Справа № 2-703/11
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2011 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Кибич І.А.
при секретарі Матейчук Л.Ю.
з участю представника позивача Пелипка С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вижниця цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго» в особі Вижницького району електричних мереж до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих порушенням правил користування електричною енергією для населення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ПАТ ЕК “Чернівціобленерго” в особі Вижницького району електричних мереж звернувся до суду з позовом про відшкодування збитків заподіяних внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення до відповідача ОСОБА_2, посилався на те, що на підставі відкритого особового рахунку НОМЕР_1 останній отримує послуги електропостачання та здійснює їх оплату. 24.07.2009 року в господарстві відповідача виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме: «Самовільно демонтовано трифазний прилад обліку СА4У-И672М №056520. Приєднання споживачем струмоприймачів до мереж Рем на опорі кабелем СІП діаметром 16 мм2 А1 чотирьохжильний поза засобом обліку», про що було складено акт-протокол про порушення правил користування електроенергією №8-2145 від 24.07.2009 року.
В звязку з допущеними порушеннями відповідачу була нарахована сума спричинених збитків, яка становить 11761,20 грн.
Просять стягнути з відповідача на їх користь 11761,20 грн. завданні збитки внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення, судовий збір в сумі 117,61 грн. та витрати на ІТЗ розгляду справи в сумі 120,00 грн.
В судовому засіданні представник Вижницького РЕМ заявлений позов підтримав, посилався на обставини викладені в позовній заяві, просив стягнути з відповідача на користь Вижницького РЕМ суму завданих збитків 11761,20 грн., внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення, судовий збір в сумі 117,61 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн., з підстав, викладених в позовній заяві.
В судовому засіданні відповідач позовні вимоги не визнав, надав заперечення, згідно якого зазначає, що між ним та Вижницьким РЕМ не було укладено угоду про надання електроенергії, 09.03.1995 року Вижницький РЕМ виготовив проект і виконав тільки силовий трифазний ввід (для будівництва житлового будинку де на даний час є тільки фундамент, а споживання електроенергії з 31.10.2007 року відсутня ) особовий рахунок був за №1002 згідно з абонентською книжкою по розрахунках за електроенергію. В 2006 році Вижницький РЕМ в односторонньому порядку відключив на зовнішній опорі на вулиці два багатожильні алюмінієві дроти, таким чином припинивши в односторонньому порядку подачу трифазної напруги. Останній раз було оплачено за спожиту електричну енергію 31.10.2007 року, при цьому покази лічильника 1499 кВт/год., тому вважає довідку про споживання електроенергії за період з січня 2008 року по серпень 2011 року сфабрикованою. Протягом 1998-2009 років жодних перевірок жодних перевірок та претензій щодо електролічильника, обліку енергії чи необхідності укладання договору про користування електричною енергією до нього не було так як будівництво житлового будинку практично було заморожено і домогосподарства поки не існує. 23.07.2009 року співробітник Вижницького РЕМ ОСОБА_4 здійснив перевірку та повідомив, що потрібно замінити старий лічильник на новий, при цьому жодних претензій щодо без облікового споживання електроенергії не було заявлено, тому 24.07.2009 року у приміщенні Вижницького РЕМ попросив електрика, який демонтував електролічильник, проте новий не встановив бо ввечері мали привезти з м.Чернівці. Приблизно о 2000год. 24.07.2009 року йому зателефонував ОСОБА_4 та попросив відкрити металевий гараж, запитав чому немає лічильника, на що він пояснив, що лічильник мають привезти з м.Чернівці. При цьому споживання електроенергії на момент візиту контролера не було, бо в гаражі не було струмоприймачів, а є був тільки однофазний «силовий ввід», а поруч тільки фундамент будинку. Інших співробітників Вижницького РЕМ в той день не було, акт не складали. Через тиждень отримав листом сфабрикований акт №8-2145 від 24.07.2009 року без затвердження начальником Вижницького РЕМ, але з підписами ще двох співробітників ОСОБА_3, ОСОБА_5 Просив в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показав, що в липні 2009 року на прохання ОСОБА_2 прийшов до його будинку, останній повідомив, що йому відключили світло. Побачив, що два дроти було приєднано до стовпа, а два дроти на землі. З фото №1 видно, що заведено три фази, заживлено одну фазу, на стовпі підєднана одна фаза.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 60 ч.1 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
Судом встановлено, що на підставі відкритого особового рахунку НОМЕР_1, ОСОБА_2 отримує послуги з електропостачання, тобто між сторонами склалися правовідносини, які регулюються ст.ст.633, 714 ЦК України.
24.07.2009 року працівниками Вижницького РЕМ в господарстві відповідача ОСОБА_2 виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме, Самовільно демонтовано трифазний прилад обліку СА4У-И672М №056520. Приєднання споживачем струмоприймачів до мереж Рем на опорі кабелем СІП діаметром 16 мм2 А1 чотирьохжильний поза засобом обліку, що підтверджується копією Акту №8-2145 від 24.07.2009 року.
Згідно довідки-розрахунку відповідачу ОСОБА_2 нарахована сума збитків за порушення правил користування електричною енергією в розмірі 11761,20 грн.
Працівниками Вижницького РЕМ проводилось фотографування виявленого порушення в господарстві ОСОБА_2, як вбачається з фото №1 засіб обліку відсутній, введено чотирьохжильний кабель, заживлено одну фазу. З фото №4 та №6 вбачається, що на електричній опорі два проводи обрізані та відєднані від електромережі.
Згідно ст.1 Закону України “Про електроенергетіку” визначається, що фізична особа, що використовує енергію для власних потреб є споживачем електричної енергії.
Згідно ст.27 Закону України “Про електроенергетіку” правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність у разі: крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до обєктів електроенергетики та споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією та інше.
Відповідно до п. 1 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. до об'єктів споживача відноситься житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на праві власності або користування.
Згідно з п.48 ПКЕЕ для населення, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію; порушення правил користування електричною енергією; ухилення або несвоєчасне виконання рішень та приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладу обліку; розукомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; насильницькі дії, що перешкоджають посадовим особам енергопостачальника виконувати свої службові обов'язки.
Згідно п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків.
Постачання фізичним особам електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією. Підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах передбачених Законом України „Про енергетику” та правилами користування електричною енергією для населення.
Таким чином, факт порушення відповідачем ПКЕЕн доведений та знайшов підтвердження в судовому засіданні.
Враховуючи наведене суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути завдані збитки порушенням ПКЕЕн виходячи з того, що в господарстві відповідача було виявлено підключення однієї фази без приладу обліку, відповідно спожито за період =96,8 кВт/год. х 180 днів х 1 фаза = 17424 кВт/год.; 17424 кВт/год. х 0,1875 грн. (тариф) = 3267,00 грн. х 1,2 ПДВ = 3920,40 грн.
Ці обставини підтверджені дослідженими в суді належними доказами.
Згідно вимог ст. ст. 614, 623 ЦК України особа, яка завдала шкоди у звязку з порушенням зобовязань, має відшкодувати завдані нею збитки. Відсутність своєї вини доводить особа, що порушила зобовязання.
Таким чином, збитки заподіяні позивачу ПАТ ЕК "Чернівціобленерго» в особі Вижницького РЕМ підлягають стягненню з відповідача, а саме, з відповідача ОСОБА_2 належить стягнути в рахунок відшкодування збитків заподіяних порушенням ПКЕЕ для населення в сумі 3920,40 грн.
А також з відповідача необхідно стягнути на користь позивача судовий збір в судовий збір в сумі 39,20 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн.
На підставі викладеного, ст.ст. 15, 16, 614, 623 ЦК України, ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, п.п. 1, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, та керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго» в особі Вижницького району електричних мереж - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого АДРЕСА_1, мешканця АДРЕСА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго» в особі Вижницького району електричних мереж (р/р26030309810000 у ВАТ Ощадбанк м.Чернівці МФО 356334 код 00130760) завдані збитки в сумі 3920 (Три тисячі девятсот двадцять) гривень 40 (Сорок) копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго» в особі Вижницького району електричних мереж (р/р 26007077113542 у філії ВАТ «Укрексімбанк» м.Чернівці, МФО 356271, код 00130760) судовий збір в сумі 39,20 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення з дня отримання копії рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Чернівецької області через Вижницький районний суд Чернівецької області.
СУДДЯ:
Судове рішення № 21720609, Вижницький районний суд Чернівецької області було прийнято 02.12.2011. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 2-703/11. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: