Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
14 лютого 2012 року Справа № 5019/2670/11
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Маціщук А.В.
судді Петухов М.Г. , судді Гулова А.Г. за участю прокурора - Рункевич І.В.
за участю представників сторін:
позивача - гол.спец. ОСОБА_1 (пост. дов. №08-1907 від 27.12.2011 р.)
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача на рішення господарського суду Рівненської області від 20.12.11 р.
у справі № 5019/2670/11 (суддя Мамченко Ю. А. )
за позовом заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
до відповідача дочірнього підприємства "Оптіма-770-Р" товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Севенті Петроліум"
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
в с т а н о в и в :
Рішенням господарського суду Рівненської області від 20 грудня 2011 року у справі № 5019/2670/11 задоволено позов заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до дочірнього підприємства “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум” про внесення змін в договір оренди земельної ділянки. Відповідно до рішення внесено зміни у договір оренди земельної ділянки від 21 травня 2004 року № 575, укладений Рівненською міською радою та дочірнім підприємством “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум”, - п.5 викладено в такій редакції: “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1397729 (один мільйон триста девяносто сім тисяч сімсот двадцять девять) грн. 99 коп. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 83863 (вісімдесят три тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 80 коп.” Стягнуто з дочірнього підприємства “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум” в доход державного бюджету 941 грн. судового збору.
Відповідач дочірнє підприємство “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум” не погоджується із прийнятим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що оскаржуване рішення є незаконним, оскільки судом неповно дослідженні всі обставини справи і невірно застосовані норми процесуального та матеріального права, а тому підлягає скасуванню.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги скаржник пояснює, що укладаючи 21.05.2004 р. договір оренди з Рівненською міською радою, сторони погодили, що розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Відповідно, 27.12.2007 р. сторонами укладено додаткову угоду, якою внесено зміни у п. 5 договору. Згідно з новою редакцією вказаного пункту збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1114504,25 грн. та визначено розмір орендної плати в рік за земельну ділянку в розмірі 33435,12 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Угода укладена сторонами в нотаріальній формі, підписана уповноваженими представниками сторін та скріплена печатками, зареєстрована Рівненською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» про що зроблено запис від 28.01.2008 р. за № 040858300030.
Скаржник зазначає, що згідно з новими умовами договору оренди ДП «Оптіма-770-Р» сплачує орендну плату на рівні 3 % від проіндексованої нормативно грошової оцінки земельної ділянки і в 2011 році перерахував до бюджету 41931,90 грн., що повністю узгоджується з умовами договору та не суперечить вимогам податкового законодавства.
Посилаючись на ч.2 ст.651 ЦК України, де визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду за вимогою однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, скаржник стверджує, що належним чином та в повному обсязі виконував і виконує свої зобов'язання по договору від 21 травня 2004 року, а тому відсутні підстави для внесення змін до такого договору.
Посилання позивача на зміст п.28 договору як на підставу для задоволення позовних вимог скаржник вважає безпідставними з урахуванням норм чинного податкового законодавства.
Скаржник зазначає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення безпідставно застосовано до спірних правовідносин Положення про порядок встановлення розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської, затверджене рішенням Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. № 1104. Оскільки розмір орендної плати сторонами договору був визначений ще 27.12.2007 р. і є не меншим встановленої законом мінімальної та не більшим максимальної орендної плати, тому підстави для перегляду орендної плати відсутні. Місцевим господарським судом всупереч п.13 договору зазначено про прийняття рішення орендодавцем щодо зміни відсотку орендної плати як про підставу для зміни умов договору, оскільки договір таку підставу для внесення змін щодо розміру орендної плати не передбачає.
Заступник прокурора м.Рівне у відзиві заперечує проти задоволення апеляційної скарги, вважає її необґрунтованою і вважає, що при винесенні оскаржуваного рішення господарський суд Рівненської області правомірно застосував до спірних про відносин норми матеріального права та відсутні порушення норм процесуального права.
Відповідно до умов договору (ч.1 п.28) Рівненська міська рада, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Прокурор, зазначає, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а тому орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
Щодо доводів скаржника про безпідставне застосуванням господарським місцевим судом до спірних правовідносин Положення про порядок встановлення розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської, яке затверджене рішенням Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. № 1104, прокурор пояснює, що рішення міської ради чинне і підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м.Рівного відповідно до ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до Положення станом на 01.01.2011 р. орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлюється у розмірі 83863,8 грн.
Відповідача ДП «Оптіма-770-Р» ТзОВ «Севен Севенті Петроліум» як орендаря земельної ділянки повідомлено про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності і про необхідність проведення відповідного перерахунку, оскільки граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності були змінені ще у 2008 році, однак відповідач ухилявся від внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Прокурор просить оскаржуване рішення господарського суду Рівненської області від 20.12.2011 р. залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Рівненська міська рада заперечує проти доводів скаржника, вважає, що рішення місцевого господарського суду є обґрунтованим, прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права з огляду на таке.
Судом встановлено, а доводами апеляційної скарги не спростовано, що Рівненська міська рада відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право затвердити нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, а також розміри орендної плати за земельні ділянки міста, виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельних ділянок, прийнявши відповідне рішення, яке є обов'язковим до виконання на відповідній території. Натомість станом на час звернення з позовом відповідні зміни до укладеного сторонами договору не внесено.
Твердження скаржника про те, що відповідно до ст.58 Конституції України положення Податкового кодексу України та Закону України «Про оренду землі» не мають зворотної сили та стосуються лише договорів, укладених після набрання чинності вказаними актами законодавства, позивач зазначає, що зміни до договору оренди землі вносяться не з моменту його укладення, а на майбутнє і ці зміни мають відповідати чинному законодавству України.
Позивач Рівненська міська рада просить оскаржуване рішення господарського суду Рівненської області залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Відповідач/скаржник не забезпечив явку представника в судове засідання 14.02.2012 р., надав суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки представник ДП «Оптіма-770-Р» задіяний в іншому судовому засіданні, призначеному 14.02.2012 р. о 12 годині, і забезпечити явку іншого представника відповідач не має можливості.
Зважаючи, що явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась і додаткові докази судом не витребовувались, пояснення представника відповідача/скаржника та прокурора були судом одержані в судовому засіданні 31.01.2012 р. і з клопотання не вбачається необхідності у додаткових поясненнях чи доказах, колегія суддів з урахуванням меж перегляду справи в апеляційній інстанції, визначених ст.101 ГПК України, прийшла до висновку про можливість завершення перегляду справи без участі представника скаржника за наявними у справі матеріалами. Тому клопотання скаржника про відкладення розгляду справи відхилено колегією суддів.
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін в судових засіданнях, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню. При цьому апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обгрунтованність рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
Судом встановлено наступне.
25 серпня 2004 року сторонами Рівненською міською радою (орендодавець) та дочірнім підприємством “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки за № 575, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 2341 м2 для будівництва та обслуговування автозаправної станції.
Земельна ділянка, яка розташована в м.Рівне по вул.Курчатова,18, передана в оренду за актом приймання-передачі, складеним сторонами 25.08.2004 р.
Пунктом 5 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 686736 грн. 03 коп. Розмір орендної плати в рік складає 20601 грн. 97 коп., з врахуванням ПДВ розмір орендної плати в рік складає 25722 грн. 36 коп..
Додатковою угодою від 27.12.2007 р. сторонами внесено зміни у п.5 договору і збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1114504 грн. 25 коп. та визначено розмір орендної плати в рік у розмірі 33435 грн. 12 коп., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п.13. договору оренди землі, укладеного сторонами, розмір орендної плати може змінюватися, за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Відповідно до п.13. договору оренди розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.28 договору оренди, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної шати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.
У відповідності до ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
При цьому згідно зі ст.ст.6,627 ЦК України визначено, зокрема, що сторони є вільними в укладенні договору та визначенні його умов з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, однак сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Аналогічні положення містять норми Господарського кодексу України, зокрема за ч.4 ст.179 ГК України при укладанні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлююється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку і для земель інших категорій трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Кодексу.
Відповідно до ст.21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03 червня 2008 року № 309-УІ (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
З урахуванням наведеного Рівненська міська рада, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обовязкового для позивача і відповідача.
Рішенням від 18.08.2011 р. № 1104 “Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки” Рівненська міська рада в межах своєї компетенції відповідно до статтей 142-144 Конституції України, ст.ст.25,59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” внесла зміни до Положення, зокрема, визначила розміри орендної плати для різних категорій земельних ділянок.
На даний час зазначене рішення Рівненської міської ради є чинним, відповідачем не оспорювалось, і в установленому законом порядку не скасоване, тому підлягає обовязковому виконанню всіма землекористувачами м.Рівного відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Пунктом 2.19 постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Пунктом 2.1. Положення, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. № 1104, передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку; та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації обєктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких обєктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - трьох відсотків від нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - дванадцяти відсотків від нормативної грошової оцінки.
Дочірнє підприємство “Оптіма-770-Р” ТОВ “Севен Севенті Петроліум” як орендаря земельної ділянки повідомлено про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність внесення відповідних змін до умов договору оренди від 25.08.2004 р. № 575 /а.с.11-14/, оскільки граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності були змінені у 2008 році і визначений пунктом 5 договору оренди розмір орендної плати становить менше трикратного розміру земельного податку. З посиланням на Податковий кодекс України, Закон України «Про оренду землі» та рішення Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. № 1104 радою запропоновано викласти п.5 договору в такій редакції : «п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1397729-99 грн. (один мільйон триста девяносто сім тисяч сімсот двадцять девять грн. 99 коп.), - розрахкнок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01 січня 2011 року.
Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 83863-80 грн. (вісімдесят три тисячі вісімсот шістдесят три грн. 80 коп.), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01 січня 2011 року».
Розрахунок запропонованих радою змін з визначеним коефіцієнтом 6% був доданий до направленого відповідачеві проекту додаткового договору. Коефіцієнт запропонований радою в межах граничних розмірів, визначених вищенаведеними нормативними актами.
Листом від 02 листопада 2011 року ДП “Оптіма-770-Р” ТОВ “Севен Севенті Петроліум” повідомило міську раду про відхилення пропозиції укласти додатковий договір щодо зміни розміру орендної плати /а.с.23-27/.
Як вбачається із листа № 86 від 02.11.2011 р., відповідач, погодившись із нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки в розмірі 1397729,99 грн., не надав обгрунтованих заперечень щодо визначеного радою розміру (розрахунків) орендної плати 83863,80 грн.
Відповідно до частини 4 ст.188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 ЦК України).
Згідно ст. 30 Закону України “Про оренду землі” та п. 34 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008.
З урахуванням вищенаведеного господарський суд Рівненської області дійшов правильного висновку про те, що із введенням в дію Податкового кодексу України відбулась зміна граничних розмірів орендної плати на законодавчому рівні. Відповідні зміни у порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, визначені рішенням Рівненської міської ради як органу місцевого самоврядування, уповноваженого на встановлення розмірів орендної плати відповідно до ст.ст.142-144 Конституції України та зазначених вище норм законодавства України. Право орендодавця переглянути/збільшувати розмір орендної плати у разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати/податку, передбачено умовами п.п.13,28 договору оренди. Оскільки відповідач відмовився внести запропоновані міською радою зміни до договору оренди земельної ділянки, є підстаними та підлягають задоволенню вимоги Рівненської міської ради про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 21 травня 2004 року № 575, укладений між Рівненською міською радою та дочірнім підприємством “Оптіма-770-Р” товариства з обмеженою відповідальністю “Севен Севенті Петроліум”.
Доводи відповідача про те, що зміна умов договору щодо розміру орендної плати є безпідставною, оскільки відповідач виконує належним чином умови договору, а визначення інших розмірів на підставі рішення ради/Положення допускається лише щодо договорів, що укладаються після введення в дію цього Положення (на майбутнє), суд вважає необгрунтованими: нормами ст.188 ГК України та ст.ст.632, 651 ЦК України визначено, що зміна умов договору в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором; судом першої інстанції проаналізовано норми законодавства, яке регулює правовідносини з оренди землі та умови договору, і колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що відповідно до п.п.13,28 договору визначено можливість зміни орендодавцем орендної плати в конкретних випадках, зокрема у разі законодавчої зміни граничного розміру плати за землю, і такі умови відповідають вищенаведеним спеціальним нормам.
Інші доводи скаржника щодо неправильного трактування судом умов договору і норм законодавства не відповідають матеріалам справи.
Отже колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду першої інстанції відповідає матеріалам справи, грунтується на чинному законодавстві, яке регулює спірні правовідносини, і підстав для його скасування згідно зі ст.104 ГПК України немає.
Керуючись ст.ст.49,99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Рівненської області від 20.12.2011 р. у даній справі залишити без змін.
Матеріали справи №5019/2670/11 повернути господарському суду Рівненської області.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Гулова А.Г.
2190/12