Постанова № 21759581, 21.02.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2012
Номер справи
2а/0470/2097/12
Номер документу
21759581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 16 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/2097/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головко О.В.

при секретарі судового засідання Кваші Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

до Петриківського районного комунального підприємства «Комунальник»

про стягнення недоїмки та штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 06 лютого 2012 року надійшов адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому позивач просить стягнути з Петриківського районного комунального підприємства «Комунальник» на корить Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності суму фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 1657,70 грн.

В обґрунтування позову Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зазначило, що в результаті перевірки Петриківського районного комунального підприємства «Комунальник» було виявлено порушення чинного законодавства України щодо нарахування та сплати страхових внесків, в результаті чого відповідачеві було донараховано до сплати відповідно до рішень № 284, № 284/1 страхові внески в розмірі 33 грн. 26 коп. та фінансові санкції в розмірі 1624 грн. 44 коп., які не сплачуються останнім добровільно.

Представники відповідача проти позову заперечували, зазначивши, що перевірка була проведена з численними порушеннями норм законодавства України, а отже акт № 348 від 22 вересня 2011 року та винесені на його підставі рішення № 284 від 06.10.2011 та № 284/1 від 30.12.2011 є незаконними.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін суд встановив наступне.

Петриківське районне комунальне підприємство «Комунальник» (код ЄДРПОУ 32839913) зареєстроване Петриківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 04 квітня 2004 року.

Як страхувальник Петриківське РКП «Комунальник» зареєстроване у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності згідно із заявою від 21.04.2004.

Відповідно до «Плану перевірок страхувальників на ІІІ квартал 2011 року», затвердженого наказом від 22.06.2011 № 85 по Виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Кузнецовою В.П. 22 вересня 2011 року на підставі направлення № 800/4 від 16.09.2011 була проведена планова перевірка правильності нарахування сплати страхових внесків та цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2010 по 01.01.2011. За результатами перевірки складено Акт № 348 від 22.09.2011.

Перевіркою встановлено порушення підприємством вимог частин 1, 2 статті 21 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а саме: суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні компенсаційні виплати, на які повинні нараховуватись страхові внески до Фонду, підприємством занижено на 1386,00 грн.

На підставі зазначеного Акту заступником директором Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 284 від 06 жовтня 2011 року, відповідно до якого донараховано внесків в сумі 33 грн. 26 коп. та накладено штраф в сумі 1386 грн. 00 коп.

Відповідачем до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 07 жовтня 2011 року були подані заперечення на Акт перевірки № 348 від 22.09.2011, за результатами розгляду яких позивачем 17 жовтня 2011 року прийнято рішення про відмову в задоволенні заперечень та визнанні акту перевірки незаконним.

Проте відповідачем не було виконано рішення № 284 у встановлений строк, у звязку з чим заступником директора Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 30 грудня 2011 року було винесено рішення № 284/1, згідно з яким внаслідок несвоєчасного повернення страхових коштів Фонду в сумі 1419,26 грн. на підставі п. 6 ч.1 ст. 28 та ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» до Петриківського РКП «Комунальник» застосовано фінансові санкції в розмірі 238 грн. 44 коп. (пеня 96 грн. 51 коп., штраф 141 грн. 93 коп.).

Надаючи оцінку доводам сторін та письмовим доказам, які містяться в матеріалах справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Згідно з ч.2 ст. 22 Закону страхувальники юридичні та фізичні особи, які набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.

Частиною 2 статті 27 Закону встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 зазначеного Закону фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви. У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Згідно з Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 12 від 25.02.2009, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2009 року за № 339/16355, часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься до каси підприємства, на утриманні якого перебуває цей санаторій-профілакторій (п. 4.13).

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, відповідачем не заперечується, що підприємством у звіті не відображено суму часткової вартості за путівку, сплачену підприємством за ОСОБА_2 Сума часткової вартості за путівку (1386,00 грн.) не була утримана із заробітної плати застрахованої особи. Такі обставини призвели до заниження суми доходу ОСОБА_2 та несплати страхових внесків.

Абзацом 4 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на момент вчинення підприємством порушення) передбачено застосування штрафу у розмірі заниженої суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, у звязку з чим суд доходить висновку, що спірне рішення № 284, яким донараховано внески в сумі 33 грн. 26 коп. та застосовано штраф у розмірі 1386 грн. 00 коп., є правомірним.

Доводи представника позивача, що сплата підприємством 30% вартості за путівку на санітарно-курортне оздоровлення працівника передбачена колективним договором, не можуть вплинути на питання правомірності донарахування страхових внесків та штрафних санкцій за заниження суми заробітної плати, оскільки така норма колективного договору не звільняє відповідача дотримуватися вимог чинного законодавства.

В судовому засіданні додатково встановлено, позивачем доведено, відповідачем не спростовано, що рішення № 284 від 06.10.2011 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, не було виконано Петриківським районним комунальним підприємством «Комунальник», що стало підставою для прийняття рішення № 284/1 від 30.12.2011 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Визначаючи правомірність такого рішення суд встановив, що згідно з ч. 1 ст. 30 Закону страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до вищезазначеного рішення внаслідок несвоєчасного повернення страхових коштів Фонду в сумі 1419,26 грн. на підставі п. 6 ч.1 ст. 28 та ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» до Петриківського РКП «Комунальник» застосовано фінансові санкції в розмірі 238 грн. 44 коп. (пеня 96 грн. 51 коп., штраф 141 грн. 93 коп.), що цілком відповідає нормам чинного законодавства.

Відносно доводів представника відповідача про незаконність проведення Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перевірки суд зазначає, що згідно з п. п. 3, 6 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників і накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства;

Відповідно до п. 3.2 Постанови Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 29 від 22.12.2010 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 року за № 393/19131, планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка. Формування планів-графіків проведення планових перевірок страхувальників органом Фонду здійснюється щокварталу. До 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, формується план-графік, який затверджується наказом керівника робочого органу Фонду (керівника виконавчої дирекції відділення Фонду).

Пунктом 3.3 зазначеної Інструкції встановлено, що періодичність проведення планових перевірок визначається залежно від таких критеріїв, як наявність (відсутність) витрат, заборгованості по коштах Фонду станом на 01.01.2011 та в наступних звітних періодах, кількості працівників.

Відповідно до пп. 3.3.2. п. 3.2 Інструкції перевірки страхувальників з чисельністю працівників від 25 до 249 осіб проводяться не рідше одного разу на два роки за наявності витрат по коштах Фонду.

Згідно з пп. 3.13.1 та 3.13.2 п. 3.13 за результатами перевірки складається акт, при складанні якого посадові особи органу Фонду об'єктивно та чітко викладають факти порушень, виявлені під час перевірки, з посиланням на відповідну структурну одиницю нормативно-правового акта. Акт перевірки має відповідати вимогам ділової мови та офіційно-ділового стилю.

Матеріалами справи підтверджено, що перевірка була проведена Фондом з дотриманням вимог чинного законодавства, що повністю спростовує доводи відповідача.

Доводи представників Петриківського РКП «Комунальник» відносно того, що відповідач не був належним чином повідомлений про проведення перевірки, а в Акті перевірки № 348 від 22.09.2011 виправлена дата видачі направлення № 800/4, не спростовують порушення Петриківським районним комунальним підприємством «Комунальник» вимог чинного законодавства та не можуть вплинути на правомірність прийнятих рішень за наслідками виявлення таких порушень.

Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.

Стягнути з Петриківського районного комунального підприємства «Комунальник» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності недоїмку зі сплати страхових внесків в розмірі 33 (тридцять три) грн. 26 коп. та несплачені фінансові санкції в розмірі 1624 (одна тисяча шістсот двадцять чотири) грн. 44 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції з одночасним її направленням до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 21 лютого 2012 року.

Суддя

О.В. Головко