Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 січня 2012 року 15:35 № 2а-19120/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Денисовій О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»
про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва звернулося до суду з позовом про стягнення з Державного підприємства “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА” заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” та обчислених відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 39776,91 грн.
Ухвалою суду від 30 грудня 2010 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У зв’язку із клопотанням представника відповідача 23 травня 2011 року судом постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі та призначення судово-економічної експертизи.
Після надходження матеріалів експертизи із відповідним висновком, ухвалою суду від 25 листопада 2011 року провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 16 січня 2012 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та вказав, що заборгованість відповідача сформувалась внаслідок неналежного виконання останнім свого обов’язку щодо повного на своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних витрат в розмірі, визначеному в повідомленнях на 2010 рік.
Представник відповідача в судовому засіданні та письмових запереченнях проти позову заперечив та зазначив, що розрахунок суми заборгованості не підтверджений належнми доказами, на чому також і наголошує судовий експерт, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Державне підприємство “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА” (код ЄДРПОУ 00149943) є юридичною особою та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” від 13 грудня 1991 № 1977-ХІІ (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі –Закон №1977-ХІІ) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 (далі – Порядок),за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації (пункт 3 Порядку).
Згідно пункту 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
На підтвердження наявності заборгованості у відповідача позивач наддав суду повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2010 рік за період з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2010 року.
Проте, суд не бере до уваги такі повідомлення, оскільки не вважає їх належними доказами підтвердження заборгованості відповідача за листопад 2010 року в розмірі 39776,91 грн., адже вказані у них відомості не підтверджені первинними документами.
Також, у висновку № 7102/11-45 судово-економічної експертизи в адміністративній справі № 2а-19120/10/2670, складеного 14 жовтня 2011 року експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз вказано, що встановити, яка сума заборгованості Державного підприємства “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА” документально підтверджується по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумами пенсій цих осіб, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва за листопад 2010 року, не видається можливим, оскільки при дослідженні повідомлень Святошинського та інших районних управлінь Пенсійного фонду України про суму витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2010 рік з 01 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2010 року встановлено, що вказані нарахування щомісячних пенсій всім пенсіонерам та розміри різниці, які підлягають відшкодуванню на фінансування пенсій, становить 39776,91 грн., проте ця сума нарахувань не підтверджена первинними документами.
Період заборгованості “за листопад 2010 року” не відповідає зазначеним періодам у повідомленнях Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва.
Встановити, яка сума заборгованості підлягає відшкодуванню Державним підприємством “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА” Управлінню Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва згідно повідомлень за листопад 2010 року, не видається за можливе в зв’язку з ненаданням документів, необхідних для її розрахунку.
Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що сума заборгованості Державного підприємства “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА” по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період листопад 2010 року у розмірі 39776,91 грн., належним чином не підтверджується.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті частини п’ятої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову –відмовити.
Зобов’язати Державну казначейську службу України стягнути судові витрати в розмірі 4653,00 грн. (чотири тисячі шістсот п’ятдесят три гривні) із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на користь Державного підприємства “Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості “МАСМА”.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.
постанова складена у повному обсязі 23 січня 2012року