Постанова № 21787746, 14.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2012
Номер справи
2а/0570/820/2012
Номер документу
21787746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/820/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Івченко В.Б

при секретаріОчкасової К.С.

за участю позивачаПолуніна В.В.,

представника відповідачаТуру В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Тесма» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання недійсними вимоги про сплату боргу №325 від 18.11.2011 року та рішення №225/05 від 18.11.2011 року, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Тесма» звернулося до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання недійсними вимоги про сплату боргу №325 від 18.11.2011 року та рішення №225/05 від 18.11.2011 року.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що відповідачем в порушення вимог Конституції України, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», неправомірно прийнято рішення №225/05 від 18.11.2011 року про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 233,60 грн. за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в розмірі 292,00 грн., а також вимогу про сплату боргу №ю-325 від 18.11.2011 року в розмірі 292,00 грн., оскільки відповідачем був невірно застосований Закон України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», а також Інструкція «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, але пізніше погодилась із доводами відповідача.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та надав письмові заперечення, просив відмовити у позовних вимогах в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Тесма», зареєстроване в якості юридичної особи, включений до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 34899101 (а. с. 21).

Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Виходячи з акту № 614 від 18.11.2011 року була виявлена недоїмка по сплаченим страховим внескам за період липень 2010 року у загальному розмірі 292,00 грн (а. с. 6-32), про складена вимога про сплату боргу №ю-325 від 18.11.2011 року в розмірі 292,00 грн. (а. с. 33), на підставі того ж акту було винесено рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків №225/05 від 18.11.2011 року в розмірі 233,60 грн. (а. с. 34).

Не погодившись із відповідачем ТОВ «Компанія Тесма» направила скаргу до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька, у відповідь на яку відповідач направив рішення про результати розгляду скарги №19832/08 від 23.12.2011 у якій відмовив вимогах скарги.

У відповідності до п. 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Приймаючи до уваги, що сума заборгованості зі сплати страхових внесків, виникла до 01.01.2011 року, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Закон №1058 та Закону № 400/97-ВР, в редакції, яка діяла до 01.01.2011 року.

Згідно п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Пунктом 3 статті 18 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 1 статі 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

З веденням в дію Закону України “Про внесення змін до законів України “”Про Державний бюджет на 2010 рік” та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який набрав чинності 17.07.2010 року, фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, зобовязані сплачувати страхові внески у розмірі, який може бути визначений ними самостійно. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини витрат на оплату праці в місяць.

Частина 6 ст. 20 Закону №1058-IV передбачає, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, є квартал.

Згідно з частиною 12 статті 20 Закону №1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначене рішення, як спосіб реалізації владних управлінських функцій прийняті Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону №1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно п.3 ч. 9 ст. 106 Закону №1058- IV, Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції:

4) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми;

Відповідно до пп. 1 ч. 8 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” для відповідних платників збору.

У відповідності до п. 4.2 Розділу 4 інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (у редакції, що діяла на час обовязку позивача надвати «Індівідуальні відомості на застрахованих осіб» у липні 2010 року) визначено, що для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначають окремо за ставкою 4 відсотка сум фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4%, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Відповідно до копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності Петраковської Г.В. за №367667 від 27.07.2010 року, медичний огляд був проведений 27.07.2010 року (а. с. 38). На підставі чого відповідач вірно зробив висновок, що за липень 2010 року Петраковська Г.В. працювала як найманий працівник на загальних підставах.

Звертаючи увагу на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Тесма» до Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області про визнання недійсними вимоги про сплату боргу №325 від 18.11.2011 року та рішення №225/05 від 18.11.2011 року не мають підстав для задоволення.

Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 40, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н ОВ И В:

У позовних вимогах по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Тесма» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про визнання недійсними вимоги про сплату боргу №325 від 18.11.2011 року та рішення №225/05 від 18.11.2011 року відмовити в повному обсязі.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 14 лютого 2012 року.

Постанова в повному обсязі складена та підписана 20 лютого 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Івченко В.Б