ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
11 квітня 2011 р. (10:05) Справа №2а-1190/11/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу <Текст >, <Поле для ввода текста >
за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення заборгованості в сумі 704,26 грн.,
за участю представників:
від позивача не зявився;
від відповідача не зявився;
Обставини справи: Державна податкова інспекція в м. Керч АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 704,26 грн., з яких 701,94 грн. податок, 2,32 грн. - пеня, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не здійснювалась у порядку та строки, визначені законодавством, сплата єдиного податку.
Позивач явку свого представника в судове засідання, яке відбулось 11.04.2011 року не забезпечив, але надіслав клопотання (вх. № 11066 від 30.03.2011р.) про розгляд справи у відсутність представника Державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав, причини неявки не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) субєкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Абзац 2 статті 2 зазначеного Указу передбачав, що ставка єдиного податку для субєктів малого підприємництва фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Згідно з абзацом 6 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Пункт 5 зазначеного Указу передбачає, що субєкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність числення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим 12.04.2007 року проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 17).
Згідно з довідкою Державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим №3059 від 17.04.2007 року відповідач перебуває на податковому обліку з 17.04.2007 року за № 3059 (а.с. 14).
На підставі наданої заяви від 15.03.2010 року (а.с. 11) відповідачем було отримано свідоцтво про сплату єдиного податку за видом діяльності: «роздрібна торгівля непродовольчими товарами без алкоголю» на 2010 рік. Відповідно рішенню Керченської міської ради від 12.11.2009р. «Про внесення змін в рішення 47 сесії 5 скликання міської ради ві30.06.09р. «Про встановлення ставок єдиного податку для субєктів підприємницької діяльності фізичних осіб» ставка єдиного податку за вказаним видом діяльності складає 200,00 грн. на місяць.
Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» з метою стягнення податкового боргу позивачем 26.07.2010р. виставлена фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 перша податкова вимога № 1/963 на суму 101,94 грн. (а.с.19), яка у звязку з неможливістю вручення відповідачу розміщена на дошці податкових обяв Державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим з 26.07.2010р, що підтверджується актом № 656/24-1 від 26.07.10р.
26.08.2010р. виставлена друга податкова вимога № 2/1080 на суму 301,94 (а.с. 18), яка у звязку з неможливістю вручення відповідачу розміщена на дошці податкових обяв Державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим з 26.08.2010р, що підтверджується актом № 886/24-1 від 26.08.2010р.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не здійснював повністю сплату єдиного податку, у звязку з чим за відповідачем, з врахуванням часткової сплати, заборгованість перед бюджетом складає 701,94 грн.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується обліковою карткою платника податків станом на 24.12.2010 року (а.с. 7).
Вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 2,32 грн. за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України №2181 пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону №2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п.п.16.1.1 п.6.1 статті 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, а відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181 нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Правовідносини повязані із сплатою сум єдиного податку визначені Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», який не встановлює порядок узгодження таких сум.
Сума зобовязання по сплаті єдиного податку відповідачем не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», нарахуванню не підлягає.
Крім того, слід зазначити, що у преамбулі Закону України №2181 зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до положень п. 1.2 ст.1 Закону України №2181 податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
З вказаної норми вбачається, що порядок та строки сплати коштів має бути визначені Законом №2181 або іншими законами України.
Враховуючи положення ст.ст. 91-94 Конституції України, під терміном Закон слід розуміти нормативно-правовий акт, що ухвалюється Верховною Радою України, який регулює найбільш важливі суспiльнi відносини шляхом встановлення статусу, загальнообов'язкових правил поведінки субєктів таких відносин та відповідальності за порушення зазначених правил.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обовязковими до виконання на території України.
Таким чином, Укази Президента України, видані в межах його повноважень є підзаконними нормативно правовими актами, виданими на підставі та на виконання закону і не є тотожними терміну Закон.
Враховуючи викладене, спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедура сплати та примусового стягнення, що встановлені Законом України №2181 може застосовуватися лише щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), сплата яких передбачена Законами з питань оподаткування, тобто він не може регулювати питання стягнення єдиного податку, який визначений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства» від 03.07.1998р. №727/98.
За таких самих підстав Закон України №2181 не може застосовуватися щодо нарахування та стягнення пені за затримку сплати єдиного податку, в звязку з чим сума пені у сумі 2,32 грн. не підлягає стягненню.
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства» також не передбачено нарахування пені за несвоєчасну сплату заборгованості з єдиного податку.
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 701,94 грн., позовні вимоги належить задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід місцевого бюджету Керченської міської ради (код платежу 16050200, р/р 34218379700019, банк УГК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740646) 701,94 грн. заборгованості з єдиного податку.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
<Текст >
Суддя <підпис >Маргарітов М.В.
<Текст >