Постанова № 21759500, 16.02.2012, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2012
Номер справи
2а/0270/337/12
Номер документу
21759500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2012 р.           Справа № 2а/0270/337/12

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Томчука Андрія Валерійовича,

розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи

за позовом: Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції

до: ОСОБА_1

про: стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ :

Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - Ужгородська МДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі земельної ділянки в сумі 25785,53 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землю за 2010р., яку він в добровільному порядку не сплачує та яка підлягає стягненню до бюджету.

Посилаючись на те, що на час звернення до суду борг не сплачений, позивач просить позов задовольнити і стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом в сумі 25785,53 грн.

Представник позивача в судове засідання не з’явився. Разом з тим, в додаткових пояснення до адміністративного позову вх. №3673 просив розглянути справу за відсутності представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах адміністративної справи.

06.02.2012р. на адресу суду надійшли письмові заперечення проти позову ОСОБА_1, в яких він зазначив, що позовні вимоги Ужгородської МДПІ в даному випадку не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір не є публічно-правовим. Крім того, відповідач просив закрити провадження у справі №2а/0270/337/12, тому що за результатами розгляду цілком аналогічного спору існує постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 26.04.2010р. по справі №2-а-791/10/0270, що набрала законної сили.

Частиною 6 статті 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи заяву представника позивача, повторну неявку відповідача, відсутність перешкод у розгляді справи та потреби у виклику свідків чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження. При цьому, відповідно до положень статті 41 КАС України технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до договору оренди землі від 25.12.2007р., укладеного між Тур’я-Пасіцькою сільською радою Перечинського району Закарпатської області та мешканцем м. Вінниці Любченком Дмитром Олексійовичем, останньому, на підставі рішення 15 сесії 5 скликання Тур’я-Пасіцької сільської ради № 214 від 25.12.2007р., строком на 49 років та 11 місяців, передано земельну ділянку площею 5000 м. кв. для здійснення роздрібної торгівлі нафтопродуктами та комерційних послуг. ( а.с. 15-17).

Згідно акту приймання-передачі від 31.12.207р., вказану земельну ділянку прийнято орендарем - ОСОБА_1 31.12.2007 року (а.с. 19).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" (надалі чинного на момент виникнення спірних правовідносин), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

В зв’язку з цим, пунктом 8 договору оренди землі від 25.12.2007р. передбачено сплату орендарем орендної плати в розмірі 260 грн. в місяць, але не більше півтора року, починаючи з 01.01.2008 по 30.06.2009 років.

15.02.2008р. між сторонами укладено угоду про внесення змін до договору оренди землі від 25.12.2007р., відповідно до якої розмір орендної плати визначено в розмірі трьохкратного розміру земельного податку в сумі 18450 грн. за рік (а.с. 18).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про плату за землю", власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 17 цього ж Закону передбачено, що земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон № 2181,чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до цього Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, тобто самостійно визначена платником податків у податковій декларації (розрахунку), не сплачена у строки, визначені Законом, визнається сумою податкового боргу платника податків. До податкового боргу платника податку включаються штрафні санкції та пеня.

Слід також зазначити, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.п. 16.1.1, 16.4.1 ст. 16 Закону № 2181).

Згідно угоди про внесення змін до договору оренди землі від 25.12.2007р. орендна плата вноситься орендарем у розмірі 18450,00 грн. в рік.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно додаткових пояснень Ужгородської МДПІ (а.с.36-38) коефіцієнт індексації на 2009 рік склав 1,152 та на 2010р. 1,059 грн. Вказані коефіцієнти застосовано позивачем для визначення розміру орендної плати за рік.

Так, згідно умов вищезазначеного договору оренди за 2010 рік відповідачу нараховано 22508,00 грн.(16.08.2010р. -11254,00 грн.; 15.11.2010р. - 11254,00 грн.), які сплачено не було.

Крім того, відповідно до облікової картки платника станом на 31.10.2010р. ОСОБА_1 нараховано пеню 329,32 грн. (за несвоєчасне погашення попереднього боргу у розмірі 26786,43 грн.).

11.02.2011р. за результатами документальної невиїзної перевірки по питанню дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю фізичних осіб ПП ОСОБА_1 за період з 15.08.2008р. по 15.04.2010р. посадовими особами Ужгородської МДПІ складено Акт №421, згідно висновків якого ОСОБА_1 сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю з фізичних осіб у розмірі 5896,42 грн. із запізненням більше 91 календарних днів (а.с.12).

На підставі вищевказаного Ужгородською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 11.02.2011р. №0000451701/0, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 2940,00 грн. (а.с.14). Податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 21.02.2011р. (а.с.14).

Судом встановлено, що для погашення податкового боргу відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яким передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, ОСОБА_1 виставлено першу податкову вимогу від 05.08.2009 року № 1/269 та другу податкову вимогу від 26.11.2009 року № 2/325 (а.с. 21, 23), які отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованих поштових відправлень (а.с. 22, 24). Вказані в у податкових вимогах суми відповідачем не сплачені. Так, податковий борг відповідача не переривався протягом 2009, 2010 та 2011 рр.

Статтею 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Таким чином, судом встановлено, що згідно облікової картки платника за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по орендній платі земельної ділянки в розмірі 25785,53 грн. (в.т.ч. пеня - 350 грн.). Вказана заборгованість підтверджується розрахунком податкового боргу ОСОБА_1 станом на 09.12.2011р. (а.с.11).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Щодо заперечень відповідача та його клопотання про закриття провадження у справі №2а/0270/337/12, за причини існування цілком аналогічного спору, суд звертає увагу відповідача та те, що постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 26.04.2010р. по справі №2-а-791/10/0270 задоволено адміністративний позов Ужгородської МДПІ та стягнено з ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі за землю за період 2008-2009рр. Тоді як в даній адміністративній справі розглядаються позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі за землю за 2010р. Відтак, клопотання відповідача про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.

Крім того, суд наголошує, що орендна плата за земельні ділянки є загальнодержавним податком, що був передбачений Законом України "Про систему оподаткування", а також з набуттям чинності Податковим кодексом України (з 01.01.2012р.) залишився обов'язковим податковим платежем, а тому висновки відповідача про приватноправову природу спірних правовідносин є хибними.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідач - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Тур’я-Пасіцької сільської ради (с. Тур’я-Пасіка, вул. Турянська, 33 КОД 04351593 р/р 33216815700208 ГУДКУ у Закарпатській області м. Ужгород МФО 812016) 25136, 43 грн. (двадцять п’ять тисяч сто тридцять шість гривень сорок три копійки) заборгованості по орендній платі за землю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя           Томчук Андрій Валерійович