Постанова № 21782861, 26.12.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2011
Номер справи
2а/0470/14945/11
Номер документу
21782861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

26.12.2011 12.12.2011

<копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/14945/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Єфанової О.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства "Аква-2" про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Нікопольска обєднана державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути кошти Комунального підприємства «Аква - 2» з розрахункових рахунків підприємства, відкритих у банківських установах, на суму податкового боргу по платежам до бюджету у розмірі 14442,02 грн., у тому числі:

податок на додану вартість у розмірі 12358,58 грн.;

податок на доходи фізичних осіб у розмірі 1598,22 грн.;

збір за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у розмірі 485,22 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач в порушення абз.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України не сплатив у встановлені законодавством строки суми податкового зобовязання.

Відповідно до ст.183-2 КАС України позов прийнято до розгляду в скороченому провадженні та ухвалою суду відповідачу запропоновано у 10-тиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати до суду заперечення на позов або заяву про визнання позову.

Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду ні заперечень на позов, ні заяви про визнання позову, про відкриття провадження у цій справі та розгляд її у скороченому провадженні повідомлений належним чином, відповідно до вимог ст. 35 КАС України, за адресою вказаною в довідці з ЄДРПОУ.

Пунктом 3 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо припинення за зверненням субєкта владних повноважень юридичних осіб чи фізичних осіб-підприємців у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Згідно до п.2 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.

З урахуванням того, що за даним позовом правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України та те, що позивач звернувся з позовними вимогами до адміністративного суду після набрання чинності вказаним вище Кодексом, до даних правовідносин слід застосовувати законодавство, яке було чинне на час виникнення спору та законодавство, яке є чинним на момент розгляду цієї справи лише щодо повноважень позивача, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Відповідно до ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідач зареєстрований Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 09.10.2008р. відповідно до вимог чинного законодавства Комунальне підприємство «Аква-2» є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку в Нікопольській ОДПІ.

Податковий борг у Комунального підприємства «Аква-2» по податку на додану вартість у сумі 12358,58 грн. утворився у результаті наступного.

Комунальним підприємством «Аква-2» протягом 2011 року до Нікопольської ОДПІ подано декларації з податку на додану вартість:

за травень 2011 р. (вх. № 35740), згідно якої було визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 3 218,00грн.

за червень 2011 р. (вх. № 41263), згідно якої було визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 3 474,00грн.;

за липень 2011 р. (вх. № 46474), згідно якої було визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 3 179,00грн.;

за серпень 2011 р. (вх. № 47494). згідно якої було визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 726,00грн.

Проте, Комунальним підприємством «Аква-2» не сплачено у встановлені Податковим кодексом України строки суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість по вище зазначених податкових деклараціях по ПДВ.

Крім того, 30.09.2011р. працівниками Нікопольської ОДП1 складено Акт №1006/152.36020566 «Камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за несвоєчасну сплату».

Зазначеним актом документально зафіксовано порушення Комунальним підприємством «Аква-2» вимог абз. 1 підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що діяв на момент вчинення правопорушення, в частині несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість згідно податкової декларації по ПДВ за листопад 2009 року № 59432.

На підставі Акту № 1006/152.36020566 від 30.09.2011р. «Камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за несвоєчасну сплату» Нікопольською ОДПІ на адресу підприємства направлено податкове повідомлення-рішення №0001761520 від 07.10.2011 року, яким визначено платнику до сплати суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у вигляді штрафних санкцій у розмірі 1005,58 грн.

Податкове повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ № 0001761520 від 07.10.2011р. отримано безпосередньо посадовими особами підприємства 07.10.2011р.

Додатково на суму несплаченого податкового боргу по податку на додану вартість була нарахована пеня у сумі 756,00грн.

Згідно з п.п.9.1.3 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів.

Пунктом 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом для податку на додану вартість є один календарний місяць.

Пунктом 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ним Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені являється узгодженою.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідно граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно ст. 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до вимог п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Таким чином, загальна сума заборгованості з податку на додану вартість складає 12358,58 грн.

Встановлено, що податковий борг Комунального підприємства «Аква-2» по податку на доходи фізичних осіб у сумі 1598,22 грн. утворився у результаті наступного.

Комунальним підприємством «Аква-2» у 2011 році до Нікопольської ОДПІ подано декларацію з податку на доходи фізичних осіб за березень 2011 р. (вх. № 25409), згідно якої визначено суму податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 1598,22 грн.

Проте, Комунальним підприємством «Аква-2» не сплачено у встановлені Податковим кодексом України строки суми податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб по вище вказаній податковій декларації по податку на доходи фізичних осіб.

Згідно з пп.9.1.2 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків і зборів.

Пунктом 49.1 Статтею 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пункт 49.2 статті 49 Податкової о кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно абз. д) п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу , мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, за встановленою формою.

Відповідно до п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий ) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені являється узгодженою.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідно граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Таким чином, загальна сума заборгованості з податку на доходи фізичних осіб складає 1598,22 грн.

Також встановлено, що Комунальне підприємство «Аква-2» має податковий борг зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у сумі 485,22 грн..

Так, Комунальним підприємством «Аква-2» у 2011 році до Нікопольської ОДПІ подано податкову декларацію зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства за І півріччя 2011 року (вх. № 46350), згідно якої визначено суму податкового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, у розмірі 1608,10 грн.

Комунальним підприємством «Аква-2» частково сплачено у встановлені Податковим кодексом України строки суму податкового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у розмірі 1292,88 грн., визначену згідно податкової декларації зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства за І півріччя 2011 року (вх. № 46350).

При цьому, не сплаченою залишається сума у розмірі 315,22 грн.

Крім того, 29.08.2011р. працівниками Нікопольської ОДПІ складено Акт №775/153.36020566 «Про порушення податкового законодавства».

Зазначеним актом документально зафіксовано порушення Комунальним підприємством «Аква-2» вимог п. 7.2 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства економічної безпеки України, ДПА України за № 231/539/118/219 від 01.10.1999р.. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України, (в редакції, яка діяла на момент вчинення правопорушення) в частині несвоєчасного подання підприємством до Нікопольської ОДПІ податкового розрахунку збору за спеціальне водокористування за 9 місяців 2010 року.

На підставі Акту № 775/153.36020566 від 29.08.2011р. «Про порушення податкового законодавства» Нікопольською ОДПІ на адресу підприємства направлено податкове повідомлення-рішення № 0002231530 від 06.09.2011р., яким визначено платнику до сплати суму податкового зобов'язання зі збору за спеціальне користування води від підприємств житлово-комунального господарства у вигляді штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ № 0002231530 від 06.09.2011р. отримано безпосередньо посадовими особами підприємства 06.09.2011р.

Комунальним підприємством «Аква-2» у встановлений Законом термін не сплачено суму податкового зобов'язання зі збору за спеціальне користування води від підприємств житлово-комунального господарства у вигляді штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн., визначеного на підставі податкового повідомлення-рішення № 0002231530 від 06.09.2011р.

Згідно з пп.9.1.12 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України збір за спеціальне використання води належить до загальнодержавних податків і зборів.

Пунктом 49.1 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пункт 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до вимог ст. 328 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідно граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно ст.120 Податкового кодексу України визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до вимог п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Таким чином, сума заборгованості зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства складає 485,22 грн.

У відповідності до п.п. 6.2.3 "а" п. 6.2 ст.6 Закону Україну “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу в повному обсязі податковим органом виставлена перша податкова вимога №1/21/463 від 12.01.2010 року, яка направлена поштою.

У відповідності до п.п. 6.2.3 "б" п. 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу податковим органом виставлена друга податкова вимога №2/80/6497 від 17.02.2010 року, яка направлена поштою.

Відповідно до п.96.1 ст. 96 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Нікопольською ОДПІ на виконання вимог п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України 14.02.2011р. направлено на адресу голови Червоногригорівської сільської ради Кучерявому М.В. відповідне подання (вих. № 4915/10/24-060), яке отримано канцелярію Червоногригорівської сільської ради 17.02.2011р.

Згідно з вимогами п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

Станом на 01.11.2011р. відповідь до Нікопольської ОДПІ на зазначене подання від Червоногригорівської сільської ради не надходила.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.

Відповідно до пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі виключно за рішенням суду.

Пунктом 95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути кошти Комунального підприємства "Аква-2" з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку на суму податкового боргу в розмірі 14442,02 грн., з них:

- податок на додану вартість у розмірі 12358,58 грн. (р/р 31112029700174, код платежу 14010111, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);

- податок на доходи фізичних осіб у розмірі 1598,22 грн. (р/р 33219800700175, код платежу 11010100, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796, МФО 805012);

- збір за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства у розмірі 485,22 грн. (р/р 31419505700175, код платежу 13020400, отримувач УДК у Нікопольському районі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929796. МФО 805012).

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Єфанова

< Текст >