженій посадовій особі митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів:
- що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
- реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
- що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні), перелік яких визначено в підпункті 4.2 пункту 4 цього розділу. Працівники дипломатичної служби, які перебували за кордоном у довготерміновому відрядженні або проходили дипломатичну службу строком не менше одного року та повертаються в Україну, замість довідки МЗС України подають довідку відповідної закордонної дипломатичної установи України про повернення з довгострокового відрядження або після проходження дипломатичної служби;
- паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо.
Підпунктом 4.2 п. 4 зазначених правил встановлено, що підтвердженням права на здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, згідно з вимогами статті 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", для громадян України, які переселяються на постійне місце проживання в Україну є такі документи та відмітки в них паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом "Постійне проживання", проставленим й анульованим відповідним підрозділом міграційної служби, або з відміткою про анулювання напису "Постійне проживання", засвідченого гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина (для громадян України, які раніше виїхали за межі України тимчасово та подали клопотання про залишення на постійне проживання за кордоном), та відмітками про дату поставлення та зняття з постійного консульського обліку, засвідченими гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина або анульованою відміткою про дату поставлення на постійний консульський облік, засвідченою гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина.
ОСОБА_3 є громадянином України, паспорт №НОМЕР_5, виданий 30.09.2010р. Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївський області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3.
Згідно закордонного паспорту громадянина України ОСОБА_3 №НОМЕР_6, виданого 26.02.1999р. позивача прийнято на постійний консульський облік в Посольстві України в Республіці Молдова з 12.03.2008р., та знято з консульського обліку з 26.08.2010р., про що маються відповідні відмітки на вказаному паспорті.
У відповідності до довідки від 25.08.2010р. № 12/1-4061 Управління по справам міграції Придністровської Молдавської республіки, ОСОБА_3 був прописаний та постійно проживав у м. Тирасполь з березня 2008р., виписаний 25.08.2010р.
Згідно свідоцтва про реєстрацію № НОМЕР_7, Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, що належить позивача, виданого Державною автомобільною інспекцією Придністровського регіону, зазначений автомобіль був зареєстрований за місцем проживання позивача у місті Тирасполь з 18.03.2008р.
Відповідач не спростовує того, що зазначені документи були йому надані для проведення митного оформлення транспортного засобу легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2.
Також, згідно довідки від 27.08.2010р. № Р-596 Республіканського реєстраційно-екзаменаційного відділу Державною автомобільною інспекцією Придністровя, зазначений автомобіль уперше був зареєстрований на імя позивача 18.03.2008р. у МРЕО ДАІ м. Тирасполь, та 27.08.2010р. знятий з обліку через вибуття власника на постійне місце проживання до України.
Суд зазначає, що ОСОБА_3 здійснив реєстрацію транспортного свого згідно встановлених у Придністровському регіоні правил, про що йому видане відповідне свідоцтво.
Із наведених документів вбачається, що: ОСОБА_3 більше одного року є власником легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2; позивач постійно проживав у м. Тирасполь (Придністровський регіон Республіки Молдова) більше одного року; автомобіль більше одного року постійно перебував на обліку за місцем проживання позивача у м. Тирасполь (Придністровський регіон Республіки Молдова) .
Крім того, згідно спірної Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 700000013/1/00012 та листа відповідача від 30.03.2011р. №11-8-4/3629 - здійснення митного оформлення можливе за умови сплати митних платежів.
Із наведеного вбачається, що фактично, відповідач визнає надані позивачем документи для проведення митного оформлення легкового автомобіля позивача Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, як такі що відповідають вимогам «Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України», крім права на з надання пільг в оподаткуванні.
Тобто, відповідач зазначає можливість проведення митного оформлення на загальних підставах з урахуванням наданого свідоцтва про реєстрацію № НОМЕР_7, та у Східної митниці не виникають заперечення щодо визнання зазначеного свідоцтва у якості належного реєстраційного (технічного) документу на транспортний засіб за таких обставин.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Україно встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що Східна митниця не довела правомірність спірного рішення - картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №700000013/1/00012 у звязку із тим, що відповідачем не надано жодних доказів, які б спростовували факт перебування протягом року транспортного засобу позивача на обліку в країні постійного місця його попереднього проживання.
Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Суд зазначає, що лист від 30.03.2011р. №11-8-4/3629 має інформативний характер та не є рішенням субєкту владних повноважень що може бути оскарженим в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, провадження у цій частині підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частинами першою та третьою ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 157-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_3 до Східної митниці задовольнити чатково.
Скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №700000013/1/00012.
Зобовязати Східну митницю здійснити митне оформлення транспортного засобу - легкового автомобіля Мерседес Бенц (Mercedes Benz) S 500, 2007 рік випуску, чорний колір, двигун № НОМЕР_1, кузов № НОМЕР_2, транзит НОМЕР_4, якій належить на праві приватної власності громадянину України ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3; адреса: АДРЕСА_1) з наданням пільг в оподаткування згідно зі ст.8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».
В решті позовних вимог провадження у справі закрити.
2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3; адреса: АДРЕСА_1) 2 (дві) гривні 27 (двадцять сім) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 2 червня 2011 року, повний текст виготовлено 6 червня 2011 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.