Постанова № 21782650, 08.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
2а-915/12/0170/1
Номер документу
21782650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

<Список >

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 лютого 2012 р. <Текст >Справа №2а-915/12/0170/1 (11:49) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю

представника позивача Полєтаєвої Г.І.,

представника відповідача Жалоба В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Житлово-будівельного кооперативу № 15

до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим

про визнання протиправним та скасування висновку, спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернувся Житлово-будівельний кооператив № 15 до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим про визнання протиправним та скасування Висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах, викладеному у листі від 19.09.11р. №5631/80-4/2; зобовязання Республіканський комітет по земельних ресурсах погодити умови проекту відводу земельної ділянки загальною площею 0,036га для передачі в оренду Житлово-будівельному кооперативу № 15 під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки».

Адміністративний позов мотивований тим, що рішенням 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» ЖБК № 15 отримало дозвіл протягом півроку на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки та отримання правоустановчих документів на земельну ділянку.

Позивач зазначає, що рішенням 48 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 16.02.2010р. №48 "Про розгляд заяв громадян» продовжено строк дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» до 01.10.2010р.

Позивач пояснює, що рішенням 56 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 27.10.2010р. №56 "Про розгляд заяв громадян» продовжено строк дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» до 01.10.2011р.

Позивач зазначає, що рішенням 11 сесії 6 скликання Сакської міської ради від 29.09.2011р. №45 "Про розгляд заяв громадян» продовжено строк дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» до 01.10.2012р.

В позові зазначається, що за замовленням ЖБК № 15 Товариством з обмеженою відповідальністю "Ювента" розроблено Проект землеустрою щодо відводу земельної ділянки в оренду Житлово-будівельному кооперативу № 15 для будівництва і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки.

Позивач пояснює, що висновком Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, викладеним у листі від 19.09.11р. №5631/80-4/2 про узгодження умов проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки в оренду Житлово-будівельному кооперативу № 15 для будівництва і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки, проект не узгоджено з підстав того, що в порушення ст.124 Земельного кодексу України в проекті землеустрою відсутня інформація про землекористувача: не вказана відповідна стрічка; відсутня інформація про належність споруди, розташованої в межах земельної ділянки; не вказано вид проектного цільового використання земельної ділянки з відповідним видом діяльності субєкту земельних правовідносин; сплив строк дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки».

Позивач підкреслює, що висновок Республіканського комітету по земельних ресурсах, викладений у листі від 19.09.2011р. №5631/80-4/2, є протиправним та має бути скасований.

Позивач зазначає, що відповідач, зазначивши у своєму висновку від 19.09.2011р. №5631/80-4/2 про неможливість узгодити проект землеустрою земельної ділянки з підстави недотримання конкурсного порядку (аукціону), вийшов за межі наданих йому повноважень.

Позивач підкреслює, що на момент набуття чинності змін до Земельного кодексу України у звязку із прийняттям Закону України від 16.09.08р. №509-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по сприянню будівництву" Сакською міською радою АРКрим, в межах своєї компетенції, наділеною відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельним кодексом України, своїм рішенням від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» вирішено питання щодо порядку користування земельною ділянкою, витребуваною позивачем - надано дозвіл на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки.

Крім того, позивач зазначає, що рішенням 11 сесії 6 скликання Сакської міської ради від 29.09.2011р. №45 "Про розгляд заяв громадян» продовжено строк дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» до 01.10.2012р.

Позивач зазначає, що неузгодження висновку від 19.09.11р. №5631/80-4/2 з підстави спливу строку дії рішення Сакської міської ради АР Крим від 30.08.06р. №10/3 не засновано на законі.

Щодо відсутності в проекті землеустрою інформації про належність споруди, розташованої в межах земельної ділянки; не зазначення виду проектного цільового використання земельної ділянки з відповідним видом діяльності субєкту земельних правовідносин; категорії земель, до якої віднесено земельну ділянку, як підставу, що унеможливлює узгодження проекту землеустрою, зазначену в пунктах 2-5 Висновку від 19.09.11р., позивач зазначає, що відсутність цих даних не є недоліком, який можливо виправити позивачем, та який він зобовязаний виправити, оскільки визначення цих даних за вимогами земельного законодавства віднесено до компетенції місцевих органів в області земельних ресурсів, оскільки витребувана земельна ділянка знаходиться у віданні органів місцевого самоврядування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.01.2012 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.01.2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши доводи представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК відповідно до Положення про Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК, затвердженого 25.05.2010 року № 200, є республіканським органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань земельних ресурсів і входить до єдиної системи державних територіальних органів земельних ресурсів.

Так як Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК підзвітний і підконтрольний Державному комітету земельних ресурсів України, здійснюючі свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами він є суб'єктом владних повноважень.

Таким чином, Республіканський комітет по земельних ресурсах у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративнимсудом.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

З матеріалів справи судом встановлено наступне.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України № 2768-III від 25.10.2001 року (далі ЗК України).

Судом встановлено, що Сакська міська рада, розглянув документи узгодження місця розташування земельної ділянки для будівництва та обслуговування 50 квартирного житлового будинку в м.Саки, площею 3600 кв.м., та клопотання ЖБК -15 № 447-Т-ЗВ від 18.08.2006 року про видачу дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням 5 сесії 5 скликання від 30.08.2006р. №10/3 погодила ЖБК -15 місцерозташування земельної ділянки для будівництва та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки площею 3600 кв.м.; надала дозвіл ЖБК 15 на складання проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду площею 3600 кв.м. для будівництва та обслуговування 50-квартирного житлового будинку в м.Саки площею 3600 кв.м.; зобовязала позивача протягом 6 місяців оформити правоустановчі документи на землю.

16.02.2010 року Сакська міська рада, розглянув заяви громадян та юридичних осіб про продовження строку дії рішень Сакської міської ради, рішенням 48 сесії 5 скликання № 48 внесла зміни до п.3 рішення міської ради 5 скликання (5 сесія) від 30.08.2006 року № 10/3 «Про дозвіл ЖБК-15 на розроблення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки», у звязку з чим п.3 зазначеного рішення необхідно читати в новій редакції: «3. Зазначене рішення дійсне до 01.10.2010 року».

27.10.2010 року Сакська міська рада, розглянув заяви громадян та юридичних осіб про продовження строку дії рішень Сакської міської ради, рішенням 56 сесії 5 скликання № 32 внесла зміни до п.3 рішення міської ради 5 скликання (5 сесія) від 30.08.2006 року № 10/3 «Про дозвіл ЖБК-15 на розроблення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки», у звязку з чим п.3 зазначеного рішення необхідно читати в новій редакції: «3. Зазначене рішення дійсне до 01.10.2011 року».

29.09.2011 року Сакська міська рада, розглянув заяви громадян та юридичних осіб про продовження строку дії рішень Сакської міської ради, рішенням 11 сесії 6 скликання № 45 внесла зміни до п.3 рішення міської ради 5 скликання (5 сесія) від 30.08.2006 року № 10/3 «Про дозвіл ЖБК-15 на розроблення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки», виклавши його в новій редакції: «3. Зазначене рішення дійсне до 01.10.2012 року».

На підставі договору № 624 від 24.11.2006 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Ювента" був розроблений проект землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду ЖБК № 15 строком на 25 років для будівництва та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки.

Згідно висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим від 19.09.2011р. №5631/80-4/2 проект не був погоджений у звязку з тим, що:

- рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006 року №10/3 «Про надання дозволу ЖБК № 15 на розробку проекту відведення земельної ділянки», додане до проекту Умов відведення земельної ділянки, втратило силу (ст.124 ЗК України, п.3 розділу II «Заключні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16.09.2008 року № 509/VI);

- в проекті Умов відведення земельної ділянки необхідно конкретизувати інформацію про існуючого землекористувача, згідно інформації п.1.3 - існуюча мета використання: «Житлові, житлово-будівельні, гаражно та дачно-будівельні кооперативи»;

- в проекті Умов відведення земельної ділянки необхідно вказати рядок облікового та проектного землекористувача за ф. 6- зем;

- до проекту Умов відведення земельної ділянки необхідно додати матеріали з інформацією про належність будови, розташованої в межах зазначеної земельної ділянки;

- вид проектного цільового використання земельної ділянки підтвердити відповідним відкритим видом діяльності за КВЕД у субєкта земельних відносин.

Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.123 ЗК України Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою визначена законодавством єдиним органом, що уповноважений розглядати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Саме Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні.

Приймаючи до уваги, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК не входить до складу Комісії, а також не наділений самостійними повноваженнями щодо погодження проектів землеустрою, то зазначений субєкт владних повноважень не має права надавати будь-які висновки стосовно зазначених проектів.

Суд зауважує, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначене положення Конституції також повністю відображено у статті 2 КАС України, в якій визначено, що адміністративні суди перевіряють, чи прийняті рішення, дії чи бездіяльність субєкта владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи, що орган влади має діяти лише так, як йому приписано законом, Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК не має повноважень наділяти себе додатковою владною компетенцією, у тому числі в частині надання будь-яких висновків стосовно проекту землеустрою та втручання в діяльність Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

З цих міркувань суд не приймає до уваги наказ Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК від 01.02.2010 року № 10 “Про взаємодію Рескомзему Крима з ТВЗР щодо організації роботи Комісій з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою”.

Більш того, в зазначеному наказі також не передбачено будь-яких повноважень Рескомзему АРК щодо надання висновків Комісії стосовно проектів землеустрою.

Щодо посилання відповідача на наказ Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від 12.09.2011 року № 101 «Про деякі питання погодження документації із землеустрою», яким, як зазначає позивач, регулюється діяльність територіальних органів Держкомзему зі складання умов відведення на час надання відповідачем висновку від 19.09.11р. №5631/80-4/2, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до п.1 наказу Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від 12.09.2011 року № 101 «Про деякі питання погодження документації із землеустрою» наказано керівникам територіальних органів Держкомзему в АР Крим після підготовки та підписання в кожному конкретному випадку умов по відводу земельної ділянки забезпечити у строк, що не перевищує 12 днів з моменту реєстрації відповідного звернення фізичної або юридичної особи, подання таких умов до Республіканського комітету по земельним ресурсам в АРК для погодження; обовязкове врахування зауважень (за наявності) Республіканського комітету по земельним ресурсам в АР Крим до поданих умов по відводу земельної ділянки, а також їх перепогодження в Рескомземі.

Суд звертає увагу відповідача, що наказ Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим від 12.09.2011 року № 101 «Про деякі питання погодження документації із землеустрою» є підзаконним нормативним актом. Отже, він повинен прийматися відповідно до закону, на підставі закону, та йому не суперечити.

Враховуючи, що згідно ЗК України Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою визначена єдиним органом, що уповноважений розглядати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд зауважує, що відповідач не має права у супереч нормам ЗК України наказом від 12.09.2011 року № 101 «Про деякі питання погодження документації із землеустрою» наділяти себе додатковою владною компетенцією.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач, не будучи наділеним повноваженнями щодо погодження проектів землеустрою, діяв протиправно, надавши позивачеві висновок від 19.09.11р. №5631/80-4/2.

Оцінюючи висновок Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище, в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 однією з підстав для відмови в погодженні проекту зазначено той факт, що рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006 року №10/3 «Про надання дозволу ЖБК № 15 на розробку проекту відведення земельної ділянки», додане до проекту Умов відведення земельної ділянки, втратило силу.

Щодо обґрунтованості зазначених доводів відповідача, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище, рішенням 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 погоджено ЖБК -15 місцерозташування земельної ділянки для будівництва та обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки площею 3600 кв.м.; надано дозвіл ЖБК 15 на складання проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду площею 3600 кв.м. для будівництва та обслуговування 50-квартирного житлового будинку в м.Саки площею 3600 кв.м.; зобовязано позивача протягом 6 місяців оформити правоустановчі документи на землю.

Суд зазначає, що відповідно до п.3 розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року № 509-VI прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року № 509-VI набрав чинності з дня його опублікування, яким є 14.10.2008 року.

Таким чином, рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 могло втратити силу 14.10.2010 року.

Однак, як встановлено вище, рішенням 48 сесії 5 скликання Сакської міської ради № 48 дію рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 подовжено до 01.10.2010 року; рішенням 56 сесії 5 скликання Сакської міської ради № 32 дію рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 подовжено до 01.10.2011 року; рішенням 11 сесії 6 скликання Сакської міської ради № 45 дію рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 подовжено до 01.10.2012 року.

Таким чином, судом встановлено, що рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006р. №10/3 силу не втратило, є чинним на час розгляду справи у звязку з подовження його дії відповідними рішеннями Сакської міської ради.

Отже, посилання в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на втрату сили рішенням 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006 року №10/3 «Про надання дозволу ЖБК № 15 на розробку проекту відведення земельної ділянки» як на одну з підстав відмови в погодженні проекту, суд вважає необґрунтованим.

Крім того, відповідно до абз.3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Суд зазначає, що на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.2006 року №10/3 «Про надання дозволу ЖБК № 15 на розробку проекту відведення земельної ділянки» позивачем був розроблений проект відведення земельної ділянки, а тому згідно п.3 розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року № 509-VI та абз.3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України такий розроблений проект має бути розглянутий, а земельна ділянка за таких умов передається без проведення торгів.

Стосовно посилання в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що в проекті Умов відведення земельної ділянки необхідно конкретизувати інформацію про існуючого землекористувача, згідно інформації п.1.3 - існуюча мета використання: «Житлові, житлово-будівельні, гаражно та дачно-будівельні кооперативи», суд зазначає наступне.

Судом проаналізовано Умови відведення земельної ділянки, визначені для Житлово-будівельного кооперативу № 15, та встановлено, що в п.1.3 Умов повністю вказана інформація про існуючого землекористувача та зазначено, що мета користування існуюча не визначена; конкретизована проектна мета користування: 1.9 «житлових, житлово будівельних, гаражно та дачно будівельних кооперативів» (код згідно УКВЦНЗ В.02.03 «Для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку»).

При цьому, як встановлено вище, позивач при зазначенні проектної мети використання визначив код згідно УКВЦНЗ В.02.03, що повністю відповідає Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 р. за N 1011/18306.

Таким чином, зазначені доводи відповідача є взагалі безпідставними у звязку з тим, що ЖБК № 15 вже конкретизовано в Умовах відведення вищезазначену інформацію.

Більш того, суд зауважує, що Центром державного земельного кадастру на замовлення та за участю Державного комітету України по земельних ресурсах розроблений Еталон проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, який затверджений Першим заступником голови Державного комітету України по земельних ресурсах 18.06.1999 року. Еталон проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб розроблений у відповідності з положеннями ЗК України та нормативними документами Державного комітету України по земельних ресурсах для регулювання вилучення і надання земельних ділянок, розроблений з метою створення уніфікованої базової форми проектної документації по формуванню обєктів земельних відносин.

Отже, суд зазначає, що вимоги до проектної документації встановлені зазначеним Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб.

Судом проаналізовано форму умов відведення земельної ділянки, визначену Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, та встановлено, що в ньому відсутня необхідність конкретизування інформації про існуючого землекористувача та більш того, як зазначає відповідач в поясненнях, відсутній обовязок зазначати код цільового використання земельної ділянки за КВЗНЗ (з секції К).

Таким чином, відповідач безпідставно зобовязує зазначити в Умовах відведення інформацію, яка не передбачена ні лише ЗК України, а і Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, затвердженим Першим заступником голови Державного комітету України по земельних ресурсах 18.06.1999 року, який визначає порядок складання та вимоги до Умов відведення.

Щодо посилання в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що в проекті Умов відведення земельної ділянки необхідно вказати рядок облікового та проектного землекористувача за ф. 6- зем, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що землекористувачем земельної ділянки, наданої ЖБК № 15 в оренду є Сакська міська рада.

Зазначені землі відносяться до земель Сакської міської ради, не наданих у власність або постійне користування, в т.ч. за угіддями: забудовані землі, в т.ч. під житловою забудовою з трьома та більше поверхами (гр.36 за ф. 6 зем.); існуюча категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

Згідно Українському класифікатору цільового використання землі (УКЦВЗ) земельна ділянка за проектом віднесена до житлових, житлово будівельних, гаражно та дачно будівельних кооперативів.

Код цільового використання 1.9 (код згідно УКВЦНЗ В 02.03 «Для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинка»).

Категорія земель за проектом: землі житлової та громадської забудови; угіддя: забудовані землі, в т.ч. з 3 та більше поверхами (гр. 34,36 за ф. 6 зем).

Суд звертає увагу відповідача, що необхідність зазначення в Умовах відведення земельної ділянки окремо рядок облікового та проектного землекористувача за ф. 6- зем Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, затвердженим Першим заступником голови Державного комітету України по земельних ресурсах 18.06.1999 року, взагалі не передбачено.

Таким чином, посилання відповідача в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що в проекті Умов відведення земельної ділянки необхідно вказати рядок облікового та проектного землекористувача за ф. 6- зем, є безпідставним.

При цьому, в проекті відведення повністю міститься інформація і стосовно облікового землекористувача (Сакська міська рада) і стосовно проектного землекористувача (ЖБК № 15), а тому в цій частині проект повністю відповідає законодавству.

Щодо посилання в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що до проекту Умов відведення земельної ділянки необхідно додати матеріали з інформацією про належність будови, розташованої в межах зазначеної земельної ділянки, суд зазначає наступне.

З наявної в матеріалах справи довідки КРП «БРТІ м. Євпаторії» від 12.12.2011 року № 11/621-ю вбачається, що обєкту нерухомості - пятиповерховому житловому будинку, який знаходиться в стадії будівництва, розташованого згідно акту про безстрокове користування земельною ділянкою від 18.08.1989 року за адресою: м.Саки, вул.Санаторна, привласнено нову юридичну адресу: АР Крим, м.Саки, вул. Санаторна, 1-е. Процент готовності складає 12 %.

Таким чином, з довідки вбачається, що завершеної будівництвом будови на зазначеній земельній ділянці немає, право власності на нього не зареєстровано та не може бути зареєстровано з урахуванням 12 % обсягу готовності. Отже, в проектній документації не можливо зазначити інформацію про належність обєкта нерухомості.

При цьому, суд зауважує, що необхідність додати до проекту Умов відведення земельної ділянки матеріали з інформацією про належність будови, розташованої в межах зазначеної земельної ділянки, Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, затвердженим Першим заступником голови Державного комітету України по земельних ресурсах 18.06.1999 року, взагалі не передбачено.

Таким чином, відмова в погодженні Республіканським комітетом по земельних ресурсах у звязку з тим, що до проекту Умов відведення земельної ділянки не були долучені матеріали з інформацією про належність будови, розташованої в межах зазначеної земельної ділянки, є безпідставною.

Щодо посилання в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що вид проектного цільового використання земельної ділянки необхідно підтвердити відповідним відкритим видом діяльності за КВЕД у субєкта земельних відносин, суд зазначає наступне.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 10.01.2012 року вбачається, що видом діяльності за КВЕД ЖБК № 15 є 81.10 комплексне обслуговування обєктів.

Таким чином, вищезазначене свідчить про те, що позивачем підтверджено вид проектного цільового використання земельної ділянки відповідним відкритим видом діяльності за КВЕД: 81.10 комплексне обслуговування обєктів.

При цьому, суд зауважує, що необхідність додання до Умов відведення витягу чи довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців для підтвердження виду проектного цільового використання земельної ділянки відповідним відкритим видом діяльності за КВЕД Еталоном проекту відведення земельної ділянки юридичним та фізичним особам для будь-яких потреб, затвердженим Першим заступником голови Державного комітету України по земельних ресурсах 18.06.1999 року, а також зазначення такої інформації в Умовах відведення не передбачено.

Таким чином, посилання відповідача в висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах від 19.09.11р. №5631/80-4/2 на те, що вид проектного цільового використання земельної ділянки необхідно підтвердити відповідним відкритим видом діяльності за КВЕД у субєкта земельних відносин, суд вважає необґрунтованим.

Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що суд дійшов висновку, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК не має повноважень наділяти себе додатковою владною компетенцією, у тому числі в частині надання будь-яких висновків стосовно проекту землеустрою та втручання в діяльність Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, приймаючи до уваги, що зауваження, надані відповідачем в висновку від 19.09.11р. №5631/80-4/2 суд визнав безпідставними, суд зауважує, що висновок Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК від 19.09.11р. №5631/80-4/2 не може бути визнано таким, що прийнято на підставі закону, безсторонньо (неупереджено) та добросовісно.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправними дій Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим щодо надання висновку від 19.09.2011р. №5631/80-4/2 про неможливість узгодження Умов відведення земельної ділянки, площею 0,3600 га в оренду ЖБК № 15 для будівництва та обслуговування пятдесятиквартирного будинку, розташованого за адресою: м.Саки, вул. Санаторна.

Відповідно до частини 2 статті 11 суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи до уваги, що позивач невірно зазначив позовні вимоги про визнання протиправним та скасування висновку, а не про визнання протиправними дій щодо його надання, суд вважає можливим в цій частині вийти за межи позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав та інтересів сторін по справі.

Щодо позовних вимог про зобовязання Республіканський комітет по земельних ресурсах погодити умови проекту відводу земельної ділянки загальною площею 0,036га для передачі в оренду Житлово-будівельному кооперативу № 15 під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки» на підставі рішення 5 сесії 5 скликання Сакської міської ради від 30.08.06р. №10/3 "Про надання дозволу ЖБК № 15 на підготовку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки для передачі в оренду під будівництво і обслуговування 50-квартирного житлового будинку по вул. Санаторна в м. Саки», суд зазначає наступне.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про те, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК не має повноважень наділяти себе додатковою владною компетенцією, у тому числі в частині надання будь-яких висновків стосовно проекту землеустрою та втручання в діяльність Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, суд зазначає, що вищезазначені вимоги з цих підстав не підлягають задоволенню.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи, що пропорційність стягнення судових витрат не поширюється на правовідносини, повязані з немайновими вимогами, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір у сумі 32,9 гривень.

Під час судового засідання, яке відбулось 08.02.2012 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ у повному обсязі постанову складено 13.02.2012 року року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим щодо надання висновку від 19.09.2011р. №5631/80-4/2 про неможливість узгодження Умов відведення земельної ділянки, площею 0,3600 га в оренду ЖБК № 15 для будівництва та обслуговування пятдесятиквартирного будинку, розташованого за адресою: м.Саки, вул. Санаторна.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути на користь Житлово-будівельного кооперативу № 15 (ЄДРПОУ 22293103) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,9 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Трещова О.Р.

<Текст >