Постанова № 21783759, 03.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2012
Номер справи
2а-1859/09/1370
Номер документу
21783759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2012 р. № 2а-1859/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Шинкар Т.І.

суддів - Брильовського Р.М.,

Сакалоша В.М., за участю секретаря-Дасюк О.С., за участю представника позивача Остимчук О.О., представників відповідача Савченка П.В., Базарника Б.І., представників третіх осіб Руминської І.В., Гавриляк Д.О., Боярчука І.С, Талалаєвої О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»(далі-Товариство) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова (далі-ДПІ), в якому просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №0001632321/0 та №000162321/0, від 29.08.2008р. №0001632321/1 та №000162321/1, від 07.11.2008р №0001632321/2 та №000162321/2, від 08.12.2008р. №0001632321/3 та №000162321/3. Обґрунтовує позов тим, що за наслідком проведеної виїзної планової перевірки Товариства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. податковий орган безпідставно прийшов до висновку про заниження останнім податкових зобовязань з рентної плати за видобутий природний газ та нафту, оскільки Товариство як власник спеціального дозволу на користування надрами останнього в якості внеску до спільної діяльності згідно договорів простого товариства не передавав; з моменту реєстрації договорів про спільну діяльність у відповідних податкових інспекціях по місцю розташування ліцензійних площ Операторами як учасниками таких договорів нараховувались та сплачувались спірні платежі до Державного бюджету України та за наслідком перевірки таких Договорів не встановлено факту неповноти нарахування чи сплати спірних платежів до бюджету.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях на позов та пояснили, що в порушення ч.3 ст.14 Закону України «Про нафту і газ», п.2 та п.3 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.03.2001р. №256 встановлено заниження позивачем, як власником спеціального дозволу по договорах про спільну діяльність, податкових зобовязань з рентної плати за видобутий природний газ та нафту за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. на загальну суму 5 232 167,20грн. Товариство у 2007 році не обчислювало та не вносило до Державного бюджету рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, проте ліцензії на використання надрами видані Товариству, а відтак ДПІ правомірно прийнято податкові повідомлення-рішення. Просили у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповідності до ст.53 КАСУ в якості третіх осіб без самостійних вимог у справу залучено: Оператора по Договору від 25.04.03р. №147 щодо експлуатації Тинівського газового родовища - Корпорацію "Укрнерудпром"; Оператора по Договору від 04.01.01р. Ретичинське газове родовище - ЗАТ "Інтернафтогазбуд"; Оператора по Договору №02/1-6 від 22.05.02р. Північнозарічянське газове родовище - ТзОВ "Трубопласт"; Оператора по Договору від 25.06.99р. Городоцьке газове родовище - ДП "Європа нафта і газ"; Оператора по Договору від 16.12.97р. Черемхо-струпківського газового родовища - СП ТзОВ "Дельта"; Оператора по Договору №37 від 16.04.04р. Староборгородчанське газове родовище - ТзОВ "Укрнафтогазінвест"; Оператор по Договору №35/23/06/35-СД/558 від 04.08.2006р. на Блажівське родовище - НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта"; Оператора по Договору №680/06 від 17.11.06р. на Страшевицькому нафтовому родовищі - ТзОВ "Західенергобуд"; Оператора по Договору СІД від 10.06.97р. про розробку площ - ДП "Юсенко Україна"; Оператор по Договору СД -116/04 від 04.11.04 Бабино-галівська площа - ТзОВ "ДП "Укрспецзамовлення".

Представники третіх осіб Операторів, які зявились, в судовому засіданні позов підтримали, надали аналогічні пояснення представникові позивача, просять позов задовольнити.

Інші Оператори по договорам про спільну діяльність, залучені у справу як треті особи, повноважних представників до суду не забезпечили подали пояснення в яких просять позов задовольнити.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником договорів про спільну діяльність (просте товариство) з геологічного вивчення, в тому числі дослідно промислової розробки надр (надалі Договір СД), які укладались між позивачем та операторами (третіми особами). ДП НАК «Надра України «Західукргеологія»є власником ліцензій (спеціальних дозволів) на користування надрами.

Оператор за договорами СД силами власного виробничого підрозділу здійснює операції з координації спільної діяльності у відповідності з программою спільної діяльності: веде бухгалтерський та податковий облік спільної діяльності. Позивач безпосередньо незаймається добуванням вуглеводневої сировини в межах Договорів про спільну діяльність.

Укладення та умови Договорів СД передбачено главою 77 Цивільного кодексу України, Законом України «Про нафту і газ»від 12.07.2001р. №2665 з наступними змініми та доповненнями (далі-Закон №2665), Кодексом України про надра, Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94 від 28.12.1994р., із змінами та доповненнями (далі-Закон №334), Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природній газ і газовий конденсат, який затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України від 22.03.2001р. №256 (далі-Постанова №256), Порядком ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого Наказом ДПА України від 30.09.2004р. №571 (далі-Наказ №571).

Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м.Львова на підставі направлень проведено виїзну планову перевірку Товариства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р.

За результатами перевірки ДПІ складено акт №19569/23-209/01432606 від 29.05.2008р. в висновках якого зазначено про заниження ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України»податкових зобовязань з рентної плати за видобутий природний газ та нафту на загальну суму 5 232 167,20грн.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №0001632321/0, яким визначено податкове зобовязання по рентній платі за нафту, що видобута в Україні у сумі 5 505 579,15грн. з яких основний платіж 3 669 026,10грн. та штрафні (фінансові) санкції 1 836 553,05грн. та від 11.06.2008р. №00162321/0, яким визначено податкове зобовязання по рентній платі за природний газ, що видобутий в Україні у сумі 2 344 711,65грн. з яких основний платіж 1 563 141,10грн. та штрафні (фінансові) санкції 781 570,55 грн.

В порядку процедури адміністративного оскарження рішенням ДПІ №15641/25-005 від 21.08.2008р. залишено без змін податкові повідомлення рішення від 11.06.2008р. №0001632321/0 та №000162321/0, а скаргу без задоволення. За наслідком прийняття цього рішення ДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.08.2008р. №0001632321/1 та №000162321/1.

Рішенням ДПІ у місті Львові №19342/10/25-005/255 від 30.10.2008р. за наслідком оскарження залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ від 11.06.2008р. №0001632321/0 (від 29.08.2008р. №0001632321/1) та в цій частині рішення ДПІ від №15641/25-005 від 21.08.2008р. без задоволення та скасовоно податкове повідомлення-рішення ДПІ від 11.06.2008р. №00162321/0 (від 29.08.2008р. №000162321/1) в частині 7 341,90грн. основного платежу та 3 670,95грн. штрафних (фінансових) санкцій, та в цій частині рішення ДПІ №15641/25-005 від 21.08.2008р. про результати розгляду первинної скарги, в іншій частині вищезгадані податкові повідомлення-рішення залишено без змін. За наслідком прийняття цього рішення ДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.11.2008р. №0001632321/2 та №000162321/2.

Рішенням ДПА у Львівській області №26332/10/25-005/1092 від 01.12.2008р. скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ від 11.06.2008р. №0001632321/0 з врахуванням рішення ДПІ у м. Львові ( податкове повідомлення-рішення 07.11.2008р. №000162321/2) в частині 5,75грн. основного платежу по рентній платі за природний газ та 2,87грн. штрафних (фінансових) санкцій та в цій частині рішення ДПІ про розгляд первинної скарги та рішення ДПІ у м.Львові про розгляд повторної скарги, в іншій частині залишено без змін та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ від 11.06.2008р. №0001632321/0 з врахуванням рішення ДПІ у м.Львові про розгляд повторної скарги (податкове повідомлення-рішення від 07.11.2008р. №0001632321/2) в частині 176,67грн. основного платежу по рентній платі за нафту та 88,33грн. штрафної (фінансової) санкції та в цій частині рішення ДПІ про розгляд первинної скарги та рішення ДПІ у м. Львові про розгляд повторної скарги, в решті залишено без задоволення. За наслідком прийняття цього рішення ДПІ прийняла податкові повідомлення рішення від 08.12.2008р. №0001632321/3 та №000162321/3.

Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями рішеннями позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно з ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобовязуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі обєднання вкладів учасників (просте товариство) або без обєднання вкладів учасників.

Статтею 1135 ЦК України передбачено, що під час ведення спільних справ кожний учасник має право діяти від імені всіх учасників, якщо договором простого товариства не встановлено, що ведення справ здійснюється окремими учасниками або спільно всіма учасниками договору простого товариства.

Судом встановлено, що позивач при укладені договорів простого товариства використовував затверджений НАК «Надра України»типовий договір простого товариства, обовязковим додатком до якого є доручення. На підставі виданих позивачем доручень (т.3 а.с. 210-224) на Операторів спільної діяльності покладено обовязки по організації, управлінню, обліку СД, що відповідає вимогам п.2 ст. 1134 ЦК України, якою дозволяється доручати одному з учасників ведення бухгалтерського обліку.

Таким чином, якщо дорученням обовязки та права щодо представництва інтересів усіх учасників покладено на одного з учасників, то усі дії (в тому числі і сплата рентних платежів) здійснюються саме уповноваженим учасником від імені і в інтересах усіх учасників спільної діяльності.

25 квітня 2003 року укладено Договір № 147 про спільну діяльність, між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Підприємство) та Корпорацією «Укрнерудпром»(Інвестор) для спільної виробничої та інвестиційної діяльності з приводу організації і здійснення геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки Тинівського родовища та можливої промислової розробки Тинівського газового родовища, з метою одержання прибутку. Даний договір взято на облік 09.07.2003р. за № 000146 у Державній податковій інспекції Франківського району м.Львова (довідка №4-ОПП від 09 липня 2003 року №146/10/19-4).

Власник ліцензія (спеціального дозволу) на користування надрами №1906 від 14 травня 2002 року на Тинівське родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

04 січня 2001 року укладено Договір про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з геологочного вивчення та дослідно промислової розробки Ретичинської площі між ДГП «Західукргеологія»(правонаступником якого є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія») та ЗАТ «Інтернафтогазбуд», взято на облік в ДПІ Радянського району м. Києва 05.04.2001р. за №Д-066 (довідка №4-ОПП від 09 квітня 2001 року №Д-066/3624), в зв'язку з територіальним перерозподілом м. Києва перереєстровано до ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва за №14680/29-107.

Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №2337 від 12 серпня 2003 року на Ретичитське родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

22 травня 2002 року укладено Договір № 02/1-6 про спільну діяльність, між ТзОВ «Трубопласт»(Інвестор) та ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Підприємство) для спільної виробничої та інвестиційної діяльності з приводу організації і здійснення нафтогазоносних надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки Зарічнянської площі, та можливої промислової розробки Зарічнянського газового родовища з метою одержання прибутку. Даний договір взято на облік 12.06.2002р. за №36 у Державній податковій інспекції Галицького району м.Львова та знято з обліку платника податків у ДПІ у Галицькому районі м.Львова 27.02.2008р. (довідка №12-ОПП від 27 лютого 2008 року №384).

Власник Ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №1889 від 14 травня 2002 року на Зарічнянську площу є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»

25 чевня 1999 року укладено Договір про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з пошуків, розвідки та дослідно-промислової експлуатації на Городоцькому родовищі між Компанією «Європа, нафта і газ»Англія та ДГП «Західукргеологія»(правонаступником якого є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія») та взято на облік в Городоцькій міжрайонній державній податковій інспекції 20 серпня 2002 року за №5926 (довідка №4-ОПП від 29.08.2002 р. №7061).

Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №1915 від 14 травня 2002 року переоформлена замість ліцензії №1268 від 29.09.1999р. на Городоцьке родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія». В 2005 році вищевказаний спеціальний дозвіл продовжено до 14.05.2008р.

Також, 16 грудня 1997 року укладено Договір про спільну інвестиційну і виробничу діяльність не повязану із створенням юридичної особи з експлуатації Черемхівсько Струпківського газового родовища між ДГП «Західукргеологія»(правонаступником якого є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія») та Компанією «Моментум Ентерпрпайзис Інк», ВАТ «Агронафтогазтехсервіс»та СП «Коломийська нафтогазова компанія «Дельта», який 28 квітня 1999 року взято на облік Коломийською обєднаною державною податковою інспекцією (довідка №4-ОПП від 05 грудня 2000 року №12427/283).

Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №2657 від 14 травня 2002 року на Черемхівсько Струпківське родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

16 квітня 2004 року укладено Договір №37/351/04 про спільну діяльність між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»та ТОВ «Укрнафтогазінвест»для спільної інвестиційної та виробничої діяльності з приводу організації й здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно промислової розробки Старо-Богородчанського газового родовища, взято на облік в ДПІ у Галицькому районі м. Львова 27.05.2004 р. за №12267, знято з обліку 08.04.2008 р. (довідка №12-ОПП про зняття на облік платника податків від 08 квітня 2008 року №396).

Власник спеціального дозволу на користування надрами №1892 від 14 травня 2002 року на Старо-Богородчанську площу є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

04 серпня 2006 року укладено Договір № 35/23/06/35-СД/402-06/558-СД простого товариства між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Ліцензіат) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця НГВУ «Бориславнафтогаз»(Підприємство) для спільної діяльності з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у т.ч. дослідно-промислової експлуатації свердловин №3 Блажів та №3 Блажів-Монастирець, реконструкції та модернізації виробничих потужностей з метою освоєння та розробки обєктів робіт, а також ремонт свердловини із впровадженням нових технологій і технологічних засобів з метою підвищення їх продуктивності; ведення виробничо-господарської діяльності з видобутку і реалізації вуглеводнів в процесі дослідно-промислової експлуатації свердловин №3 Блажів та №3 Блажів-Монастирець, для отримання прибутку учасниками та його розподілу. Даний договір взято на облік у Державній податковій інспекції у м.Бориславі Львівської області.

Власник спеціального дозволу на користування надрами №2618 від 18 листопада 2004 року на Монастирецьку площу (в межах Північно-Блажівської, Блажівської і Монастирецької складок І-го ярусу) є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

17 листопада 2006 року укладено Договір №680/06 простого товариства між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Ліцензіат) та ТзОВ «Західенергобуд», для спільної інвестиційної та виробничої діяльності з приводу організації й здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно промислової розробки Страшевицького нафтового родовища. Даний договір взято на облік в ДПІ у Франківському районі м.Львова.

Власник спеціального дозволу на користування надрами №1891 від 14 травня 2002 року на Страшевицьке родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

10 червня 1997 року укладено Договір простого товариства між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Ліцензіат) та ДП «Юсенко Україна»корпорації “Юсенко інтнрнешенал інк” по вивченні, розробці та експлуатації вуглеводневих ресурсів. Даний договір взято на облік в ДПІ у Галицькому районі м.Львова 24.07.1998р.

Власник спеціального дозволу на користування надрами є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»: дозвіл №2796 від 07 червня 2006 року на Міжрічинську площу; дозвіл №2665 від 23.2004р. на Бітлянську площу; дозвіл №2666 від 23.12.2004р. на Красноїльське родовище.

З 19.10.2007р. власником спеціальних дозволів №№3105, 3106, 3107 є ТзОВ «ЮСЕНКО Надра», з 25.10.2007р. Товариство вийшло зі складу учасників спільної діяльності.

04 листопада 2004 року укладено Договір №СД-116/04 простого товариства між ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія»(Ліцензіат) та ТзОВ «Укрспецзамовлення», для спільної інвестиційної та виробничої діяльності з приводу організації й здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно промислової розробки Бабино-Галівської площі. Даний договір взято на облік в ДПІ у Галицькому районі м.Львова 27.05.2004р. за №12267.

Власник спеціального дозволу на користування надрами №2336 від 12 серпня 2003 року на Бабино-Галівську площу є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».

Відповідно до умов вищезазначених Договорів СД, Оператор веде облік продукції, отриманої в процесі спільної діяльності, витрат та фінансових результатів, повязаних із спільною діяльністю. Для зарахування фінансових засобів Інвестора та їх руху Оператор відкриває окремих рахунок, веде окремий бухгалтерський облік і звітність з діяльності, що повязана з Договором. Облік і складання податкової звітності результатів спільної діяльності, а також розрахунки з бюджетом, ведуться Оператором у відповідності з чинним законодавством України.

Статтею 1 Закону №2665 передбачено, що користувач нафтогазоносними надрами це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу.

Згідно ч. 4 ст. 14 Закону №2665 власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не може дарувати або будь-якими відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів створюваних з його участю субєктів господарської діяльності, а також до складу майна спільної діяльності.

Отже, законодавцем заборонено передавати такий дозвіл до майна спільної діяльності. З договорів СД вбачається, що такі не містять положення про передачу дозволу на користування надрами, який належить одному учаснику спільної діяльності.

Згідно ст. 49 Закону №2665 передбачено можливість використання нафтогазоносних надр в рамках спільної діяльності. Якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами зобов'язаний мати один із учасників цього договору.

Згідно п.7.7.1. Закону №334, спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність, що передбачає обєднання коштів або майна учасників для досягнення спільної мети. Пунктом 7.7.2. Закону №334 передбачено, що облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Судом встановлено, що на виконання положень Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та у відповідно до п.4.12.2. «Порядку обліку платників податків та зборів (обов'язкових платежів)», затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998 р. №80 (із змінами та доповненнями), положень Наказу №571 всі Договори СД, за якими працював у спірний період позивач разом з Інвесторами (Операторами), були зареєстровані та взяті на облік в державних податкових інспекціях по місцю розташування відповідних ліцензійних площ, що підтверджується Довідками про взяття на облік платників податків форми 4-ОПП.

Згідно Наказу №571 порядок ведення обліку податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи здійснюється особою, яка уповноважена іншими сторонами згідно з умовами договору про спільну діяльність вести облік результатів спільної діяльності, та учасниками такого договору; такий облік ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника (п.3.), уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності. (п.8.) Додаток Р1 до рядка 04.4. Звіту окремими рядками передбачає, що рентні платежі (4.4.5.), які відносяться платником до валових витрат Звіту в рядку сума податків зборів (обовязкових платежів) код рядка 04.4.

Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати на нафту, природний газ і газовий конденсат визначено п.1 Постанови №265. Згідно з п. 2 Постанови №256 платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які добувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) на право користування надрами, виданих в установленому законодавством порядку. Пунктом 4 Постанови №256 передбачено, що сума рентної плати визначається платником відповідно до обсягу видобутої сировини та встановлених Законом ставок рентної плати.

Оскільки платкиками податків по договорах СД є Оператори, які уповноважені учасниками договору СД на підставі довіреностей вести бухгалтерський та податковий облік, нарахувувати і сплачувати платежі до Державного бюджету України, в тому числі рентні платежі, то такі за місцем реєстрації договорів подавали інформацію про видобуток вуглеводневої сировини та розрахунки по рентній платі і відповідно сплачували її. Щомісячне нараховування та сплата рентних платежів Операторами підтверджується податковими розрахунками рентної плати, платіжними дорученнями та/або виписками з особового рахунку про сплату рентної плати.

Абзацами а, г, д підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачає, що податкові розяснення це розяснення окремих положень податкового законодавства, що надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.

В Листі ДПА від 31.05.2007р. №550/3/15-0311 щодо тлумачення ст.49 Закону №2665 зазначено, що спільна діяльність в надрокористуванні є чи не єдиним механізмом залучення інвестицій у нафтогазовидобувну сферу, а тому за наявності договору про спільну інвестиційну діяльність, один із учасників цього договору зобовязаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами. Оскільки вказана стаття допускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платника податків, то відповідно до п.п.4.4.1 п.4.1 ст.4 Закону №2181 є підставою для прийняття рішення на користь платника податків.

Листом Державної податкової адміністрації України, адресованого НАК «Надра України»від 12.06.2007р. №5631/6/15-0316 підтверджено, що у разі якщо платник податку, що приймає участь у надрокористуванні на умовах спільної діяльності сплачує (нараховує) рентні платежі, то такі платежі відображаються Оператором спільної діяльності у складі валових витрат у відповідних рядках додатку Р1 до рядка 04.4 Звіту про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з актів та довідок перевірок державних податкових органів по місцю реєстрації Договорів СД підтверджено, і це не заперечується відповідачем, що перевіряючи Операторів (договори про спільну діяльність, одним із учасників яких є Товариство) невстановлено, що останні неправомірно сплачували рентну плату за нафту, природний газ і газовий конденсат, і що рентну плату за нафту, природний газ і газовий конденсат зобовязаний був сплачувати Товариство, а підтвердили правильність нарахування та своєчасність сплати рентних платежів за нафту, газ і газовий конденсат до Державного бюджету України в 2007 році:

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та ТзОВ “Західенергобуд” за період 20.12.2006р. по 31.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ в Франківському районі м.Львова. (Акт від 12.05.2008р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та “Бориславнафтогаз” ВАТ “Укрнафта” за період 04.08.2006р. по 31.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ у м.Бориславі Львівської області. (Акт від 04.04.2008р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та СП “Дельта” за період 01.01.2007р. по 31.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено Коломийською ОДПІ (Довідка від 09.04.2008р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та ЗАТ “Інтернафтогазбуд” за період 01.01.2005р. по 31.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ в Шевченківському районі м.Львова.(Акт від 08.07.2008р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та Корпорація “Укрнерудпром” за період 01.01.2005р. по 31.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ в Франківському районі м.Львова.(Акт від 08.05.2008р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та ТзОВ “Трубопласт” за період 01.01.2005р. по 26.10.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ в Галицькому районі м.Львова. (Довідка від 31.10.2007р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та ТзОВ “Укргазнафтоінвест” за період 27.05.2004р. по 03.12.2007р. порушень щодо сплати рентних платежів за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат не встановлено ДПІ в Галицькому районі м.Львова. (Довідка від 29.12.2007р.);

-Договір про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та ТзОВ “ДП “Укрспецзамовлення” за період 30.01.2006р. по 31.12.2007р. згідно даних бухгалтерського обліку, Договір про спільну діяльність за перевірений період не був платником ресурсних( рентних ) платежів, що встановлено ДПІ в Галицькому районі м.Львова. (Довідка від 22.04.2008р.).

Проте даючи аналіз Договору про спільну діяльність між ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” та СП “Юсенко Україна” за період 01.01.2005р. по 31.12.2007р. ДПІ в Галицькому районі м.Львова встановлено, що “...оскільки податкові зобовязання щодо податків, повязаних з використання природних ресурсів надр, мають погашатися лише власниками спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами, то в порушення до вищенаведеного підприємство зайво сплачено рентний платіж в сумі 263 444,67 грн.”(Акт від 25.04.2008р.)

Суми рентної плати за Договорами про спільну діяльність, які зазначені в Акті перевірки №19569/23-209/01432606 від 29.05.2008р. в висновках якого зазначено заниження ДП «Західукргеологія»НАК «Надра України»податкових зобовязань з рентної плати за видобутий природний газ та нафту на загальну суму 5 232 167,20грн., надійшли до Державного бюджету України вчасно, оскільки такі суми сплачені Операторами по Договорах СД у 2007 році.

Оскільки сторони діяли спільно без створення юридичної особи в порядку, передбаченому чинним законодавством, не було передачі спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами іншій особі - Оператору чи передачі такого до майна створеного простого товариства згідно договору про спільну діяльність, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні спеціальними дозволами, суд вважає, що рентні платежі правомірно сплачувались Операторами, уповноваженими згідно доручень за Договорами СД на вчинення таких дій.

З врахуванням того, що Товариство діяло у відповідності до наведених податкових розяснень, суд вважає, що орган державної податкової служби безпідставно прийняв спірні податкові повідомлення-рішення.

У відповідності до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З врахуванням норм Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253 суд вважає, що оскільки податковий орган за наслідками розгляду скарг позивача частково скасовував раніше прийняті податкові повідомлення-рішення, то такі слід скасувати частково, зокрема, податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №0001632321/0, від 29.08.2008р. №0001632321/1 та від 07.11.2008р №0001632321/2 в частині визначення податкового зобовязання по рентній платі за нафту, що видобута в Україні на суму 5 505 314,15грн., з яких основний платіж 3 668 849,43грн. та штрафні (фінансові) санкції 1 836 464,72грн.; податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №000162321/0, від 29.08.2008р. №000162321/1 та від 07.11.2008р №000162321/2 в частині визначення податкового зобовязання по рентній платі за природний газ, що видобутий в Україні на суму 2 333 690,18грн., з яких основний платіж 1 555 793,45грн. та штрафні (фінансові) санкції 777 896,73грн.

Оскільки податкові повідомлення рішення від 08.12.2008р. №0001632321/3 та №000162321/3, були прийняті за результатами розгляду скарг позивача є остаточними, то такі слід скасувати повністю.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд приходить до висновку, відповідач не довів правомірності прийнятих ним рішень, та неправомірно прийшов до висновку про донарахування рентної плати за нафту та газ, а відтак відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.п. 17.1.1, п.п.17.1.2 п.17.1 ст.17 Закону «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача ґрунтуються на законі, підтверджені матеріалами справи та доведені у судовому засіданні частково, і тому позов слід задовольнити частково.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України слід стягнути на користь Товариства 1,70грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 24, 53, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати податкові повідомлення-рішення від 08.12.2008р. №0001632321/3 та №000162321/3.

Скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №0001632321/0, від 29.08.2008р. №0001632321/1 та від 07.11.2008р №0001632321/2 в частині визначення податкового зобовязання по рентній платі за нафту, що видобута в Україні на суму 5 505 314,15грн., з яких основний платіж 3 668 849,43грн. та штрафні (фінансові) санкції 1 836 464,72грн.

Скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.06.2008р. №000162321/0, від 29.08.2008р. №000162321/1 та від 07.11.2008р №000162321/2 в частині визначення податкового зобовязання по рентній платі за природний газ, що видобутий в Україні на суму 2 333 690,18грн., з яких основний платіж 1 555 793,45грн. та штрафні (фінансові) санкції 777 896,73грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»1,70 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлено 08.02.2012 року.

Головуючий - суддя Шинкар Т.І.

судді Брильовський Р.М.

Сакалош В.М.