ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
УХВАЛА
"27" лютого 2012 р.Справа № 5017/330/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", в особі філії - Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк";
до відповідача Товарної біржи "ПРОФІ - Т"
за участю третьої особи: Відділ державної виконавчої служби Овідіопольського районного управління юстицій Одеської області;
про визнання звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки - недійсним.
Суддя Оборотова О.Ю.
За участю представників:
Від позивача: ОСОБА_1. довіреність від 25.06.2011 р.
Від відповідача: ОСОБА_2. на підставі довіреності від 24.02.2012р.
Від третьої особи: не зявився.
Суть спору: Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", в особі, Філії-Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" звернулось до господарського суду Одеської області до відповідача Товарної біржи "ПРОФІ - Т", за участю третьої особи Відділу державної виконавчої служби Овідіопольського районного управління юстицій Одеської області про визнання звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки - недійсним.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.02.2012 року порушено провадження у справі № 5017/330/2012.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Згідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство.
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери.
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, нормами діючого ГПК України не передбачено розгляд господарськими судами спорів повязаних з визнанням недійсними актів експертних установ, спеціалістів оціночної діяльності.
Відповідно до преамбули Закону України „Про виконавче провадження” цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Статтею 58 вищенаведеного закону визначено право сторін у виконавчому провадженні на оскарження оцінки майна до суду в 10-денний строк з дня отримання повідомлення державного виконавця про таку оцінку.
Відповідно до положень вищенаведеного закону оцінка майна є процесуальною дією державного виконавця. Приписи вищезгаданої норми надають учаснику виконавчого провадження право на оскарження оцінки майна як процесуальної дії державного виконавця, оскільки відповідно до ч.1 ст.58 Закону України „Про виконавче провадження” державний виконавець лише залучає оцінювача, який здійснює свою діяльність відповідно до Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Статтею 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна визначається як документ, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору; звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності. Акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб'єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Затвердження оцінки майна здійснюється шляхом видання наказу про затвердження акта оцінки майна або скріплення печаткою та підписом керівника державного органу приватизації (органу, уповноваженого управляти державним майном), чи виконавчого органу відповідного органу місцевого самоврядування висновку про вартість майна.
Аналіз положень Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (ст. ст. 3, 12) свідчить про те, що звіт про оцінку майна по своїй суті є лише результатом практичної діяльності фахівця - оцінювача з визначених питань та не є актом державного чи іншого органу, який може бути предметом оскарження в господарському суді.
Юридичним актом є офіційний письмовий документ державного чи іншого органу (посадової особи), виданий в межах його компетенції, визначеної законом, який має точно визначені зовнішні реквізити та породжує певні правові наслідки, створює юридичний стан, спрямований на регулювання суспільних відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, поширює свою чинність на певний час, територію, коло суб'єктів.
Законодавство України не надає звіту про оцінку майна статусу документа, який мав би обовязковий характер чи породжував права і обовязки у певного субєкта чи кола субєктів, а отже такий звіт не може вважатися актом державного чи іншого органу і оскаржуватися в судовому порядку.
Таким чином, оспорювана оцінка майна, оформлена звітом про оцінку майна, є результатом практичної діяльності оцінювача з визначених питань, не є актом державного чи іншого органу та не може бути предметом самостійного оскарження в господарському суді. Зазначений документ не є нормативним правовим актом, оскільки він не встановлює, не змінює і не скасовує норми права та неодноразово не застосовується; не є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки він не породжує права та обовязки позивача та йому не адресований.
Реалізація майна, на яке звернуто стягнення, здійснюється в порядку, передбаченому Законом України “Про виконавче провадження”. Під час проведення торгів з реалізації відповідного майна воно може бути продано за ціною, яка може бути як вища, так і нижча від експертної. Отже, апелянтом фактично оскаржуються дії експерта-оцінювача, що виходить за межі підвідомчості, встановленої ст.12 ГПК України.
Згідно з ст. 33 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” спори, пов'язані з оцінкою майна, майнових прав, вирішуються в судовому порядку. Отже, відсутність у вказаній нормі положень про оскарження оцінки в порядку позовного провадження підтверджує право позивача на оскарження в господарському суді звіту про оцінку майна, проведеного в рамках виконавчого провадження, в порядку ст.121-2 ГПК України.
Цієї ж позиції притримується Вищий господарський суд у своїй постанові від 28 лютого 2011 року у справі № 31/98.
Пункт 11 Інформаційного листа Вищого господарського суду від 14.07.2004р. N 01-8/1270 містить наступні рекомендації з цього приводу: „юридичним актом є офіційний письмовий документ державного чи іншого органу (посадової особи), виданий в межах його компетенції, визначеної законом, який має точно визначені зовнішні реквізити та породжує певні правові наслідки, створює юридичний стан, спрямований на регулювання суспільних відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, поширює свою чинність на певний час, територію, коло суб'єктів. Висновок експерта, який є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача з визначених питань, не підпадає під наведені ознаки і не може бути визнаний актом державного чи іншого органу. Тому справа зі спору про визнання недійсним висновку експерта-оцінювача непідвідомча господарським судам України”.
Відповідно до положень п. 1 ст. 80 ГПК України та обставина, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України є підставою для припинення провадження у справі.
Приймаючи до уваги вищевикладене те, що позовні вимоги про визнання недійсним звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 23.08.2011р. виконаного субєктом оціночної діяльності Товарною біржою „Профі - Т”, не підлягають вирішенню в господарських судах України, суд вважає за необхідне припинити провадження у справі №5017/330/2012 на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України.
Згідно ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.. Таким чином, судовий збір у сумі 1073 грн., сплачений за платіжними дорученнями № 0579 (№15822868) від 03.02.2012р. та № 0579 (№15822961) від 03.02.2012 року у сумі 107,30грн. підлягає поверненню.
Керуючись ст. 44, п.1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В :
1. Провадження у справі № 5017/330/2012припинити.
2. Повернути Публічному акціонерному товариству "Державний ощадний банк України", в особі, Філії-Одеського обласного управління Публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (65125, м. Одеса, вул Базарна, 17, код ЄДРПОУ 09328601) судовий збір у сумі 1073 грн. сплачений за платіжними дорученнями № 0579 (№15822868) від 03.02.2012р. та № 0579 (№15822961) від 03.02.2012 року у сумі 107,30грн.
Суддя Оборотова О.Ю.