ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
27 квітня 2011 р. 14:49 Справа №2а-2565/11/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвої О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримнафтозбуд" <Список ><Позивач в особі >
до Кримського Республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про визнання протиправним та скасування рішення та спонукання до виконання певних дій
за участю:
від позивача - представника за довіреністю ОСОБА_1,
відповідач не зявилася
Обставини справи: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія" та, з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с.73-74), просить спонукати відповідача підготовити свідоцтво на право власності на обєкт нерухомого майна нежитлове приміщення пункт технічного обслуговування літ «А», загальною площею 128 кв. м., розташованого за адресою: вул. 2-ї Гвардійської армії, 8 згідно рішення виконкому Сакської міської ради від 23.09.10р. №722, яке належить позивачеві, а також просить спонукати відповідача зареєструвати право власності на дане майно за позивачем у реєстрі прав власності на нерухоме майно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно відмовляється виконувати рішення № 722 виконкому Сакської міської ради від 23.09.2010р. про підготовку свідоцтва про право власності на обєкт нерухомого майна на нежиле приміщення пункт технічного обслуговування лит. А, загальною площею 128 м. кв., яке розташоване за адресою: АР Крим, м. Саки, вул. 2 ї Гвардійської армії 8, та реєстрації права власності позивача на це майно у реєстрі прав власності на обєкти нерухомого майна.
Позивач вказує на те, що ті обставини, якими обґрунтоване рішення про відмову у державної реєстрації прав, винесеному відповідачем 12.11.2010р. не можуть бути такими, які перешкоджають підготовці свідоцтва, та реєстрації права власності позивача на належне йому нерухоме майно.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час дату та місце його проведення повідомлений належним чином, заперечень на позовні вимоги не надіслав, але направив до суду лист (а.с.70), у якому просить розглянути справу згідно до вимог законодавства за наявними у справі документами, у відсутності представника відповідача.
Суд, враховуючи зазначене, вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності представника відповідача, на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» вказано, що він регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Абзацом 2 частини 1 ст. 2 вказаного закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 4. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.
Відповідно до ст.19 цього Закону підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, зокрема, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видані відповідно до вимог цього закону.
Частиною 4 ст. 15 вказаного Закону встановлено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійснені державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) обєктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками).
Частиною 7 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви правонабувача, сторін (сторони) правочину, за яким виникло право, або уповноважених ними (нею) осіб.
Частинами 1, 3, 4, 5, 10 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.
Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
При отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу подання.
Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб.
Частинами 1,3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що може бути відмовлено у державній реєстрації прав, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване. Відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі Положення № 7/5) , яким визначений порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Пунктом 2.1 вказаного положення встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Відповідальність за достовірність та повноту інформації у документах несе власник (власники) нерухомого майна.
Пунктом 2.4. Положення встановлено, що для здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно власник (власники) або належним чином уповноважена ним (ними) особа подає заяву встановленої форми (додаток 3).
Таким чином, вказаними нормативними актами чітко визначений порядок звернення про реєстрацію речових прав на нерухоме майно, визначені документи, що мають бути подані та встановлені вимоги до таких документів.
Дотримання норм встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», а також Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно повинні дотримуватися як уповноважені особи, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно так і особи, що звертаються про реєстрацію таких прав.
27.08.1995р. згідно з приказом № 103 регіонального відділення Фонду майна України АР Крим було створено відкрите акціонерне товариство „Кримнафтопродукт”. При цьому, до статутного фонду Товариства було внесено майно у тому числі і обєкт пункт технічного обслуговування (якій на той час перебував у складі АЗС № 24).
16.07.2002р. позивач був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності юридична особа (а.с.30). Однім з засновників позивача було ВАТ „Кримнафтопродукт”, яке у якості внеску до статутного фонду позивача надало пункт технічного обслуговування.
Рішенням від 27.05.2005р. № 183 (а.с.28) Виконавчого комітету Сакської міської ради було вирішено оформити право власності за ТОВ „Кримнафтозбут” на пункт технічного обслуговування, загальною площею 120,96кв. м. в цілому. Пунктом 2 вказаного рішення вказаному обєкту нерухомості присвоєно адресу: м. Саки, Євпаторійське шосе, 46 км.
На виконання цього рішення, відповідачем було проведено технічну інвентаризацію цього обєкту та 16.06.2005р. підготовлено свідоцтво САА № 155920 на право власності позивача обєкт загальною площею 128 кв.м. літ «А» - пункт технічного обслуговування (а.с.30).
Однак, виготовляючи свідоцтво, відповідач припустив помилку у адресі обєкту, вказав, що обєкт розташований по вул. Євпаторійське шосе, 46 без вказівки на те, що 46 це кілометр, а не номер будинку. Вказана обставина підтверджується також листом Сакського виконкому № 02.1-14/300 від 23.09.2008р.(а.с.31). У звязку з цим, право власності на позивача відповідачем своєчасно зареєстровано не було.
Таким чином, спірний обєкт був внесений до статутного фонду позивача, та згідно з діючим на момент створення позивача законодавством, вважався власністю позивача.
Вказаний факт підтверджується також наданими позивачем доказами, у тому числі, рішеннями судових органів, які в мотивувальних частинах судових рішень, вказують на права позивача щодо вказаного вище нерухомого обєкту постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.12.09р. №2-29/1676-2009 (а.с.33-39), рішення Сакського міськрайонного суду АР Крим від 03.12.10р. по справі №2-554,2010 (а.с.40).
За наслідком розгляду звернення ТОВ «Кримнафтозбут», Виконкомом Сакської міської ради було прийнято рішення № 722 від 23.09.2010р. (а.с.29), яким було вирішено привласнити нежитловому приміщенню (літ. «А» пункт технічного обслуговування) загальної площею 128,0 кв. м. нову юридичну адресу: Україна, АР Крим, м. Саки, вул. 2-ї Гвардєйської армії, 8; оформити право власності за ТОВ „Кримнафтозбут” на нежиле приміщення літ. «А» пункт технічного обслуговування загальної площею 128,0 кв. м., за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул. 2-ї Гвардєйської армії, 8; доручити Кримському республіканському підприємству "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія" зареєструвати право власності за ТОВ „Кримнафтозбут” на нежиле приміщення літ. «А» пункт технічного обслуговування загальної площею 128,0 кв. м., за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул. 2-ї Гвардєйської армії, 8 та видати свідоцтво встановленого зразку взамін старих правовстановлюючих документів.
На підставі вказаного рішення позивач звернувся до відповідача для проведення державної реєстрації прав на зазначене майно.
За наслідком розгляду заяви позивача про проведення державної реєстрації відповідач листом від 12.11.2010р., відмовив в підготовці свідоцтва на право власності та державній реєстрації права власності на нежиле приміщення - пункт технічного обслуговування загальної площею 128,0 кв. м., за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул. 2-ї Гвардєйської армії, 8, у звязку з тім, що надані документи не відповідають вимогам, встановленим Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, та не дають змоги встановити відповідність заявлених прав та поданих документів вимогам законодавства.
Так, відповідач вказував, що акт прийому передачі майна був складений до первинної інвентаризації, та не містить технічного опису та відомостей про адрес обєкта; право власності за засновником позивача зареєстровано не було; в інвентарній справі не міститься документи, які б свідчили відповідність обєкту державним будівельним нормам, стандартам та правилам; позивачем не наданий документ, підтверджуючий право власності або користування на земельну ділянку.
Між тім, у відповідності зі ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 19.07.2004 року № 1952 в Україні формується і діє єдиний Державний реєстр прав, який базується на державному обліку земельних ділянок усіх форм власності і розташованого на них іншого нерухомого майна, реєстрації речових прав на об'єкти нерухомого майна, їх обмежень і правочинів щодо нерухомого майна. Державна реєстрація прав є публічною, здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані речові права і їх обмеження в порядку, встановленому законом.
Як було вказано вище, згідно п. 5. Прикінцевих положень Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. N 7/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.
Пунктом 1.2. Тимчасового положення встановлено, що положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.
Згідно до п. 1.3. Тимчасового положення Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Пунктами 1.4, 1.5 Положення встановлено, що Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Додатком 1 до пункту 2.1. Тимчасового положення встановлений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
До таких документів, відповідно до п. 6 додатку 1, відноситься також свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
Пункт 6 наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. N 7/5, встановлює, що оформлення і видача свідоцтв на право власності БТІ здійснюється на спеціальних бланках. Тобто, до повноважень БТІ відноситься також оформлення свідоцтв на право власності.
Рішення виконкому Сакської міської ради про оформлення права власності, у сенсі п. 6 Додатку 1, є правовстановлюючим документом, яке є підставою для оформлення права власності на обєкти нерухомого майна за позивачем.
Згідно п. 3.5. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам. Забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду належних доказів, з посиланням на відповідні норми матеріального права, про те, що підстави в відмові оформлення та реєстрації права власності на обєкт нерухомості позивача є правомірними та передбаченими діючим законодавством.
Таким чином, відмова відповідача в оформленні свідоцтва на право власності позивача на спірний обєкт та відмова в реєстрації прав власності позивача, на підставах, викладених в рішенні про відмову в державній реєстрації прав, прийняте необґрунтовано та з перевищенням наданих відповідачу повноважень і є протиправним.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача в підготовці свідоцтва на право власності та державній реєстрації права власності на нежиле приміщення пункт технічного обслуговування загальної площею 128,0 кв. м., за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул. 2-ї Гвардєйської армії, 8 не відповідає діючому законодавству та є порушенням наданих відповідачу повноважень.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Постанова складена в повному обсязі 04.05.2011р.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія" підготовити свідоцтво про право власності ТОВ „Кримнафтозбут” на нежиле приміщення - пункт технічного обслуговування літ. А загальної площею 128,0 кв. м., що розташоване за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул.. 2-ї Гвардєйської армії, 8;
3. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія" зареєструвати право власності за ТОВ „Кримнафтозбут” на нежиле приміщення пункт технічного обслуговування літ. А загальної площею 128,0 кв. м., за адресою Україна, АР Крим, м. Саки, вул.. 2-ї Гвардєйської армії, 8;
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Кримнафтозбут”(ЭДРПОУ 32100548, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ялтинське шосе, 12) 3,40грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо оголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
<Текст >
Суддя <підпис >Маргарітов М.В.
<Текст >