Постанова № 21672603, 05.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.12.2011
Номер справи
2а-11297/11/0170/3
Номер документу
21672603
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

05 грудня 2011 р. <Текст >Справа №2а-11297/11/0170/3 м. .Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим <Список ><Позивач в особі >

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів

за участю представників сторін:

від позивача - не зявився,

від відповідача - не зявився.

Суть справи:

Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ" про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.09.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на підстави, викладені в позовній заяві, основні з яких такі, що відповідачем при реєстрації змін до установчих документів допущені сутєєві порушення діючого законодавства, які, на думку позивача, є підставою для визнання недійсними установчих документів відповідача, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, зокрема Статуту, затвердженого загальними зборами (протокол № 2 від 14.06.2010 р.).

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Враховуючи вищезазначені обставини, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ" (ЄДРПОУ 33180520) зареєстровано 22.09.2004 р. Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області за адресою місцезнаходження: 39614, вул. Першотравнева, 15/1, м. Кременчук, Автозаводський р-н, Полтавська обл., Україна.

24.07.2006 р. Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме місцезнаходження: 39600, Полтавська область, м. Кременчук, Крюківський р-н, вул. Першотравнева, буд. 57, кв. 49.

Згідно з даними Запису 6 довідки з ЄДР 05.08.10 р. Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області було здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ", а саме змінено місцезнаходження: 97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Фрунзе, буд. 20, а також внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, про що також свідчить Витяг з ЄДР станом на 22.06.11 р., виданий Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим.

Згідно з новою редакцією Статуту ТОВ "КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ", зареєстрованою 05.08.2010 р., єдиним учасником товариства є ОСОБА_2, частка якої у формуванні статутного капіталу складає 250000,00 грн. (100% статутного капіталу).

За даними управління економіки Євпаторійської міської ради (вих. № 593/1 від 06.04.2011) приміщення в оренду відповідачу не надавалися, за даними інших орендодавців об'єктів комунальної власності (КП “Жилищник” 1-5, КП “Гарант” та ін.) вказаному підприємству приміщення в оренду також не надавалися. Актом перевірки відповідності юридичної адреси, складеним старшим оперуповноваженим ВПМ ДПІ в м. Євпаторії АР Крим Турчановичем Ю.Л. в присутності понятих, встановлено відсутність за юридичною адресою відповідача. За даними КРП “БРТІ м. Євпаторії” вих. № 1513/01-13 від 08.04.11 об'єкти власності за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 20, за відповідачем не зареєстровані. За даними відділу Держкомзему у м. Євпаторії АР Крим вих. № 560/10-0615 від 16.03.11 правовстановлюючі документи на земельні ділянки за відповідачем не зареєстровані. За даними РУ ДСАТ ДПА України в АР Крим відповідачу за період з 2010-2011 роки ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами не видавалися. За даними Управління торгівлі і підприємництва Євпаторійської міської ради дозвіл на розміщення на території об'єктів благоустрою споруд, пересувних малих архітектурних форм соціально-культурно, побутового, торгового і іншого призначення відповідачу за період 2010-2011 роки не видавалось. За даними УДАЇ ГУ МВС України в АР Крим за відповідачем транспорт не зареєстрований.

Позивач посилається на те, що господарська діяльність здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є засновником та учасником товариства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо.

В матеріали справи на підтвердження позовних вимог надані позивачем копії поясненнь та заяви ОСОБА_2, згідно яким в 2010 році на вул. Анголенко до неї підійшла жінка, яка запропонувала заробити 300 грн. за підпис на документах, одночасно попросила зробити копії паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; ОСОБА_2 підписала документи і отримала за це 300 грн.; вона не має відношення до створення і діяльності ТОВ “КОМПАНІЯ-ЦЕС-ХОЛДИНГ”.

Вказані докази не відповідають вимогам, встановленим чинним процесуальним законодавством, в частині належності та допустимості доказів для підтвердження підстав для визнання недійсними установчих документів та скасування державної реєстрації.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Так, ч.3 ст. 6 КАС України передбачено, що субєкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Вказана норма кореспондує з п. п.20.1.12 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України, згідно якому органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно положень п. 67.2. ст. 67 Податкового кодексу України (№2755-VI від 02.12.2010) органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо, зокрема, скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

При цьому ст.. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено функції податкових органів, а саме:

1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів;

2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;

4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;

5) ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій;

6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства;

8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом;

10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;

11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна;

звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом;

111) подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України;

12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна;

13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету;

14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань;

15) подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів;

16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації;

161) здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів;

17) надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України;

18) виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також інші функції, пов'язані із здійсненням відповідними підрозділами податкової міліції повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону;

19) при отриманні органом податкової міліції інформації у випадках, встановлених законом, приймають рішення про проведення позачергової податкової перевірки платника податку без його попереднього попередження, якщо органом податкової міліції отримано інформацію про ухилення такого платника від оподаткування.

Таким чином, компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини у сфері оподаткування. Тобто, органи державної податкової служби можуть звертатись з вимогами про припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання; з вимогами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів не в усіх випадках, а лише у тих, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції. Тому органи державної податкової служби вправі звертатись з вказаними вимогами у випадках здійснення діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Субєктом владних повноважень не наведено доказів здійснення відповідачем діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» № 755 у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;

провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;

неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Тобто, ст.. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачені підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а саме - постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи - у звязку із чим суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

При цьому вимоги податкового органу про визнання недійсними установчих документів можуть бути предметом розгляду у тому випадку, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції у разі порушення відповідачем юридичною особою вимог податкового законодавства.

Позивачем в порядку ст. 71 КАС України не надано доказів, які підтверджуть обгрунтування позовних вимог.

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Постанову у повному обсязі складено 05.12.11 р.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

<Текст >

Суддя <підпис >Шкляр Т.О.

<Текст >