Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2012 року Справа № 2а/2370/8105/2011
02.02.12
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
суддів: Гараня С.М., Чубар Т.М.
при секретарі Шалько І.П.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1 за довіреністю;
представника відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС»звернулось до суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України про скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 27.07.2011 року №000507 та №000508.
Позивач стверджує, що 27.07.2011 року відповідачем прийнято рішення №000507 про застосування до нього фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 7331858 грн. за порушення абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та рішення №000508 про застосування до нього фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 140910 грн. за порушення абз. 15 ч. 2 ст. 17 вказаного Закону.
Підставою для прийняття рішення став акт перевірки від 28.01.2011 року №0033/32-1/34077186.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що у 2007-2008 роках товариство здійснювало виробництво алкогольних напоїв і залишок виробленої продукції зберігається на складі, за період часу з 2008 по 2011 рік товариство не виробляло нової продукції і лише намагалось реалізувати вироблене раніше, таким чином відповідач невірно взяв за обчислення саме вартість продукції, яка була вироблена раніше під час дії ліцензії на право оптової торгівлі, крім того штрафні санкції застосовуються за отриману партію товару, а не товару, який знаходиться на складі. Товариство не придбавало алкогольні напої, а тому застосована фінансова санкція в розмірі 7331858 грн. методологічно розрахована невірно. Відносно зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору в кількості 4026 пляшок взагалі не відповідає фактичним обставинам, на складі знаходилось на зберіганні близько 400 пляшок з частково відклеєними марками акцизного збору, які відклеїлись в звязку з частим переміщенням цих пляшок, таким чином фінансові санкції в розмірі 140910 грн. також застосовано неправомірно, а отже рішення про їх застосування також підлягає скасуванню. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем порушено процедуру прийняття оскаржених рішень, виходячи з того, що акт перевірки складено та вручено позивачу 28.01.2011 року, тоді як рішення винесені лише 27.07.2011 року, що є порушенням п. 86.9 ст. 86 ПК України.
Враховуючи викладене, позивач вважає прийняті відповідачем рішення незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 27.07.2011 року №000507 та №000508.
В своїх запереченнях та у судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що під час проведення вказаної перевірки та складанню акту фахівці Департаменту діяли згідно до вимог чинного законодавства, а прийняті за результатами перевірки рішення є законним, в зв'язку з тим, що за результатами перевірки зафіксовані порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС», код ЄДРПОУ 34077186 мало ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер 004922 з терміном дії з 16.01.2008 року по 16.01.2013 року, проте за розпорядженням відповідача від 03.03.2009 року №133-р вказану ліцензію анульовано з 03.03.2009 року.
За адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 48, знаходиться господарський обєкт позивача, а саме: виробничі приміщення та склад, де останній зберігає алкогольні напої.
Пунктом 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 №1289 (далі «Положення»), визначено, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України і реалізує державну політику у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у даній сфері.
За змістом п. 6.1 Положення Департамент виконує роботу щодо здійснення контролю за: виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; зберіганням, обліком та використанням марок акцизного податку; ліцензуванням регіональними управліннями роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, тощо.
Перевірку господарської одиниці позивача відповідач провів з 18.01.2011 року по 28.01.2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 28.01.2011 року за №0033/32-1/34077186. Згідно вказаного акта позивач здійснював зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору в кількості 4026 пляшок.
Крім того, перевіркою встановлено, що позивач в період відсутності ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями здійснював реалізацію алкогольних напоїв субєктам господарювання, зокрема, ТГ «Лідер», ФОП ОСОБА_3, ПП «Нова Україна», ФОП ОСОБА_4
В свою чергу, акт перевірки підписаний директором позивача без зауважень.
Спеціальним Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі «Закон № 481/95-BP»).
Стаття 11 Закону № 481/95-BP встановлює, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 року № 1251 визначено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну території України покупці марок зобовязані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Вважаються такими що немарковані - алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Судом встановлено, що відповідно до акту інвентаризації готової продукції станом на 31.12.2010 року, який долучений до матеріалів перевірки, на складі позивача зберігалось вино «Перлина Азербайджану»у кількості 4026 пляшок без марок акцизного збору місткість 0,7 л., ціна за одиницю товару згідно податкової накладної від 13.09.10 року №20 становить 35 грн.
Абзацом 15 ст. 17 Закону № 481/95-BP передбачено, що у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
За вказане порушення на підставі абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-BP рішенням №000508 від 27.07.2011 року застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що склало 140910 грн. (4026 шт. х 35 грн.).
Також, в ході судового розгляду справи встановлено, що позивач здійснював оптову торгівлю алкогольними напоями на підставі анульованої ліцензії.
Перевіркою встановлено, що позивач здійснював реалізацію алкогольних напоїв субєктам господарювання згідно податкових та видаткових накладних, а саме: ПН від 14.09.09 року №262, ПН від 23.10.09 року №267, ПН від 15.01.10 року №1, ПН від 06.09.10 року №19, ПН від 13.09.10 року №20, ВН від 14.12.09 року №A3-00043, ВН від 09.02.10 року №A3-0000011, ВН від 02.12.09 року №A3-00035, ПН від 02.12.09 року №315, ПН від 26.02.10 року №5.
Факт реалізації алкогольної продукції не заперечувався і представником позивача в судовому засіданні.
Крім цього, факт реалізації алкогольних напоїв підтверджується наданими поясненнями генерального директора позивача від 11.01.11 року та головного бухгалтера від 21.01.11 року, а також протоколом огляду і вилучення речей від 11.01.11 року, який складений старшим оперуповноваженим ВПНОПТ УПМ ДПА в Черкаській області, майором податкової міліції Небилиця Д.В.
За дорученням відповідача регіональне управління Департаменту в Черкаській області направило позивачу листа з метою отримання документів, які підтверджують кількість отриманої партії товару на склад готової продукції для подальшої реалізації в період безліцензійної діяльності.
В свою чергу, позивач листом від 04.07.11 року № 2690/32-224 повідомив, що надати такі відомості немає можливості, у зв'язку з відсутністю виробничих відомостей та бухгалтерських документів, виробництво та передача в склад готової продукції за період з 01.07.2010 року по 01.02.2011 року не відбувалося, при цьому позивач не вказав дату останнього виробництва.
Враховуючи, що позивач не підтвердив остаточну дату виробництва продукції, яка зберігалась на складі, не спростував факт реалізації продукції іншим субєктам господарювання без наявності ліцензії то розрахунок фінансових санкцій був здійснений відповідачем на підставі акту інвентаризації готової продукції на складі ТОВ «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС»станом на 31.12.10 року та отриманих під час перевірки податкових накладних як підтвердження факту реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії.
Таким чином, встановлено порушення позивачем ст. 15 Закону № 481/95-BP, за якою оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності лише за наявності відповідної ліцензій.
Відповідальність за порушення вказаної норми Закону № 481/95-BP визначена ст. 17 цього Закону, зокрема, абз. 5 ч. 2 зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до акту інвентаризації готової продукції на складі ТОВ «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС»та отриманих видаткових накладних вартість товару, який зберігався у позивача склала 3662197 грн., крім того згідно податкових накладних позивачем реалізовано алкогольні напої на суму 3732 грн.
Загальна вартість 3665929 грн.
Таким чином за результатами проведеної перевірки відповідачем до ТОВ «АЗЕРІ-УКР-ФРАНС»за вказане порушення на підставі абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-BP винесено рішенням №000507 від 27.07.2011 року про застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, що склало 7331858 грн.
Рішення про застосування фінансових санкцій отримані позивачем 02.08.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Також суд зазначає, що скасування оскаржених рішень з мотивів порушення процедури їх прийняття, є безпідставним, якщо прийняті рішення в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийняті відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення процедури прийняття таких рішень не можуть бути підставою для їх скасування.
Отже, порушень прав, свобод та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин з боку відповідача при здійсненні ним владних управлінських функцій достатніх для скасування спірних рішень судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи рішення, діяв з урахуванням принципу законності, закріпленого в ст. 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.70, 71, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 лютого 2012 року.
Суддя В.В. Гаращенко