Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2011 р. справа № 2а/0570/11082/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача:ОСОБА_1 (дов.)
відповідача:ОСОБА_2 (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного підприємства «Добропіллявугілля»
до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ДП «Добропіллявугілля») звернулось до суду з адміністративним позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції (надалі відповідач, Добропільська ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 16.05.2011р. №0001801540/0, від 16.05.2011р. №0001821540/0, від 16.05.2011р. №0001811540/0.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на: неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу, внаслідок чого до Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання; за незастосування відповідачем п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; та на складання акту перевірки від 22.04.2011р. №198/15-1/34093124 з порушенням законодавства, через те, що Податком кодексом України не передбачено порядок надання податкової звітності та сплати податкових зобовязань за 2010р. та те, що відповідач повинен був прийняти спірне податкове повідомлення-рішення з урахуванням норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В судовому засіданні від 27.07.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Добропільська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
У судовому засіданні від 27.07.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Добропільською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка з питання порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища (м. Добропілля), земельного податку з юридичних осіб (м. Білицьке) Відокремленим підрозділом «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» за період з 21.12.2009р. по 22.04.2011р., за наслідками якої складений відповідний Акт перевірки від 22.04.2011р. №198/15-1/34093124.
Згідно висновків вказаного Акту, встановлено порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобовязань, у тому числі з земельного податку з юридичних осіб у загальний сумі 1634,18 грн., із затримкою до 30 днів 625,70 грн. понад 30 днів до 90 днів 1007,20 грн., понад 90 днів 1,28 грн.
На підставі Акту перевірки від 22.04.2011р. №198/15-1/34093124 Добропільською ОДПІ прийняті: 16.05.2011р. №0001801540/0, від 16.05.2011р. №0001821540/0, від 16.05.2011р. №0001811540/0.
- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2011р. №0001811540/0, яким Відокремленому підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) з земельного податку у сумі 201,44 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України;
- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2011р. №0001801540/0, яким Відокремленому підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) з земельного податку у сумі 62,57 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України;
- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2011р. №0001821540/0, яким Відокремленому підрозділу «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» визначено штрафну санкцію (у розмірі 50%) з земельного податку у сумі 0,64 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України;
Відокремленим підрозділом «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» поданий податковий розрахунок земельного податку на 2009 р. вхід. № 1005 від 30.01.2009р., та уточнюючий податковий розрахунок земельного податку від 13.08.2009р. №13769 (код за КОАТУУ 1411570300), згідно якого визначено податкове зобовязання зподатку на землю на 2009р. у загальному розмірі 6014,36 грн. зі сплатою 500,93 грн. у січні 2009р., по 500,91 грн. щомісячно протягом лютого червня 2009р., 502,18 грн. у липні 2009р., та по 501,34 грн. щомісячно протягом вересня грудня 2009р.
Як вбачається із Акту перевірки від 22.04.2011р. №198/15-1/34093124 відповідач направив 1511,98 грн., сплачених платіжним дорученням №1 від 21.12.2009р., та 122,20 грн., сплачених платіжним дорученням №1 від 19.01.2010р., на погашення самостійно визначеного податкового зобовязання з податку на землю за розрахунком від 30.01.2009р. № 1005 (з врахуванням уточнюючого розрахунку від 13.08.2009р. №13769) за липень-листопад 2009р.
Але, позивачем надані платіжні доручення:
- від 28.08.2009р. №359 на суму 501,34 грн. із призначенням платежу податок на землю по строку платежу 30.08.2009р.;
- від 17.09.2009р. №403 на суму 501,34 грн. із призначенням платежу податок на землю по строку платежу 30.09.2009р.;
- від 21.10.2009р. №448 на суму 501,34 грн. із призначенням платежу податок на землю по строку платежу 30.10.2009р.;
- від 19.11.2009р. №518 на суму 501,34 грн. із призначенням платежу податок на землю по строку платежу 30.11.2009р.;
- від 18.12.2009р. №620 на суму 501,34 грн. із призначенням платежу податок на землю по строку платежу 30.12.2009р.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Статтею 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обовязку кореспондує зобовязання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні», в редакції чинній на момент направлення грошових коштів за вказаними платіжними дорученнями, передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Пунктом 3.8 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976, встановлено, що реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем надані належні докази своєчасної сплати податкових зобовязань з податку на землю за розрахунком від 30.01.2009р. № 1005 (з врахуванням уточнюючого розрахунку від 13.08.2009р. №13769) за липень-листопад 2011р. (по строку сплати 30.08.2009р. - 30.12.2009р.), тобто, датою фактичної сплати податкового зобовязання з земельного податку по строку сплати 30.08.2009р. - 30.12.2009р. слід вважати дати сплати грошових коштів згідно платіжних доручень: - від 28.08.2009р. №359, - від 17.09.2009р. №403, - від 21.10.2009р. №448, - від 19.11.2009р. №518, - від 18.12.2009р. №620.
Тому підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату вказаних податкових зобовязань відсутні.
На підставі наведеного, Суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Добропільської обєднаної державної податкової інспекції від 16 травня 2011 року №0001801540/0, від 16 травня 2011 року №0001821540/0, від 16 травня 2011 року №0001811540/0.
2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» 3 (три) гривні 40 (копійок) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 27 липня 2011 року, повний текст виготовлено 1 серпня 2011 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Буряк І. В.