Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.02.12р.Справа № 1/5005/298/2012
За позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ
про скасування рішення, визначеного в протоколі засідання комісії
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2, дов. №1037 від 27.05.2009р.;
від відповідача: ОСОБА_3, дов. №150 від 12.04.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить скасувати рішення, визначене в протоколі № 470/8 від 16.11.11р. засідання комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Криворізьких МЕМ по розгляду акту Д№001663 від 04.11.11р. про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, щодо нарахування недорахованої електроенергії на суму 93306 грн. 31 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що засіданні комісії проведено без його участі, оскільки він належним чином не повідомлений про дату розгляду акту Д№001663 від 04.11.11р. Крім того, при нарахуванні розміру недорахованої електроенергії, відповідачем невірно визначений період нарахування з 01.04.09р. по 04.11.11р., оскільки останній контрольний огляд засобу обліку відбувся 27.09.11р., а також невірно взятий показник кількості годин використання струмоприймачів на добу, оскільки відповідачем нараховано з урахуванням роботи струмоприймачів 12 годин, в той час як договором визначено 9 годин. Таким чином, розрахунок виконаний невірно, що позивач вважає підставою для скасування спірного рішення.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов зазначив, що відповідачем правомірно нарахована вартість електроенергії, не облікованої внаслідок порушення позивачем ПКЕЕ, оскільки у спірному акті зафіксовано підключення до ввідного кабелю поза приладами обліку з метою без облікового споживання електроенергії. Період нарахування визначений відповідачам вірно, оскільки формулою (2.6) Методики передбачено, якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, Дпоп визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки. Просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні оголошувалися перерви з 02.02.2012р. по 14.02.2012р., з 14.02.12р. по 28.02.12р.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, господарський суд
встановив:
08.05.2002р. між позивачем та відповідачем укладено договір № 600783 про постачання електричної енергії для споживачів Дніпропетровської області (надалі - Договір), предметом якого є постачання і передача електричної енергії Енергопостачальником та оплата спожитої електроенергії Споживачем.
На підставі даного Договору відповідач здійснює електропостачання позивачу, у тому числі на об'єкт споживача за адресою: АДРЕСА_1.
Для розрахункового обліку електричної енергії за договором 08.05.2002р. встановлений лічильник електричної енергії типу СА4 199 № 016215.
Відповідно до акту про пломбування засобів обліку електроенергії від 01.04.2009р. здійснено опломбування лічильника, а саме: опломбовано кришку клемника (пломба № 19595990), ввідний автомат (пломба 19595989).
Одночасно, 01.04.2009р. працівниками відповідача складено акт технічної перевірки засобів обліку електроенергії.
04.11.2011р. при проведенні перевірки дотримання позивачем ПКЕЕ, представниками відповідача виявлені порушення споживачем п. п 3.2, 3.6, 3.34, 6.40 ПКЕЕ, а саме: підключення до ввідного кабелю провід ПВ-6мм2 поза приладом обліку з метою безоблікового споживання електроенергії.
Перевірка проводилася за адресою: АДРЕСА_1, база.
За результатами перевірки складений акт Д № 001663 від 04.11.11р.
16.11.2011р. на засіданні комісії по розгляду акта про порушення ПКЕЕ споживачем юридичною особою прийнято рішення: нарахування провести за період з 01.04.2009р. по 04.11.2011р. відповідно до п. 2.9 та за формулою 2.7 та 2.8 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006р. № 562. Нарахована до сплати сума склала 93306 грн. 31 коп. (протокол № 470/8 від 16.11.2011р.)
Позивач заперечує проти застосування відповідачем зазначеної оперативно-господарської санкції, оскільки не вбачає порушень з свого боку Правил користування електричною енергією, що і є причиною спору, у звязку із чим просить суд скасувати рішення, визначене в протоколі № 470/8 від 16.11.11р. засідання комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Криворізьких МЕМ по розгляду акту Д№001663 від 04.11.11р. про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, щодо нарахування недорахованої електроенергії на суму 93306 грн. 31 коп.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28 у редакції постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 17.10.2005р. № 910, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за № 1399/11679 (надалі - Правила), встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Також, відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 6.41 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Згідно із ч. 5 п. 6.41 Правил, споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
За приписами п. 6.42 Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно п. 3.2 Правил, відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) обліку електричної енергії, забороняється, за винятком випадків, передбачених розділом 6 цих Правил. Споживання електричної енергії за відповідним тарифом має бути забезпечене окремим обліком. Окремі площадки вимірювання мають бути забезпечені засобами обліку, які дають можливість організувати розрахунковий облік за відповідним тарифом на всій площадці вимірювання (п. 3.6 Правил).
Згідно із п. 3.34 Правил, на порушення якого посилається відповідач, будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил.
Відповідно до п. 6.40 Правил, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (надалі - Методика).
Відповідно до п. 4.1 Методики, факт виявлених представниками енергопостачальника електричної енергії з регульованим тарифом порушень споживачем вимог ПКЕЕ оформлюється Актом про порушення. Акт про порушення складається у присутності споживача представниками енєргопостачальника, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ним службових посвідчень на місці виявлення порушень.
В порушення вимог п. 4.1 Методики Акт Д № 001663 від 04.11.11р. складений спеціалістами ПАТ «ЕК «Дніпрообленерго»за відсутності споживача або уповноваженого представника споживача. При цьому в Акті вказано, що він складений у присутності представника споживача ОСОБА_6, який, як встановлено судом, не є уповноваженою особою для підписання документів та здійснення представництва позивача, відповідно до умов Договору.
Вищезазначений акт не було вручено відповідачем позивачу у встановленому Правилами порядку; копію акту позивач отримав у судовому засіданні.
Крім того, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження повідомлення позивача про час та місце проведення засідання комісії по розгляду вказаного вище Акту.
Згідно із п. 4.2 Методики, акт про порушення оформлюється згідно з формою, наведеною в додатку 3 Методики.
Форма складеного Акту Д № 001663 від 04.11.2011р. не відповідає вимогам пункту 4.2 і додатку 3 Методики.
Вказаний акт складений енергопостачальником з порушенням вимог пункту 4.6 Методики, а саме відсутня наступна інформація:
- в Акті не вказано перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі;
- в Акті відсутні дані вимірів сумарної потужності та струму навантаження, наявних у споживача струмоприймачів на час складання Акту та не зазначена межа балансової належності та схема підключення обліку.
За умовами п. 3.33 Правил, що визначає обов'язок електропередавальної організації (Постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) здійснювати контрольний огляд засобу обліку не рідше одного разу на шість місяців, а технічну перевірку здійснювати не рідше одного разу на три роки представниками Дніпродзержинського РЕМ (далі ДДРЕМ) вчасно виконувались контрольні зняття показників у споживача.
Положенням п. 1.2 Правил визначено, що технічна перевірка - є виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також: відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку «Правилам устройства злектроустановок»(далі ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документом; а контрольний огляд засобу обліку -розуміється, як виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з Актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень.
Зазначенні Положення Правил та наведене Національною комісією регулювання електроенергетики України в Листі від 21.09.2006 року № 4942/11/17-06, роз'яснюють, що поняття «контрольний огляд засобу обліку»та «контрольне зняття показів засобу обліку», які вживаються у Правилах - є тотожними.
Останній контрольний огляд засобу обліку у позивача було проведено представниками відповідача 27.09.2011р., зауважень до приладу обліку та порушень пломб, встановлених на ньому зафіксовано не було.
Всі вищенаведені обставини не було взяті до уваги відповідачем на засіданні комісії від 16.11.2011р., що призвело до безпідставного розрахунку кількості недоврахованої електроенергії по Акту Д №001663 від 04.11.2011р. за період з 01.04.2009р. по 04.11.2011р., а не за період з дня останнього контрольного огляду приладу обліку - 27.09.2011р. до дня виявлення порушень - 04.11.2011р., але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, що передбачено п. 2.9 Методики.
Як вбачається з протоколу засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем ПКЕЕ від 16.11.11р., нарахування розміру недорахованої електроенергії виконано відповідачем з порушенням Методики, а саме: нараховано згідно із п. 2.9 та за формулою 2.7, 2.8 Методики за період з 01.04.2009р. по 04.11.20.11р., з урахуванням часу роботи - 12 годин.
Згідно додатку № 11 та № 12 до Договору № 600783 від 08.05.02р.про постачання електроенергії, укладеного між сторонами, визначено, що кількість годин використання струмоприймачів на добу на обєкті складські приміщення по вул.. Байкальській, 7, складає 9 годин.
Викладене свідчить, що при здійсненні розрахунку відповідач невірно визначив кількість годин, за якими розрахував добове споживання, безпідставно збільшивши їх, а відтак, цей розрахунок суперечить приписам п.2.9.Методики, тобто є невірним.
Видано позивачу рахунок до оплати на суму 93306 грн. 31 коп.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що розрахунок відповідача до акту про порушення Д№001663 від 04.11.2011р. зроблено невірно (неправильно визначена тривалість роботи електроприладів на добу), а відтак, розмір нарахованої відповідачем позивачу оперативно - господарської санкції, визначеної в оскарженому позивачем рішенні відповідача (протокол № 470/8 від 16.11.2011р) також зроблено неправильно .
Приймаючи до уваги, що суд не уповноважений змінювати рішення відповідача про застосування оперативно-господарської санкції відображене у протоколі № 470/8 від 16.11.2011р. в частині розміру санкції, а ця санкція визначена, як встановлено та зазначено вище, невірно, то це рішення в частині застосування цієї санкції у зазначеному в ньому розмірі є незаконним на зазначених підставах.
Відповідно до статті 235 ГК за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною 1 статті 236 ГК встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між позивачем та відповідачем Договору вбачається, що рішення комісії постачальник електричної енергії про нарахування споживачу 93306 грн. 31 коп. вартості недорахованої спожитої електроенергії, є саме оперативно-господарською санкцією.
Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобовязання другою стороною (ч. 1 ст. 237 ГК України).
Згідно п. 4.8 укладеного сторонами Договору про постачання електричної енергії ВАТ “ЕК”Дніпрообленерго” для споживачів Дніпропетровської області, у разі порушення споживачем Правил користування електричною енергією в частині її обліку або стану утримання розрахункових приладів обліку енергопостачальник розраховує вартість не облікованої електроенергії, обсяг якої визначено в п. 3.7 договору, у тому числі розрахованої за приховану потужність, з пропорційним розподілом по місцях, за тарифами, що діяли у періоді, за який здійснюється перерахунок спожитої електроенергії.
Як передбачено у п. 3.7 Договору, у разі виявлення пошкодження розрахункових приладів обліку з вини споживача (зірвана пломба, розбите скло та інше), порушення схеми підключення приладів обліку, зупинки чи зміщення керуючих електричних годинників у схемах багато тарифного обліку, розкрадання електричної енергії чи прихованої потужності, енергопостачальник здійснює споживачеві перерахунок спожитої електроенергії за фактичним максимальним навантаженням або за встановленою потужністю струмоприймачів за числом годин їх використання за весь час з дня останньої заміни (перевірки) розрахункових приладів обліку чи схеми, за якою вони підключені, але не більше терміну позовної давності.
Таким чином, порядок виявлення та встановлення факту порушення вказаного договору про постачання електроенергії, порядок застосування оперативно-господарської санкції, передбаченої п. п. 3.7, 4.8 Договору, визначено вказаним договором, а також чинним законодавством України.
Так, згідно ч. 2 статті 237 ГК України, порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржене позивачем рішення відповідача про застосування оперативно-господарської санкції, відображене у протоколі № 470/8 від 16.11.2011р. дійсно є незаконним та підлягає скасуванню.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Також, з огляду на встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд відхиляє доводи відповідача у справі.
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення, визначене в протоколі № 470/8 від 16.11.11р. засідання комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж по розгляду акту Д№001663 від 04.11.11р. про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, щодо нарахування Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 недорахованої електроенергії на суму 93306 грн. 31 коп.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 23359034) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (5007, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1 073 грн. 00 коп. (одну тисячу сімдесят три грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СуддяІ.А. Рудь Рішення підписано - 05.03.12р.