ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2012 р.
Справа № 5004/2549/11
за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області, м.Луцьк
до відповідача Комунального підприємства «Любомльське житлово-комунальне господарство», м.Любомль
про стягнення 47 904,55 грн.
Суддя Бондарєв С. В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: ОСОБА_1. - довіреність №1 від 04.01.12р.
ОСОБА_2. довіреність №2 від 23.01.2012р.
від відповідача: н/з.
В судовому засіданні взяв участь старший помічник прокурора Скучинський Л.Є.
СУТЬ СПОРУ: Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся до суду з позовом до Комунального водопровідно-каналізаційного підприємства "Любомльводоканал" (правонастпником якого є Комунальне підприємство "Любомльське житлово-комунальне господарство") про стягнення 47 904,55 грн. збитків.
Прокурор, позивач в запереченні на відзив від 13.02.2012р., в поясненнях від 14.02.2012р., від 27.02.2012р., в судовому засіданні представники позов підтримали, зазначили, що за період з 21.04.2010р. по 26.10.2010р. відповідачем було скинуто 1545 куб.м. стічних вод, згідно наданої довідки від 28.07.2011р. з фактичною середньою концентрацією забруднюючої речовини: 64,200 мг/куб.м. ХСК при величині затвердженої допустимої концентрації 31,920 мг/куб.м.; 0,568 мг/куб. дм заліза загального при величині затвердженої допустимої концентрації 0,145 мг/куб. дм; 12,263 мг/куб. дм нітратів при величині затвердженої допустимої концентрації 9,100 мг/куб. дм. Гранично допустимий скид (ГДС) розроблений для відповідача та затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у 2002 році і продовжений до 01.07.2010р. Новий ГДС затверджений 29.07.210р. на строк до 31.12.2013р. Відповідач допустив перевищення встановлених концентрацій по ХСК, залізу та нітритам 21.04.2010р., 17.07.2010р. та 26.10.2010р. та підтверджується результатами лабораторних досліджень проведених інструментально-лабораторного контролю Інспекції. В паспорті відповідача вказано, що вміст забруднюючих речовин в контрольному створі в 2006-2008 роках збільшився, що є наслідком незадовільної роботи очисних споруд відповідача, які негативно впливають на р.Гапа. Незадовільний технічний стан очисних споруд був зафіксований в актах перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.04.2009р. та 9.02.2011р. Будь-яких заперечень щодо правильності проб відбору зі сторони відповідача не було; в актах відбору проб відповідач немає заперечень.
Відповідач у відзиві від 18.01.2012р. №02, в додаткових поясненнях від 28.02.2012р. №44-3-12 позов заперечив, зазначив, що КВКП «Любомльводоканал»не було перевищено концентрації забруднюючих речовин по трьох інгредієнтах: ХСК, заліза загального та нітратів, оскільки відповідно до п.19 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999р. №465 «Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами»у відповідності до якої для комунальних споруд повного біологічного очищення стічних вод встановлені нормативи гранично допустимого вмісту забруднюючих речовин ХСК- не більше як 80 мг/л.
На час перевірки екологічною інспекцією у Волинській області на підприємстві КВКП "Любомльводоканал" був затверджений ГДС з показником ХСК 31.92 мг/л ,що встановлений державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області відповідно п. 10,16, 17, Постанові Кабінету міністрів України від 11 вересня 1996 року № 1100 "Про порядок розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та перелік забруднюючих речовин,скидання яких нормується" та всупереч п.19 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999р. №465 «Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами» відповідно до яких: водокористувачі виступають замовниками нормативів ГДС забруднюючих речовин, що скидаються ними до водних об'єктів та переглядається за умови зміни законодавчої та нормативної бази. Водокористувачі відповідають за наявність затверджених нормативів ГДС та надання розробнику достовірних вихідних даних ,що одержуються на основі проведення інвентаризаційних показників складу та властивостей зворотних вод згідно з наведеними переліками забруднюючих речовин, скидання яких нормується та ідентифікація яких у зворотних водах є обов'язковою. Оскільки згідно паспорта об'єкта-водокористувача КВКП "Любомльводоканал" показник ХСК з 2006 року по 2008 рік був в межах 33,5-58,2 та не врахований при затверджені ГДС для КВКП "Любомльводоканал" та суперечить зазначеній постанові у відповідності до якої, для комунальних споруд повного біологічного очищення стічних вод, встановлені нормативи гранично допустимого вмісту забруднюючих речовин ХСК- 80 мг/л.
Згідно зведеної таблиці даних по КВКП «Любомльводоканал»середня концентрація ХСК становить 64,200 мг/л. Таким чином враховуючи п.19 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999р. №465 «Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами», згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14 серпня 2009 року за №767/16783 КВКП «Любомльводоканал»не допустило перевищення концентрації забруднюючих речовин, чим КВКП «Любомльводоканал» не було завдано шкоди навколишньому природному середовищу.
Крім того, 11 липня 2011 року державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області було затверджено гранично допустимий скид (ГДС) речовин у водний об'єкт із зворотними водами після очисних споруд КВКП «Любомльводоканал»згідно, якого допустимі концентрації ХСК становить 80 мг/л. Також 02.11.2011 р. державною екологічної інспекцією у Волинській області було складено акт про відбір проб вод і згідно результатів відділу інструментально-лабораторного контролю вміст ХСК не перевищує гранично допустимої концентрації.
Також КВКП «Любомльводоканал»вважає розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у поверхневі водойми від каналізаційно-очисних споруд КВКП «Любомльводоканал»не обґрунтованим, оскільки згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14 серпня 2009 року за №767/16783 місцем контролю якості води водного об'єкта, в яких мають дотримуватись встановлені норми є контрольний створ. В актах про відбір проб вод, які були складені Державною екологічною інспекцією у Волинській області, місцем та точкою відбору вод вказано: у акті від 21 квітня 2010 року за №21 - випуск зворотних вод в меліоканал: у акті від 14 липня 2010 року №72 - р. Гапа; у акті від 26 жовтня 2010 року №135 - р. Гапа- Ягодинка, тобто відбір проб вод брався не у чітко встановленому контрольному створі, чим було порушено процедуру відбирання проб вод.
Представники позивача в судовому засіданні пояснили, що відбір проб води працівниками Державної екологічної інспекції у області проводиться на підставі нормативного документа - КНД 2І1.1,0.009-94 Гідросфера. Правила контролю складу та властивостей стічних та технологічних вод. Нормативними документами, такими як: ДСТУ 180 5667-10.2005. Якість води, та КНД 211.1.0.009-94. Гідросфера. Правила технологічних вод. Основні положення, не передбачено проведення відбору проб в одному місці чи точці.
У відповідності до п.10.3 нормативного документа - КНД 211.1.0.009-94 Гідросфера. Правила контролю складу та властивостей стічних та технологічних вод. КНД, місця, призначені для ручного відбору проб, мають бути обладнані захисними огорожами та мати вільний доступ. Однак, місця відбору проб вищевказаного підприємства не були обладнані у відповідності до вимог техніки безпеки.
У зв'язку із цим проби зворотних вод вищевказаного підприємства спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в області відбирались протягом 2010 року в різних місцях: як після біоставків, так і при впаданні меліоративного каналу у р. Гапа.
В судове засідання відповідач не з'явився, в клопотанні від 27.02.2012р. просить розгляд справи відкласти у зв'язку з неможливістю забезпечити явку повноважного представника (через хворобу), доказів в обґрунтування свого клопотання не надав.
Представники позивача та прокурор в судовому засідання заперечили проти даного клопотання, оскільки розгляд спору проводиться тривалий строк.
Враховуючи тривалий розгляд справи, закінчення строку розгляду справи, те, що відповідач не був позбавлений можливості направити в судове засідання інших представників, суд залишив дане клопотання відповідача про відкладення розгляду справи без задоволення як необґрунтоване.
Крім того, Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор в клопотанні від 28.02.2012р. №44-3-12 зазначив, що рішенням Любомльської міської ради №17/8 від 11.01.2012 затверджено статут Комунального підприємства «Любомльське житлово-комунальне господарство». Відповідно до п. 1.4 Статуту Комунального підприємства «Любомльське житлово-комунальне господарство», останнє є правонаступником Комунального водопровідно-каналізаційного підприємства «Любомльводоканал». Тому просить замінити позивача Комунального водопровідно-каналізаційного підприємства «Любомльводоканал»його правонаступником комунальним підприємством «Любомльське житлово-комунальне господарство», ідентифікаційний код 03339408.
У відповідності до ст. 25 ГПКУкраїни, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
Враховуючи викладене, суд ухвалив відповідно до ст.25 ГПК України в результаті процесуального правонаступництва замінити Комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство «Любомльводоканал»його правонаступником Комунальним підприємством «Любомльське житлово-комунальне господарство».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та прокурора, суд, -
в с т а н о в и в:
Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведено перевірку дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища Комунальним водопровідно-каналізаційним підприємством "Любомльводоканал" (правонаступником якого є Комунальне підприємство «Любомльське житлово-комунальне господарство»).
Згідно з даними лабораторних досліджень, які проведенні відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Волинській області, при перевірці каналізаційно-очисних споруд Комунального водопровідно-каналізаційного підприємства "Любомльводоканал", виявлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів (ГДС) речовини у водний об'єкт із зворотними водами, які скидаються в р.Гапа.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані: 1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; 3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; 5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
Згідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно статті 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Судом встановлено, що за період з 21.04.2010р. по 26.10.2010р. відповідачем було скинуто 1545 куб.м. стічних вод, згідно наданої довідки від 28.07.2011р. з фактичною середньою концентрацією забруднюючої речовини: 64,200 мг/куб.м. ХСК при величині затвердженої допустимої концентрації 31,920 мг/куб.м.; 0,568 мг/куб. дм заліза загального при величині затвердженої допустимої концентрації 0,145 мг/куб. дм; 12,263 мг/куб. дм нітратів при величині затвердженої допустимої концентрації 9,100 мг/куб. дм.
Гранично допустимий скид (ГДС) розроблений для відповідача та затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у 2002 році і продовжений до 01.07.2010р. Новий ГДС затверджений 29.07.2010р. на строк до 31.12.2013р.
Відповідач допустив перевищення встановлених концентрацій по ХСК, залізу та нітритам 21.04.2010р., 17.07.2010р. та 26.10.2010р. та підтверджується результатами лабораторних досліджень проведених інструментально-лабораторного контролю інспекції.
В паспорті відповідача вказано, що вміст забруднюючих речовин в контрольному створі в 2006-2008 роках збільшився, що є наслідком незадовільної роботи очисних споруд відповідача, які негативно впливають на р.Гапа. Незадовільний технічний стан очисних споруд був зафіксований в актах перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.04.2009р. та 09.02.2011р.
Будь-яких заперечень щодо правильності проб відбору зі сторони відповідача не було.
Державною екологічною інспекцією у Волинській області на основі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та національне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.082.2009 за №767/16783, були проведені розрахунки збитків, завданих державі в результаті перевищення нормативів граничнодопустимих скидів по Комунальному водопровідно- каналізаційному підприємству «Любомльводоканал», які становлять 47 904,55 грн. та підлягають до стягнення з відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, що заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст. 13 Водного кодексу України Державне управління в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів здійснюють Кабінет Міністрів України, Уряд Автономної Республіки Крим, місцеві Ради та їх виконавчі комітети, спеціально уповноважені органи державної виконавчої влади та інші державні органи відповідно до законодавства України. Спеціально уповноваженими органами державної виконавчої влади у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать, в тому числі державний контроль за використанням і поверхневих і підземних вод, охороною земель , надр, подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно розрахунку позовних вимог позивача, загальна сума збитків становить 47 904,55 грн., та підлягає до стягнення з відповідача.
Заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи і не можуть бути взяті до уваги, виходячи з наступного відбір проб води працівниками Державної екологічної інспекції у області проводиться на підставі нормативного документа - КНД 2І1.1,0.009-94 Гідросфера. Правила контролю складу та властивостей стічних та технологічних вод. Нормативними документами, такими як: ДСТУ 180 5667-10.2005. Якість води, та КНД 211.1.0.009-94. Гідросфера. Правила технологічних вод. Основні положення, не передбачено проведення відбору проб в одному місці чи точці.
У відповідності до п.10.3 нормативного документа - КНД 211.1.0.009-94 Гідросфера. Правила контролю складу та властивостей стічних та технологічних вод. КНД, місця, призначені для ручного відбору проб, мають бути обладнані захисними огорожами та мати вільний доступ. Однак, місця відбору проб вищевказаного підприємства не були обладнані у відповідності до вимог техніки безпеки.
У зв'язку із цим проби зворотних вод вищевказаного підприємства спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в області відбирались протягом 2010 року в різних місцях: як після біоставків, так і при впаданні меліоративного каналу у р. Гапа.
Розрахунок збитків працівниками Державної екологічної інспекції у області виконано згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.09.2009 №389 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.09.2009 №767/16783. У даному документі вказано, що при розрахунку маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС, враховується середня концентрація забруднюючої речовини у зворотних водах в г/ куб.м. Таким чином, при проведенні розрахунку використовувалася середнє значення концентрації забруднюючої речовини у зворотних водах, отримане на підставі даних при відборі проб води.
Оскільки спір до розгляду суду доведений з вини відповідача, судовий збір в сумі 1411,50, слід стягнути з нього в доход Державного бюджету України..
Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
в и р і ш и в:
1. В результаті процесуального правонаступництва замінити Комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство «Любомльводоканал»його правонаступником Комунальним підприємством «Любомльське житлово-комунальне господарство».
2. Позов задоволити повністю.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Любомльське житлово-комунальне господарство», м. Любомль, вул.Брестська, 57 (р/р 26000232183001 в ВГРУ КБ "Приватбанк", МФО 303440, код 03339408) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області, м.Луцьк 47 904,55 грн. заподіяних державі порушенням природоохоронного законодавства збитків, зарахувавши ці кошти в фонд охорони навколишнього природного середовища на р/р №33119331700263, КУДКСУ у Волинській області , ідентифікаційний код одержувача 38031501, МФО 803014, Держбюджет м.Любомль.
4. Стягнути з Комунального підприємства «Любомльське житлово-комунальне господарство», м. Любомль, вул.Брестська, 57 (р/р 26000232183001 в ВГРУ КБ "Приватбанк", МФО 303440, код 03339408) в доход Державного бюджету України 1 411,50 грн. судового збору.
Суддя С. В. Бондарєв
Повний текст рішення
складено та підписано
01.03.12