ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
24 листопада 2011 р. <Текст >Справа №2а-12963/11/0170/3 (15:36) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до Кримського відділення Українського державного геологорозвідувального інституту <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
відповідач ОСОБА_2, дов.
Суть справи:
Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Кримського відділення Українського державного геологорозвідувального інституту про стягнення заборгованості у сумі 109153,79 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.10.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог податкового законодавства в частині порядку перерахування до бюджету утриманого податку з дозодів фізичних осіб.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Вредставник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, наддав докази на підтвердження сплати стягуваної суми заборгованості.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Український державний геологорозвідувальний інститут (ЄДРПОУ 01432032) зареєстровано Мінською райдержадміністрацією м. Києва за адресою місцезнаходження: 04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 78, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію та свідчить довідка статистики.
Кримське відділення Українського державного геологорозвідувального інституту зареєстровано за адресою місцезнаходження: 95000, м. Сімферополь, пр-т Кірова, 47/2; узято на облік платника податків 14.07.1992 р. № 3603.
06.07.2011 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим проведено позапланову перевірку правильності, повноти та своєчасності перерахування в бюджет утриманого податку з доходів фізичних осіб, своєчасності перерахування в бюджет утриманого податку з доходів фізичних осіб, своєчасності нарахування та сплати заробітної плати Кримського відділення Українського державного геологорозвідувального інституту за період з 01.10.2010 р. по 31.05.2011 р., за результатами якої виявлено порушення п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8, п.п.19а ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889 від 22.05.03 р., п. 168.1.1 та п.п.168.1.4 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України в частині перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб у повному обсязі, про що складено акт № 949/17-01.
Зокрема, в п. 3.1.2 акту перевірки поточна заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб за травень 2011 року, термін сплати якої не настав, складає 17738,24 грн.
Сума несплаченого податкового зобовязання відповідача з податку на доходи фізичних осіб станом на 31.05.11 р. становить 109153,79 грн., а саме по місяцям:
Січень 2011 року 39524,34 грн.,
Лютий 2011 року 29322,96 грн.,
Березень 2011 року 17889,98 грн.,
Квітень 2011 року 22416,51 грн., на користь чого також свідчать відповідні податквоі розрахунки, подані відповідачем у вказаний період.
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
ДПІ в м. Сімферополі АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже, має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування" № 1251 від 25.06.1991 р., в редакції на час виникнення спірних правовідносин, згідно з п.9.1.2 ст. 9 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків, який за своєю природою є обов'язковим внеском до бюджету відповідного рівня та обовязок щодо своєчасної сплати якого несе платник податку.
Відповідно до ст. 161 Податкового кодексу України платниками податку є:
фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
податковий агент.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Тобто податковий агент - це юридична особа (її відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язана:
- нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб від імені та за рахунок платника цього податку;
- вести податковий облік з податку на доходи фізичних осіб та подавати податковим органам відповідну звітність;
- нести відповідальність за порушення норм ПК.
Дії податкового агента щодо нарахування та виплати доходів на користь платника податку регламентовані в пункті 176.2 статті 176 ПК. При нарахуванні (виплаті) доходів податковий агент зобов'язаний утримати податок з доходів фізичних осіб з суми такого доходу за його рахунок за ставками, наведеними у статті 167 ПК. Перерахування податку до бюджету здійснюється податковим агентом під час виплати оподатковуваного доходу.
Зокрема, згідно з п. 3.1.2 акту перевірки сума несплаченого податкового зобовязання станом на 31.05.11 р. становить 109153,79 грн., а саме по місяцях:
Січень 2011 року 39524,34 грн.,
Лютий 2011 року 29322,96 грн.,
Березень 2011 року 17889,98 грн.,
Квітень 2011 року 22416,51 грн.,
на користь чого також свідчать відповідні податкові розрахунки, подані відповідачем у вказаний період.
Відповідно до п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Таким чином, відповідач повинен сплатити до бюджету суму збільшеного податкового зобов'язання з ПДФО у розмірі 109153,79 грн.
Відповідно до п.п.168.1.1., п.п. 168.4 Податкового кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього розділу.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Відповідно до п.п.168.4.1, 168.1.2 Податкового кодексу України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України. Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.
Частина 1 ст. 79 КАС України визначає, що письмовими доказами є документи (у тому числі, електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
В матеріалах справи наявна довідка позивача вих№48054/10/19-1 від 21.11.11 р. згідно з даними карток особових рахунків відповідач не має податкової заборгованості, яка є предметом стягнення у даній справі. Вказане також підтверджується актом № 1385 від 16.11.11 р. про звірюваня розрахунків відповідача з бюджетом за період з 01.01.11 р. по 16.11.11 р.
Вищезазначене підтверджується також наданими відповідачем в матеріали справи платіжні доручення за період з липня по листопад 2011 року, на підтвердження чого свідчить призначення платежу податок з доходів фізичних осіб з виплат за січень-жовтень 2011 року.
Адже заповнена графа «призначення платежу» свідчить про сплату відповідного грошового зобовязання з огляду на те, що відповідно до пункту 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. N 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за N 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 22 доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача може бути викладено у письмовій формі, а саме - платіжного доручення, яке є розрахунковим документом.
Пунктом 3.1 Інструкції № 22 встановлений перелік реквізитів, які повинно містити в собі платіжне доручення, в тому числі, зазначення призначення платежу.
Згідно з п. 3.8 Інструкції № 22 реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником із зазначенням повної інформації про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Відповідно до вимог Порядку заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2002 р. N 301, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 вересня 2002 р. за N 735/7023 при погашенні податкового зобов'язання вказується в тому числі роз'яснювальна інформація про призначення платежу.
Таким чином, платіжні доручення, надані відповідачем на заперечення проти позовних вимог, підтверджують сплату відповідачем заявленої до стягнення позивачем суми заборгованості з податку на доходи фізичних осіб.
Правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У судовому засіданні 24.11.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 28.11.11 р.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
<Текст >
Суддя <підпис >Шкляр Т.О.
<Текст >