ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/3662/11
14:30 год.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,
представників сторін:
позивача Ройку А.В.,
відповідач Скрипничука В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомСокирянської обєднаної державної податкової інспекціїдокомунального підприємства «Сокиряни-благоустрій»про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Сокирянська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом (далі позивач, ДПІ) до комунального підприємства «Сокиряни-благоустрій» (далі відповідач, КП «Сокиряни-благоустрій»), з урахуванням змінених позовних вимог, про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що знаходиться у податковій заставі.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість, земельному податку з юридичних осіб, збору за місця для паркування транспортних засобів та інших зборах за забуднення навколишнього природного середовища, яка виникла у звязку з несплатою узгодженого податкового зобовязання згідно поданих підприємством декларацій та застосованих штрафних санкцій та пені в сумі 165426,06 грн.
Оскільки, заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засідання позов визнав в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено, що комунальне підприємство «Сокиряни-благоустрій» (60200, м. Сокиряни, вул. Центральна, 44, Чернівецька область, ідентифікаційний код 33094368) зареєстроване, як юридична особа Сокирянською районною державною адміністрацією Чернівецької області 02.08.2005 р. (а.с.11, 43-47).
Із статуту відповідача та довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видно, що комунальне підприємство «Сокиряни-благоустрій» засноване Сокирянською міською радою та перебуває в комунальній власності даної ради (а.с. 7-11, 12).
Також судовим розглядом встановлено, що у звязку з наявною заборгованістю по платежах податковим керуючим здійснено опис активів відповідача, на які поширюється право податкової застави, про що свідчить акт опису майна № 6/24-ОС-21 від 14.04.2010 р. (а.с.15).
24.03.2011 р. Сокирянська міська рада Чернівецької області, на підставі клопотання Сокирянської обєднаної державної податкової інспекції про виділення ліквідного майна для погашення податкового боргу КП «Сокиряни-благоустрій» та надання дозволу для його реалізації, винесла рішення № 65/07-11.
Так, Сокирянська міська рада Чернівецької області рішенням сьомої сесії VI скликання № 165/07-11 від 24.03.2011 р. вирішила виділити майно територіальної громади м. Сокиряни для погашення податкового боргу КП «Сокиряни-благоустрій» та надати дозвіл на його реалізацію, а саме: нежитлова будівля по вул. Львівській, 10 А; житловий будинок по вул. Терешкової, 25; нежитлові будівлі (адмінбудинок та столярський цех) по вул. Гастелло, 42 А (а.с. 16).
Згідно із вимогами п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 88.1. ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Як вбачається з матеріалів справ та не заперечувалося представником відповідача, що за КП «Сокиряни-благоустрій» обліковується заборгованість з податку на додану вартість, земельному податку з юридичних осіб, збору за місця для паркування транспортних засобів та інших зборах за забуднення навколишнього природного середовища, яка виникла у звязку з несплатою узгодженого податкового зобовязання згідно поданих підприємством декларацій та застосованих штрафних санкцій та пені в сумі 165426,06 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Згідно із приписами п. 89.1.1 та 89.1.2 ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею (п.89.2 ст. 89 ПК України).
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби (п. 89.3 ст.ПК України).
07.11.2011 р. позивачем винесено рішення № 2 про опис майна у податкову заставу відповідача відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України (а.с. 75).
07.11.2011 р. позивачем складено акти № 1, № 2 та №3 опису майна КП «Сокиряни-благоустрій» у податкову заставу, якими описано наступне майно, а саме: нежитлова будівля по вул. Львівській, 10 А; житловий будинок по вул. Терешкової, 25; нежитлові будівлі (адмінбудинок та столярський цех) по вул. Гастелло, 42 А (а.с. 17-18, 19, 20).
Платник податків зобов'язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити орган державної податкової служби про наявність такого майна. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису. У разі якщо орган державної податкової служби приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення. (п. 89.5 ст. 89 ПК України)
Згідно приписів п. 89.8 ст. 89 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач зареєстрував податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна (а.с. 21).
Відповідно до підпунктів 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
У разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного органу державної податкової служби із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються ( п. 95.9 ст. 95 ПК України).
Підпунктами 96.1.1 96.1, 96.2.1 96.2 ст. 96 ПК України визначено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради.
Матеріали справи свідчать, що Сокирянська міська рада Чернівецької області своїм рішення № 65/07-11 виділила майно територіальної громади м. Сокиряни для погашення податкового боргу КП «Сокиряни-благоустрій» та надала дозвіл на його реалізацію.
За наведених обставин, суд вважає, що у позивача наявні підстави для звернення до суду з позовом щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податкові заставі.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідачем позов визнано повністю, про що зазначив в поданій до суду письмовій заяві.
Відповідно до ст. 112 та 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково протягом усього часу судового розгляду. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.
За наведених вище обставин, суд приймає визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 112, 136, 158, 162, 160-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Надати дозвіл Сокирянській обєднаній державній податковій інспекції на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна комунального підприємства «Сокиряни-благоустрій» (60200, м. Сокиряни, вул. Центральна, 44, Чернівецька область, ідентифікаційний код 33094368), що перебуває в податковій заставі.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі поданняапеляційної скаргисудове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриттіапеляційного провадженняабо набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 30.01.2012 р.
Суддя В.К. Левицький