Постанова № 21759884, 02.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2012
Номер справи
2а/0570/22208/2011
Номер документу
21759884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/22208/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Маслоід О.С.

при секретаріВишневській О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Торезантрацит» (м. Торез)

до Управління Пенсійного фонду України у місті Торезі

про визнання недійсним та скасування рішення,-

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (за дов. від 03.01.2012 року № 1-04/01-6 )

від відповідача: ОСОБА_2 (за дов. від 23.01.2012 року № б1н)

Державне підприємство “Торезантрацит” (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі (надалі відповідач) про визнання недійсним та скасування рішення № 171 від 29.06.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Згідно Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” сплата єдиного внеску повинна здійснюватися до 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Внески за травень 2011 року сплачені позивачем своєчасно та у повному обсязі. У спірному рішенні не зазначено за який період нараховано санкції.

Відповідач проти позову заперечує та посилається на наступне. Позивачем надано звіт про нараховані суми єдиного внеску за травень 2011 року, згідно якого сума нарахування відповідно складає 10140258,04 грн. зі строком сплати до 20.06.2011 року. В граничні строки у період з 01.06.2011 року по 20.06.2011 року позивачем перераховано 3386985,54 грн. Станом на 20.06.2011 року сума заборгованості становить 6753272,50 грн. Грошові кошти в рахунок погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску за травень 2011 року перераховані підприємством у період з 23.06.2011 року по 25.06.2011 року. Таким чином, позивач несвоєчасно сплачував єдиний внесок.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач є юридичною особою (код ЄДРПОУ 32366906), знаходиться на обліку відповідача як платник єдиного внеску № 0552010924.

17.06.2011 року позивачем відповідачеві наданий звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) за травень 2011 року, яким нарахований єдиний внесок у розмірі 10140258,04 грн.

29.06.2011 року відповідачем прийнято рішення за № 171 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків», у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період з 20.06.2011 року по 25.06.2011 року, яким до позивача застосований штраф у розмірі 10% у сумі 675327,25 грн. та нарахована пеня у сумі 20259, 83 грн.

14.07.2011 року позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області було надано скаргу на вказане рішення, яка рішенням про результати розгляду скарги від 04.08.2011 року залишено відповідачем без задоволення.

15.08.2011 року позивачем до Пенсійного фонду України булу надано скаргу на вказане рішення, яка рішенням про результати розгляду скарги від 19.10.2011 року залишено відповідачем без задоволення.

Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”(надалі Закон) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно ч. 2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 9 Закону сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Ч. 8 цієї статті передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Перерахування єдиного внеску здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці.

Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Згідно ч. 10 цієї статті днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

У відповідності до вимог ч.11 цієї статті у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Ст. 25 Закону визначено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду приймає рішення.

З наведеного вбачається, що позивач повинен здійснювати своєчасну, тобто не пізніше 20 числа кожного місяця, сплату єдиного внеску у повному обсязі, у разі несвоєчасної сплати внеску або не у повному обсязі пенсійний орган приймає рішення, яким застосовує до платника внеску штраф та пеню, у розмірах визначених вказаними нормами Закону.

Під час розгляду справи позивачем суду не надано належних доказів, тобто відповідних платіжних доручень, щодо своєчасного перерахування ним єдиного внеску за травень 2011 року.

Відповідачем суду надана довідка про перерахування коштів позивачем за зазначений період, з якої вбачається, що фактично позивачем єдиний внесок за травень 2011 року був сплачений у період з 23.06.2011 року по 25.06.2011 року.

Крім цього, надана картка особового рахунку позивача, з якої також вбачається несвоєчасна сплата позивачем внеску та відповідне нарахування відповідачем санкцій та пені.

Таким чином, судом встановлено, що за травень 2011 року позивачем єдиний внесок був сплачений несвоєчасно.

Відповідачем до матеріалів справи наданий розрахунок нарахування фінансових санкцій та пені, який позивачем не спростований.

З огляду на вищенаведене, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у спірному рішенні не зазначений період, за який нараховані санкції.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на зазначене, позивачем не доведено суду своєчасність перерахування єдиного внеску за травень 2011 року, відповідачем правомірно було винесено спірне рішення, відповідно позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”,ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державного підприємства “Торезантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання недійсним та скасування рішення № 171 від 29.06.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 02.02.2012 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 07 лютого 2012 року.

Суддя Маслоід О.С.