ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 січня 2012 року <Час проголошення >№ 2а-18031/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Деко»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 25.11.2011р. №0001022390
За участю представників:
позивача : Ярова В.О., представника,
відповідача : Коваленко А.О., представника.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Деко»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення №0001022390 від 25.11.2011р.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення рішення №0001022390 від 25.11.2011р. про сплату штрафних (фінансових) санкції у розмірі 191,00 грн. винесено неправомірно та без врахування всіх фактичних обставин.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що згідно висновків акту виїзної перевірки встановлено порушення п. 249.2 , п. 249.6 ст.249, п. 250.2 ст. 250 Податкового Кодексу України та на підставі п. 120.1 ст. 120 ПКУ винесене оскаржуване податкове повідомлення рішення №0001022390 від 25.11.2011р. про сплату штрафних санкцій у розмірі 191,00 грн., яке вважає правомірним та просить відмовити у задоволені позову повністю.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Співробітниками ДПІ у Дніпровському районі м.Києва було проведено планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Деко» (код ЄДРПОУ 25195772) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.08р. по 30.06.11р., за результатами якої складено акт перевірки від 09.11.2011р. №6808/23-222-25195772.
На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 25.11.11р. №0001022390, яким позивачу визначено податкові зобовязанні зі сплати штрафних (фінансових) санкції у розмірі 191,00 грн. основного платежу 20,59 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 171,00грн.
Прийняття оскаржуваного рішення мотивовано наступними висновками акту перевірки.
При проведенні перевірки ПрАТ «Деко»встановлено порушення п. 249.2, 249.6 ст. 249, п. 250.2 ст. 250 р. VIII Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті заниження податкового зобов'язання по екологічному податку на загальну суму 20,59 грн., в т. ч. за 1 квартал 2011р. на суму 12,38 грн. та за II квартал 2011р. на суму 8,21 грн. та несвоєчасного подання податкової декларації екологічного податку за II квартал 2011р.
Перевіркою встановлено, що товариство в процесі провадження господарської діяльності утворює певні види відходів, а саме: побутові відходи (4 клас небезпеки), відпрацьовані люмінесцентні лампи (1 клас небезпеки), відпрацьовані автомобільні шини (3 клас небезпеки) та відпрацьовані автомобільні акумулятори (2 клас небезпеки). ПрАТ «Деко»отримано дозвіл № 8036600000-486 на розміщення відходів у 2011 році, виданий 22.05.10р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, термін дії дозволу 1 рік (з 01.01.11 до 31.12.11).
Згідно договору №383 від 01.10.08, укладеного з ТОВ «Селтік»на вивіз побутових відходів та актів здачі-прийняття робіт, утилізує тверді побутові відходи щомісяця, а саме: січень 2011 року - 2,2 куб. м., лютий 2011 року - 2,2 куб. м., березень 2011 року - 2,2 куб. м., квітень 2011 року - 2,2 куб. м., травень 2011 року - 1,1 куб. м., червень 2011 року - 1,1 куб. м. До передачі на утилізацію ПрАТ «Деко»розміщує тверді побутові відходи, що утворюються в процесі його діяльності на власній території у контейнерах за адресою: м. Київ, вул. С. Стальського,32.
Як вбачається з акту перевірки, ПрАТ «Деко»не нараховувало та не сплачувало до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва екологічний податок за період з 01.01.11 по 30.06.11 за фактичні обсяги тимчасово розміщених протягом звітного кварталу відходів (до їх передачі на утилізацію), що спричинило порушення п. 249.2, 249.6 ст. 249, п. 250.2 ст. 250 р. VIII Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті заниження податкового зобов'язання по екологічному податку на загальну суму 20,59 грн., в т. ч. за І квартал 2011 року на суму 12,38 грн. та за II квартал 2011 року на суму 8,21 грн.
Також, актом перевірки встановлено несвоєчасне подання податкової декларації екологічного податку за ІІ квартал 2011р., яку фактично подано - 10.08.11, граничний термін - 09.08.11.
Згідно пояснень позивача, обставина, що ним було обраховано екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та подання податкової декларації з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення за другий квартал 2011р. саме 10.08.2011р., не заперечується.
Проте, позивач вказує на те, що відповідачем за результатами перевірки за період з 01.07.2008 по 30.06.2011, невірно застосовані норми Податкового Кодексу України в частині розміру штрафних санкцій, а саме в оскаржуваному рішенні неправомірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 170 грн. та поза межами перевіряємого періоду, оскільки строк подання декларації виходить за межі періоду перевірки, який становить з 01.07.2008 по 30.06.2011 року.
Відповідно до п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України, застосувати штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «Деко»у перевіряємому періоді в процесі провадження господарської діяльності утворювались певні види відходів, а саме: побутові відходи (4 клас небезпеки), відпрацьовані люмінесцентні лампи (1 клас небезпеки), відпрацьовані автомобільні шини (3 клас небезпеки) та відпрацьовані автомобільні акумулятори (2 клас небезпеки), на розміщення яких ПрАТ «Деко»отримано дозвіл № 8036600000-486 на 2011 рік, виданий 22.05.10 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві, термін дії дозволу з 01.01.11 до 31.12.10. Згідно наданого до перевірки листа-пояснення від 07.10.11 вих. № 278 ПРАТ «Деко», в 2011 році не проводилось списання люмінесцентних ламп, списані відпрацьовані автомобільні шини та акумулятори замінювали на станціях техобслуговування.
Крім того, позивачем отримано дозвіл утворення відходів № 8036600000-486 на 2011 рік, виданий 22.05.10 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м.Києві, термін дії дозволу з 01.01.11 до 31.12.11 за адресою: м. Київ, вул. Стальського, 32, у звязку з чим встановлено контейнер для збирання відходів та здійснюється збирання відходів, а також укладено договір №383 від 01.10.08 з ТОВ «Селтік»на вивіз побутових відходів.
Відповідно до пунктів 240.1 та 240.1.3 статті 240 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI (із змінами та доповненнями), платниками екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюється, зокрема, розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи»визначено, що спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами; побутові відходи - відходи, що утворюються у процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення .
Згідно Узагальнюючої податкової консультації щодо екологічного податку, що справляється за розміщення побутових відходів, яка затверджена наказом №258 від 16.12.2011р. Державною податковою службою України.
Розміщення відходів - зберігання (тимчасове розміщення до утилізації чи видалення) та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами (пп. 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Побутові відходи - відходи, що утворюються у процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.
Спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Місця тимчасового зберігання відходів, наприклад для тимчасового зберігання небезпечних відходів перед передачею на знешкодження або утилізацію спеціалізованим організаціям, контейнери або урни для збирання побутових відходів не є місцями їх остаточного видалення і не відносяться до спеціально відведених місць чи об'єктів.
Отже, платниками екологічного податку за розміщення побутових відходів є лише ті суб'єкти господарювання, що розміщують їх у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, на використання яких отримано відповідний дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища або його органів на місцях.
Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні і забезпеченні реалізації державної політики у сфері поводження з відходами є Міністерство екології та природних ресурсів України.
Відповідно до листа Міністерство екології та природних ресурсів України від 04.08.2011р. № 14364/07/10-11, в якому йдеться, що згідно вимог чинного законодавства України контейнери для збирання побутових відходів, в яких здійснює збирання відходів позивач, не є спеціально відведеним місцем для розміщення відходів, а є місцем з тимчасового зберігання відходів.
Таким чином, оскільки позивач здійснює збирання та тимчасове зберігання побутових відходів у контейнер, а потім передає їх на підставі договору на вивіз побутових відходів № 383 від 01.10.08р. ТОВ «Селтік», відповідно до вимог чинного законодавства України, позивач не є платником екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, оскільки ДПІ у Дніпровському районі м.Києва правомірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 170,00 грн. до позивача за несвоєчасне подання до податкового органу податкової декларації з екологічного податку за ІІ квартал 2011р., оскільки вчинення правопорушення не заперечується, обставина перевищення строку перевірки не впливає на кваліфікацію дій, тому підстав для задоволення позову в цій частині немає.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Приватного акціонерного товариства «Деко» задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва №0001022390 від 25.11.2011р. в частині нарахування екологічного податку в сумі 20 (двадцять) грн. 59 коп. та застосування штрафної санкції в розмірі 1 (одна) грн.
3.В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян