ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
10 січня 2012 р. <Текст >Справа №2а-13724/11/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участі:
представника позивача ОСОБА_1,довіреність №1565/9/10-0 від 01.06.2011р.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до Приватного підприємства "Жилкомсервіс Клен" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення заборгованості у сумі 19046,19 грн,
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Сімферопольському районі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Приватного підприємства «Жилкомсервіс Клен» про стягнення заборгованості у сумі 19046,19грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплачує у встановлені законом строки податкові зобовязання з податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб, платежі за користування надрами загальнодержавного значення, інші збори за забруднення навколишнього природного середовища.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином судовою повісткою, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 03.11.2011р. відповідачу запропоновано надати письмові заперечення на адміністративний позов, а також всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю незявившегося представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Приватне підприємство «Жилкомсервіс-Клен» є юридичною особою (ідентифікаційний код 33364784), що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.8), з 03.03.2005р. знаходиться на обліку в ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим , як платник податків, що підтверджується довідкою Ф.4-ОПП (а.с.12).
Таким чином, відповідач є субєктом господарювання, платником податків, зобовязаний виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.1.2 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету від 23.06.1999р. №105/309 Інструкція визначає єдиний порядок обчислення і сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету (далі - збір за геологорозвідувальні роботи), складання розрахунків та їх подання до органів державної податкової служби.
Пунктом 5.1 ст.5 Інструкції встановлено, що надрокористувачі самостійно обчислюють збір за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів.
Відповідно до п.6.2. базовий податковий (звітний) період для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Відповідачем в порядку звітності до органів ДПІ надано розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 3, 4 квартал 2010 року, відповідно до яких сума, що підлягає сплаті до державного бюджету за відповідний квартал складає за 3 квартал 2010 року 1593,72грн. (а.с.17), за 4 квартал 2010 року 934,56грн.
Посадовими особами позивача проведено невиїзну документальну перевірку ПП «Жилкомсервіс-Клен» з питання дотримання термінів сплати по збору за геологорозвідувальні роботи та з питання дотримання термінів сплати по комунальному податку.
За результатами перевірки складено акт №042429/1503/33364784 від 09.12.2010р. (а.с.15), в висновках якого зазначено, що перевіркою встановлена несвоєчасна сплата ПП «Жилкомсервіс-Клен» узгодженої суми податкового зобовязання з збору за геологорозвідувальні роботи в розмірі 1312,65грн.
За результатами перевірки та на підставі акту №042429/1503/33364784 від 09.12.2010р. позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0007151503/0 від 09.12.2010р., яким відповідачу нараховані штрафні санкції в сумі 131,27грн. за несвоєчасну сплату збору за геологорозвідувальні роботи.
Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Позивачем відповідачу нарахована пеня за період з 20.11.2010р. до 05.01.2011р. в сумі 0,38грн. (а.с.6).
Як вбачається з розрахунку суми позову збір за геологорозвідувальні роботи відповідачем сплачено частково у сумі 54,78грн., таким чином в нього виникла податкова заборгованість зі збору на геологорозвідувальні роботи в сумі 2605,15грн. (1593,72грн. + 934,56грн. + 131,27грн. + 0,38грн. 54,78грн.).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181, чинного до 01.01.2011р.) податкове зобовязання, це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 5.3.2 ст.5 Закону передбачено, що у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобовязання платник податків зобовязаний самостійного погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Зобовязання зі збору на геологорозвідувальні роботи в сумі 1724,99грн. (1593,72грн. + 131,27грн.) узгоджено відповідачем в 2010 році.
Таким чином з урахуванням переплати 54,78грн. є обґрунтованою та підлягає стягненню податкова заборгованість зі збору на геологорозвідувальні роботи в сумі 1670,21грн. (1593,72грн. + 131,27грн. 54,78грн.).
Щодо стягнення заборгованості в сумі 934,94грн. (934,56грн. +0,38грн.), то вона узгоджена у 2011 році, оскільки датою надання розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за 4 квартал 2010 року є 02.02.2011р. (а.с. 16), пеня нарахована у 2011 році (а.с.6) і, таким чином порядок стягнення такої заборгованості визначається Податковим кодексом України, що набрав чинності з 01.01.2011р.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.
Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.
Судом встановлено, що на суму 934,94грн. заборгованості зі збору на геологорозвідувальні роботи податкова вимога не надсилалась, отже, у позивача не виникло права на звернення до суду із позовом про стягнення такого податкового боргу у судовому порядку.
Таким чином, позовні вимоги в частині 934,94грн. є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Як зазначалося вище, з 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п. 16.1.3., 16.1.4. ст.16 якого, платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.168.1.1 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем).
Обовязки податкових агентів визначено в ст.176 Податкового кодексу України, так п.176.2 ст.176 встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Відповідачем в порядку звітності до органів ДПІ надано податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб за 1 квартал 2011р., відповідно до яких сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає перерахуванню в бюджет складає 1933,85грн., в тому числі за січень 2011р. 644,20грн. (а.с.25), за лютий 2011р 644,20грн. (а.с.23),за березень 2011р. 645,45грн. (а.с.19).
Крім того, як вбачається з податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб за 1 квартал 2011р. сума заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011р. за даними обліку податкового агента складає 7455,00грн. (рядок 15), сума заборгованості з виплати заробітної плати по якій термін виплати не настав 0,00грн.
Податкові зобовязання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 9388,85грн. у встановлені законодавством строки відповідачем не сплачено.
Таким чином за відповідачем виникла податкова заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 9388,85грн.
Відповідно до п.п.263.11.1 п.263.11 ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Підпунктом 263.11.3 п.263.11 ст.263 Податкового кодексу України встановлено, що податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.
Відповідачем в порядку звітності до органі ДПІ надано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1,2 квартали 2011р., відповідно до яких податкове зобовязання, що підлягає перерахуванню до бюджету складає 3041,48грн., в тому числі за 1 квартал 2011р. 1459,69грн., за 2 квартал 2011р. 1581,79грн.
Порядок сплати податкових зобов'язань встановлено п.263.12 ст.263 Податкового кодексу України, зокрема, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Податкові зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1,2 квартали 2011р. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено.
Таким чином за відповідачем виникла податкова заборгованість зі плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 3041,48грн.
Як зазначалося вище, відповідно до п.п. 16.1.3., 16.1.4. ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 152.9 ст.152 Податкового кодексу встановлено, що для цілей розділу ІІІ податок на прибуток підприємств використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Відповідачем в порядку звітності до органів ДПІ надано Декларації з податку на прибуток підприємств 1 квартал 2011 року, 1 півріччя 2011 року., відповідно до яких сума податку до сплати в бюджет складає 3967,00грн., в тому числі за 1 квартал 2011р. 483,00грн. (а.с.36), за 1 півріччя 2011р. 3484,00грн. (а.с.34).
Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Позивачем відповідачу на суму несвоєчасно сплаченого зобовязання з податку на прибуток підприємств за період з 20.02.2011р. по 24.03.2011р. нарахована пеня в сумі 2,23грн., яка частково сплачена за рахунок сплати податкового зобовязання в сумі 0,85грн.
Таким чином за відповідачем виникла податкова заборгованість з податку на прибуток підприємств в сумі 3968,38грн. (483,00грн. + 3484,00грн. + 2,23грн. 0,85грн.).
Як вбачається з розрахунку суми заборгованості ПП «Жилкомсервіс Клен» за відповідачем склалась заборгованість, що виникла у 2011 році, зокрема, з податку на прибуток підприємств в сумі 3968,38грн., з податку на доходи фізичних осіб у сумі 9388,85грн., з платежів за користування надрами загальнодержавного значення в сумі 3041,48грн. та з інших зборів за забруднення навколишнього природнього середовища у сумі 42,33грн.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.
Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.
Судом встановлено, що на суми заборгованості зі сплати податкових зобовязань з податку на прибуток підприємств в сумі 3968,38грн., з податку на доходи фізичних осіб у сумі 9388,85грн., з платежів за користування надрами загальнодержавного значення в сумі 3041,48грн., інші збори за забруднення навколишнього природнього середовища у сумі 42,33грн. податкові вимоги не надсилались, отже, у позивача не виникло права на звернення до суду із позовом про стягнення такого податкового боргу у судовому порядку.
За таких обставин, позовні вимоги в сумі 17375,98грн. (3968,38грн. + 9388,85грн. + 3041.48грн. + 42,33грн. + 934,94грн.) є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги вт частині стягнення податкового боргу у сумі 1670,21грн. є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 10.01.2012р. У повному обсязі постанову відповідно до ст.163 КАС України складено 16.01.2012р.
Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства «Жилкомсервіс-Клен» (ІН 33364784), з розрахункових рахунків в установах банків, які обслуговують Приватне підприємство «Жилкомсервіс-Клен» заборгованість зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 1670 (одна тисяча шістсот сімдесят) грн. 21 коп. на користь Державного бюджету Сімферопольського району АР Крим (р/р31113080700268 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ОКПО 34741037, код платежу 21081400).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
<Текст >
Суддя <підпис >Москаленко С.А.
<Текст >