Постанова № 21787554, 09.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
2а/0570/23595/2011
Номер документу
21787554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/23595/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Давиденко Т.В.

при секретаріПавленко М.С.

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Давиденко Т.В.

суддів Голуб В.А., Дмитрієва В.С.

при секретарі судового засідання Павленко М.С.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 довір. від 14.12.2011 року б/н

від відповідача не зявились

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька»

до відповідача Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

про часткове скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу від 29.04.2011 року № 97 «Про виключення підприємств з Переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» в частині виключення Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу».

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, наказ, який оскаржується, прийнятий відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Законом, оскільки звіти, передбачені Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», направлялись ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» розрахунковому центру за встановленими формами.

Вважає, що порушення порядку подання звітності не є підставою для виключення підприємства з Реєстру ПЕК, оскільки фактично має місце порушення форми подання звітів, що не є тотожнім поняттю порушення адміністративного обовязку щодо надання звітності.

Враховуючи викладене, просить скасувати наказ від 29.04.2011 року № 97 в частині виключення ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що наказ від 29.04.2011 року № 97 про виключення підприємств з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли участь у процедурі погашення заборгованості, винесений правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом.

Вказує на те, що фактично звітність позивачем надавалась, але, в порушення вимог п.2.4 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, простою поштовою кореспонденцією, тоді як зазначеною нормою законодавства передбачений обовязок підприємств надсилати таку звітність рекомендованою кореспонденцією.

Зазначає, що порушення порядку подання звітності було розцінене як її неподання, що є підставою для виключення субєкта господарювання з Реєстру підприємств ПЕК.

Враховуючи наведене, просив відмовити в задоволенні позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.01.2012 року замінений відповідач у справі Міністерство палива та енергетики України на належного відповідача Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, зазначив, що звіти направлялись розрахунковому центру простою поштовою кореспонденцією, що не є підставою для виключення підприємства з Реєстру ПЕК, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяву про розгляд справи за участю його представника не надав.

Частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача, суд встановив.

Закрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» - є юридичною особою, зареєстроване за юридичною адресою: 86607, Донецька область, м. Торез, вул. Капустіна, 55, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 00175797), про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців (а.с. 8-9).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568 ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» включене до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 29.04.2011 року № 97 на підставі п.п. 3.5.1 п. 3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та листа ДП «Енергоринок» ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» виключене з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» у звязку з неподанням звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом (а.с. 113 - 114).

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, підставою для виключення позивача з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу став висновок про порушення підприємством вимог п. 2.4 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, яким передбачено надання звітності рекомендованою кореспонденцією, тоді як позивач направляв звіти простою поштовою кореспонденцією, що було розцінене як її неподання.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить скасувати наказ, оскільки вважає, що порушення Порядку подання звітності не є підставою для висновку про неподання такої звітності та виключення підприємства з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу.

Суд вважає такий висновок правомірним, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, з метою сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості визначає Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Згідно п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 3.2.6 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком.

Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 382/2011затверджене Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яким визначено, що Міненерговугілля України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).

Міненерговугілля України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.

Основними завданнями Міненерговугілля України, зокрема, є формування та реалізація державної політики у паливно-енергетичному комплексі.

Таким чином, відповідач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції у сфері реалізації державної політики у паливно енергетичному комплексі.

Згідно п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газодобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію хоча б з одного виду діяльності:

виробництва електричної енергії;

передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами;

передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами;

постачання електричної енергії за регульованим тарифом;

оптового постачання електричної енергії;

транспортування природного газу магістральними трубопроводами;

транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами;

транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами;

постачання природного газу за регульованим тарифом;

Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Реєстр) - автоматизована комп'ютерна база даних, яка ведеться оптовим постачальником електричної енергії та призначена для накопичення, систематизації і зберігання відомостей про підприємства паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а також для видачі відповідних документів, які підтверджують участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеної цим Законом, і забезпечення інформацією користувачів Реєстру.

За приписами п.п. 3.2.6 п. 3.2 ст. 3 цього Закону підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.

Як зазначалось раніше, ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» - позивач у справі, включений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568.

Пунктом 3.3 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на підприємства, що внесені до Реєстру, покладений обов'язок надавати Міністерству палива та енергетики України звітність.

Згідно п. 1.10 ст. 1 зазначеного Закону звітність - періодичне та/або разове подання до Міністерства палива та енергетики України підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, документів, що складаються за наслідками підтвердження сум заборгованості та/або після застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом. Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлюються Міністерством палива та енергетики України.

На виконання Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та з метою організації своєчасного складання та надання підприємствами паливно-енергетичного комплексу звітності за результатами застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом, а також моніторингу стану погашення заборгованості наказом Міністерства палива та енергетики, від 22.12.2005 року № 612 затверджений Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

Згідно п. 2.1 Порядку підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Міністерству енергетики та вугільної промисловості України через розрахунковий центр.

Абзацем 6 пункту 2.2. Порядку визначено, що звіти складаються щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Першим звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку.

Звітність надається на паперових та електронних носіях. Вимоги до електронної форми звітності встановлюються розрахунковим центром.

Згідно п.2.4 Порядку звітність може надаватися розрахунковому центру уповноваженою особою підприємства паливно-енергетичного комплексу, яке внесено до Реєстру, або рекомендованим поштовим листом із повідомленням. До звітності додається супровідний лист, який містить перелік документів.

Суд вважає неправомірним висновок відповідача щодо того, що, оскільки звітність направлялась на адресу розрахункового центру простою кореспонденцією, така звітність вважається неподаною, тому це є підставою для виключення позивача з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, з наступних підстав.

Згідно п. 3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.

Підстави виключення підприємства з Реєстру визначені п.п. 3.5.1 п. 3.5 ст. 3 зазначеного Закону, відповідно до якого у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

Тобто, зазначена норма визначає єдину підставу для прийняття рішення про виключення підприємства з Реєстру паливно енергетичного комплексу ненадання підприємством паливно енергетичного комплексу звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем у справі, відповідна звітність надавалась позивачем розрахунковому центру.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду належних доказів правомірності наказу про виключення позивача з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи наведене, суд вважає позовну заяву про скасування наказу такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Держаного бюджету України (або відповідно місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного керуючись Конституцією України, Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ст. 2, ст. 7 14, ст. ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94 ст. 122 - 154, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про скасування наказу від 29.04.2011 року № 97 «Про виключення підприємств з Переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» в частині виключення Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу» задовольнити.

Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 29.04.2011 року № 97 «Про виключення підприємств з Переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості» в частині виключення Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» з Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу» - скасувати.

Присудити Закритому акціонерному товариству «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» з Державного бюджету України витрати, повязані зі сплатою судового збору, в сумі 30 грн.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У судовому засіданні 09.02.2012 року проголошений повний текст постанови.

Суддя Давиденко Т.В.