П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2012 р. № 2-а- 14463/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Бабаєв А.І.
при секретарі судового засідання Свіргун О.О.
за участі
представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 12.01.2011 року)
представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 5/10/10-014 від 04.01.2012 року)
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить суд:
- скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова у формі наказу № 1597 від 28.07.2011 року;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова щодо проведення позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" за результатами якої винесено акт № 3546/2305/37363648 від 02.08.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що у ДПІ в Дзержинському районі м. Харкова не було підстав для проведення перевірки товариства з питань правильності та повноти обчислення ПДВ за період з 01.05.2011 року по 31.05.2011 року та під час перевірки не взяті до уваги первинні документи.
В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила задовольнити позов.
Відповідач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що перевіркою ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" встановлено порушення:
- порушення ч. 1,5 ст. 203, п. 1,2 ст. 215, ст. 228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів по придбанню товарів, робіт, послуг від постачальників за період з 01.05.2011 по 31.05.2011 та їх подальшою реалізацією покупцям;
- відсутність об'єктів, які підпадають під визначення ст. 185 - ст. 203 розділу 5 Податкового кодексу України, а саме: податкові зобов'язання недійсні за період з 01.05.2011 по 31.05.2011 року на суму 2 393 297 грн., податковий кредит недійсний за період з 01.05.2011 по 31.05.2011 року на суму 2 375 347 грн.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про відмову у задоволені позову з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" пройшло державну реєстрацію та зареєстроване ВК Харківської міської ради 25.11.2010 року. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова за № 50577. Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію платника ПДВ № 100320996 серії НБ № 457882 зареєстроване платником ПДВ.
04.07.2011 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було направлено ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" запит за № 14066/10/18-018 щодо надання пояснення та їх документальні підтвердження з питань відносин з ТОВ "Об'єднання вантажних перевізників Харківщини" з 01.05.2011 року по 31.05.2011 року. (а.с. 91). Згідно поштового повідомлення про вручення вказаний запит отриманий ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" 12.07.2011 року (а.с. 93). У визначені в запиті строки ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" запитуваної інформації та їх документальних підтверджень не надало.
У зв'язку з не наданням ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" запитуваних документів начальником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було винесено наказ № 1597 від 28.07.2011 року, яким призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача на 29.07.2011 року (а.с. 64). Дата перевірки зазначена з урахуванням листа № 17368/10/23-523 від 02.08.2011 року (а.с. 38).
28.07.2011 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було видано направлення на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача за № 16829 (а.с. 65).
З метою вручення повідомлення та копії наказу про проведення перевірки, фахівцями ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова 28.07.2011 року та 29.07.2011 року здійснено виїзд за податковою адресою товариства: м. Харків, пров. О. Яроша, 4. За наслідками виїзду встановлено відсутність ТОВ "Імпульс плюс 2010" за даною адресою та складено акти неможливості вручення копії наказу та повідомлення від 28.07.2011 року. Копія наказу та повідомлення направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом 29.07.2011 року (а.с. 78-83).
02.08.2011 року фахівцями ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було складено Акт "Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ "Імпульс плюс 2010" з питань перевірки правильності та повноти обчислення податку на додану вартість за період 01.05.2011 року по 31.05.2011 року" № 3546/2305/37363648 від 05.08.2011 року.
Згідно ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової службу - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом (п.п. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).
Отже, проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок є правом ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, як податкового органу.
Статтею 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, серед інших, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Отже, однією з підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки є не надання платником податків пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби.
Судом встановлено, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було направлено на адресу ТОВ "Імпульс плюс 2010" обов'язковий письмовий запит щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень з питань відносин з ТОВ "Об'єднання вантажних перевізників Харківщини" з 01.05.2011 року по 31.05.2011 року. Позивачем не надано запитуваних документів. У зв'язку з чим начальником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було винесено наказ про проведення перевірки.
Отже, відповідач під час винесення наказу № 1597 від 28.07.2011 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова щодо проведення позапланової невиїзної перевірки ТВО "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" за результатами якої винесено акт № 3546/2305/37363648 від 02.08.2011 року, суд зазначає наступне.
Податковим кодексом України обов'язок щодо податкового контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства покладено на органи податкової служби України. Одночасно органам податкової служби надане право проводити перевірки визначені Податковим кодексом України.
Відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Отже, складання актів та довідок за результатом проведених перевірок є правом органів податкової служби, яке реалізовується фахівцями органів податкової служби. Викладення в актах та довідка складених за результатом перевірок фактичних даних про господарську діяльність перевіряємої особи є правом органів податкової служби, яке реалізовується фахівцями органів податкової служби.
Враховуючи вище зазначене та правомірність наказу про проведення перевірки суд вважає, що дії ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова щодо проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" за результатами якої винесено акт № 3546/2305/37363648 від 02.08.2011 року вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПУЛЬС ПЛЮС 2010" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 03.02.2012 року.