Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/513/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Давиденко Т.В.
при секретаріПавленко М.С.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Павленко М.С.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1- довір. від 30.12.2011 № 01-68/29
від відповідача не зявились
від третьої особи не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до відповідача Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд»
третя особа Шахтобудівельне управління № 7 Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд»
про стягнення заборгованості в сумі 106078 грн. 81 коп.
ВСТАНОВИВ:
Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд», третя особа Шахтобудівельне управління № 7 Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 106078 грн. 81 коп., в тому числі недоїмка в сумі 86157 грн. 31 коп. та пеня в сумі 19921 грн. 50 коп.
У судовому засіданні позивач надав заяву про збільшення позовних вимог та просив стягнути з відповідача суму недоїмки в розмірі 88000 грн. 98 коп. та суму пені в розмірі 107922 грн. 48 коп., загальна сума заборгованості складає в розмірі 107922 грн. 48 коп.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що під час перевірки ШУ № 7 ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» виявлені порушення норм ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме, перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття не в повному обсязі.
Вказує на те, що на підставі висновків акту перевірки винесене рішення про стягнення недоїмки в розмірі 86157 грн. 31 коп. та пені в сумі 19921 грн. 50 коп., які відповідачем у добровільному порядку до бюджету не перераховані.
Враховуючи наведене, позивач просить стягнути з ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» зазначену суму заборгованості.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяву про розгляд справи за його участю не надав.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача, суд встановив.
ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» є юридичною особою, зареєстроване за юридичною адресою: 83060, м. Донецьк, вул. Краковська, 2а, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 00180568).
25.11.2011 року Донецьким міським центром зайнятості проведена перевірка Шахтобудівельного управління № 7 ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.03.2010 року по 25.11.2011 рік, за результатами якої складений акт від 25.11.2011 року № 687.
Під час перевірки встановлені порушення п. 2 ч. 2 ст. 35 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та абз. 5 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме, при виплаті заробітної плати за весь період перевірки внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття перераховувались не в повному обсязі, внаслідок чого виникла недоїмка в сумі 86157 грн. 31 коп.
На підставі акту перевірки Донецьким міським центром зайнятості прийняте рішення від 09.12.2011 року № 4 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) в сумі 86157 грн. 31 коп. та пені в сумі 19921 грн. 50 коп.
На час звернення до суду сума недоїмки та пені Ш/у № 7 ДВАТ «ДШБ» у добровільному порядку не сплачена.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Статтею 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 року № 24-р «Деякі питання здійснення Мінпраці державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування» відповідно до статті 17 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на Мінпраці покладене здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.
Згідно ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та з метою приведення підзаконних нормативно-правових актів Міністерства праці та соціальної політики до вимог законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.11.2010 року № 374 затверджене Примірне Положення про районний, міськрайонний, міський та районний у місті центр зайнятості, пунктом 1 якого визначено, що районний, міськрайонний, міський та районний у місті центр зайнятості (далі - центр) є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у відповідному районі (місті, районі у місті). Центр підпорядковується та підзвітний центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласному, Київському або Севастопольському міському центру зайнятості (далі - регіональний центр зайнятості). Центр забезпечує реалізацію завдань, пов'язаних із соціальним захистом населення від безробіття, сприянням громадянам у підборі підходящої роботи, наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, професійної орієнтації, наданням послуг роботодавцям щодо добору працівників та інформаційно-консультаційних послуг, а також реалізацією інших завдань, визначених законодавством у сфері зайнятості населення та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Основними завданнями центру зайнятості згідно п.п. 3.7 п. 3 Примірного Положення є
контроль за додержанням законодавства про зайнятість та загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, а також фізичними особами, які використовують найману працю, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно приписів п. 4 Положення центр, відповідно до покладених на нього завдань контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення; провадить збір страхових внесків, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі тих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав; контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, втому числі тих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав.
Тобто позивач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції у сфері контролю за дотриманням законодавства про зайнятості населення.
Згідно п. 4 ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Тобто, відповідач у справі в розумінні зазначеної норми Закону страхувальник - суб'єкт страхування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Тобто, здійснюючи перевірку відповідача з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття позивач діяв в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством.
Як зазначалось раніше, під час перевірки встановлене порушення відповідачем вимог п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та абз. 5 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» .
Пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин, на страховика - роботодавця покладений обов'язок своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідно до п. 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Оскільки під час перевірки встановлений факт перерахування відповідачем страхових внесків не у повному обсязі, позивачем правомірно прийняте рішення про стягнення суми боргу зі страхових внесків в розмірі 86157 грн. 31 коп., тому позовна заява в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення пені в сумі 19921 грн. 50 коп., суд враховує наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, пеня нарахована позивачем на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», який на час такого нарахування втратив чинність.
Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Зазначена норма закріплена Кодексом адміністративного судочинства України, статтею 8 якого визначено, також, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Згідно п. 22 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.
Виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи.
Пунктом 1.1 рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 № 7-рп/2001 «У справі за конституційним зверненням Відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частин першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) розяснено, що положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить, зокрема, офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яка передбачала стягнення пені, на час звернення до суду втратила чинність, суд вважає, що звертаючись до суду з позовною заявою, яка містить вимогу про стягнення пені на підставі зазначеної норми Закону, позивач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Конституцією та законами України, тому підстав для задоволення такої позовної заяви не вбачається.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню в частині стягнення суми недоїмки в сумі 88000 грн. 98 коп.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 9-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд», третя особа Шахтобудівельне управління № 7 Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 107922 грн. 48 коп., в тому числі недоїмка в сумі 88000 грн. 98 коп. та пеня в сумі 19921 грн. 50 коп. задовольнити частково.
Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» (ЄДРПОУ 00180568, юридична адреса: 83060, м. Донецьк, вул. Краковська, 2а) на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 88000 грн. 98 коп. (р/р 37173301900004 в ГУ ДКУ в Донецькій області ОКПО 25671511).
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 07.02.2012 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.