Донецький окружний адміністративний суд П О С Т А Н О В А
04 серпня 2011 рокуСправа№ 2а-17404/09/0570
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Зінченка О.В.,
при секретарі судового засідання Гончар О.О.,
з участю представників:
позивача - Еллі В.В.,
відповідача - не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про перегляд постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року за нововиявленими обставинами по справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 19724,25 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 19724,25 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, у звязку з тим, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по справі № 2а-16608/09/0570, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2010 року, скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 17 вересня 2009 року № 258, на підставі якого ґрунтуються позовні вимоги позивача, тобто у судовому порядку визнано нечинним.
18 липня 2011 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення по справі № 2а-17404/09/0570 за нововиявленими обставинами, оскільки постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2010 року скасовано постановою Вищого адміністративного суду України від 23 червня 2011 року.
Статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право осіб, які брали участь у справі, подати заяву про перегляд судового рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами. Пунктом 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України як підставу для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами передбачено скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути.
Правовою підставою стягнення під час розгляду справи позивач вважає норми Закону України “Про ціни і ціноутворення”, Постанови Кабінету Міністрів України “Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами” від 13.12.2000 року № 1819. Зазначив, що за результатами проведеної перевірки заступником начальника інспекції у відповідності з “Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами” прийнято рішення від 17 вересня 2009 року № 258 про застосування економічних санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 19 724,25 грн., яке було відправлено відповідачеві рекомендованим листом від 24 вересня 2009 року для виконання в 10 денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій. Відповідач у встановлений строк економічні санкції у повному обсязі не сплатив, зокрема позивачем добровільно сплачено 1440, 97 грн. застосованих економічних санкцій, у звязку із чим позивач просить суд стягнути з відповідача суму застосованих економічних санкцій у розмірі 18 283, 28 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання 04 серпня 2011 року не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 17 вересня 2009 року № 258 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 19724,25 грн. (у тому числі безпідставно отримана сума виручки 6574,75 грн., штраф 13149,50 грн.) за порушення державної дисципліни цін. Відповідно до цього рішення Товариство з обмеженою відповідальністю «А`СТА» порушено вимоги п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».
Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки від 11 вересня 2009 року № 541.
Також, 17 вересня 2009 року на адресу відповідача позивачем направлена претензія № 05-04/258-258, в якій також зазначений розмір економічних санкцій 19724,25 грн. та розяснений порядок перерахування даної суми до бюджету.
Відповідач отримав вищевказані рішення про застосування економічних санкцій та претензію 25 вересня 2009, що підтверджується поштовим повідомленням.
Згідно платіжного доручення №2384 від 27 жовтня 2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю «А`СТА» добровільно сплачено 1440, 97 грн. застосованих економічних санкцій.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Під час постановлення рішення, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по справі № 2а-16608/09/0570, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2010 року, скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 17 вересня 2009 року № 258, на підставі якого ґрунтуються позовні вимоги позивача.
Проте, постановою Вищого адміністративного суду України від 23 червня 2011 року задоволено касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, та скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2010 року.
За таких обставин, суд вважає, що є достатньо підстав для скасування постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій, за нововиявленими обставинами.
Враховуючи встановлені обставини у справі, суд вважає, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 18 283, 28 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на наведене, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про перегляд постанови Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по справі № 2а-17404/09/0570 за нововиявленими обставинами задовольнити, прийняти нову постанову.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по справі № 2а-17404/09/0570, - скасувати за нововиявленими обставинами.
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 18 283, 28 грн., задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «А`СТА» (83059, м.Донецьк, вул. Складська, 3-В) на користь Державного бюджету (д/р № 31119106700005 в УДК Калінінському районі м. Донецька, одержувач УДК Калінінського району м.Донецька, код ЄДРПОУ 34687090, банк одержувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100) економічні санкції у розмірі 18 283, 28 грн. (вісімнадцять тисяч двісті вісімдесят три) грн. 28 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та повний текст постанови проголошений 04 серпня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.