Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-5562/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"07" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіМацедонської В.Е.,
суддівГрищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретаріГринчуку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Айстор Україна»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва про скасування податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2011 року №0000742305,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 червня 2011 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Айстор Україна»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва про скасування податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2011 року №0000742305 задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Києва №0000742305 від 03 лютого 2011 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ДПІ у Шевченківському районі м.Києва подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем порушено вимоги пп.2.8 п.2, пп.3.5 п.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15 грудня 2004 року, та перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі на загальну суму 21686,71 грн., а тому відповідачем правомірно застосовано фінансові санкції згідно абз.2 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 24 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року ДПІ у Голосіївському районі м.Києва проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині за адресою: м.Київ, вул.Червоноармійська, 72, де здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «Айстор Україна», за результатами якої складений акт №0031/26/59/23/36530091 від 31 грудня 2010 року, в якому зазначено про неприйняття для виведення залишку готівки в касі видаткових платіжних відомостей №11 від 07 грудня 2010 року, №10 від 25 жовтня 2010 року, №9 від 21 вересня 2010 року, №7 від 07 вересня 2010 року, №4 від 31 серпня 2010 року, №5 від 31 серпня 2010 року, №6 від 31 серпня 2010 року, №3 від 04 березня 2010 року, №2 від 02 лютого 2010 року, №1 від 26 січня 2010 року, в яких відсутній підпис одержувача готівки, загальна сума понадлімітних коштів становить 21686,71 грн., чим порушено пп.2.8 ст.2, пп.3.5 ст.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
На підставі акту перевірки №0031/26/59/23/36530091 від 31 грудня 2010 року ДПІ у Шевченківському районі м.Києва прийнято податкове повідомлення-рішення №0000742305 від 03 лютого 2011 року, згідно якого за порушення пп.2.8 ст.2, пп.3.5 ст.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, абз.2 ст.1Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки»до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 43373,42 грн.
У відповідності до пп.пп.2.7, 2.8 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог гл.5 цього Положення. Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Відповідно до п.5.2 ст.5 вищезазначеного Положення установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Згідно п.2.10 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Пунктом 3.5 ст.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача. При цьому у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий п.3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (п.7.24 Положення).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що підприємством 01 квітня 2010 року встановлено ліміт залишку готівки в касі підприємства в сумі 54811,97 грн., а тому перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі відсутнє і, як наслідок, застосування штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що на час проведення перевірки з 24 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року позивачем не надано представникам ДПІ у Голосіївському районі м.Києва підтвердження щодо встановлення ліміту залишку готівки в касі. Згідно пояснень головного бухгалтера ТОВ «Айстор Україна»Мельник С.Л. від 28 грудня 2010 року (в період проведення перевірки) надати затверджений ліміт каси підприємства та підтвердити його розмір неможливо, оскільки він знаходиться в центральному офісі підприємства. Однак, головним бухгалтером в поясненнях не зазначено про розмір затвердженого ліміту залишку готівки в касі, про який їй відомо, враховуючи, що нею підписано розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі, та не обгрунтовано відсутність затвердженого ліміту залишку готівки в касі на місці перевірки, хоча касова книга, прибуткові касові ордери, видаткові відомості знаходились на місці перевірки та були надані особам, що проводили перевірку. Крім того, позивач надав розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі, однак, згідно п.5.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства, натомість такого наказу (розпорядження) ТОВ «Айстор Україна»до матеріалів справи не надано.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12 червня 1995 року встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що під час перевірки виявлено, що видача готівкових коштів в сумі 21686,71 грн. не підтверджена підписом одержувача, чим позивачем порушено пп.2.8 ст.2, пп.3.5 ст.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, штрафні санкції у розмірі 43373,42 грн., застосовані відповідачем на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, абз.2 ст.1Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки»згідно податкового повідомлення-рішення №0000742305 від 03 лютого 2011 року, відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 червня 2011 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 червня 2011 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Айстор Україна»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва про скасування податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2011 року №0000742305 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 13 лютого 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Лічевецький І.О.