Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" лютого 2012 р. м. КиївК-32187/09
К-32187/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.
Судді:Костенка М.І., Маринчак Н.Є., розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2008
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2009
у справі № 2-а-29196/08/2070 Харківського окружного адміністративного суду
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Зигзаг Удачі Україна»
до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2009, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2009, позов задоволено: скасовано рішення Дергачівської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.10.2008 №0004362311/0.
У касаційній скарзі Дергачівська МДПІ просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав неправильного застосування норм ст. 2, пункту 1 ст.3, пункту 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(Закон № 265/95-ВР) та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовну.
Позивач, заперечуючи проти касаційної скарги, просить залишити її без задоволення як безпідставну.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Орджонікідзевською ДПІ в м. Маріуполі проведено перевірку господарської одиниці позивача - залу гральних автоматів, який знаходиться за адресою: м. Маріуполь, вул. Олімпійська, 177. За результатами перевірки складено акт № 1845/05/83/23/34265001 від 20.10.2008 (574/20/11/23/33527154 від 27.10.2008 номер та дата реєстрації в Дергачівській МДПІ) та прийнято рішення від 28.10.2008 №0004362311/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700,00 грн. за порушення пункту 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, яке полягало у здійсненні розрахунків за надані послуги у сфері грального бізнесу без проведення цих операцій через зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (розрахунки проводилися через гральні автомати, що не обладнані фіскальною памяттю).
Статтею 17 Закону України № 265/95-ВР встановлено відповідальність субєктів господарювання за недотримання порядку використання реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО).
Пунктом 1 частини 2 додатка до постанови Кабінету Міністрів України «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 № 121 встановлено, що до 31.12.2006 всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО (обладнані фіскальною памяттю).
У звязку з цим з 01.01.2007 у субєктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Невиконання цього обовязку може бути підставою для накладення на субєкта господарювання штрафу, передбаченого статтею 17 Закону № 265/95-ВР.
За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (стаття 238 Господарського кодексу України).
Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким субєктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. При цьому слід ураховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного звязку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності повязане з необхідністю доведення порушення зобовязання.
Таким чином, вина субєкта господарювання у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала обєктивна можливість ужити всіх заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Згідно зі статтею 12 Закону України № 265/95-ВР на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у субєктів господарювання була відсутня обєктивна можливість дотримання приписів Закону України №265/95-ВР у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
За таких обставин, до вказаної дати у суб'єктів господарювання була відсутня обєктивна можливість дотримання вимог Закону № 265/95-ВР у частині використання гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи. Тому притягнення до відповідальності за використання гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, можливе лише з моменту включення до Державного реєстру комп'ютерно-касової системи «Фіскал», тобто з 01.07.2008.
Висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, встановлених ст. 17 Закону № 265/95-ВР за порушення пункту 1 ст. 3 цього Закону, не відповідає встановленим обставинам справи та правильному застосуванню наведених норм оскільки станом на 17.10.2008 в господарській одиниці підприємства послуги з грального бізнесу надавались з проведенням розрахунків через гральний автомат, який не був обладнаний блоком фіскальної памяті.
На підставі викладеного та відповідно до статті 229 КАС України ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову з наведених вище мотивів.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області задовольнити, скасувати ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2009 та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2009; в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді:М.І. Костенко Н.Є. Маринчак