Постанова № 21672463, 12.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
2а-13476/11/0170/3
Номер документу
21672463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

12 грудня 2011 р. <Текст >Справа №2а-13476/11/0170/3 (15:54) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойського завода "Водоприлад" <Список ><Позивач в особі >

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2,дов.,

від відповідача - ОСОБА_3, дов.

Суть справи:

Джанкойський завод "Водоприлад" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.04.11 р. № 0010961502.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 31.10.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність визначення відповідачем завищення податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 55600,00 грн. за відсутності події отримання платником товарів через ненадання фінансово-господарських документів, які б підтверджували передачу товарів, відсутність події списання коштів з банківського рахунку на оплату товарів з огляду на сформування податкового кредиту відповідно вимог чинного законодавства.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що позивачем було завищено суму податкового кредиту у розмірі 55600,00 грн. ПДВ за грудень 2010 року з огляду на наявність ознак нікчемності господарських операцій із контрагентом за невизначеністю місцезнаходження останнього, відсутність фінансово-господарських документів, що підтверджують сплату коштів або передачу товарів за вчиненим правочином у грудні 2010 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Джанкойський завод "Водоприлад" (ЄДРПОУ 01033355) зареєстровано 02.06.1994 р. Виконавчим комітетом Джанкойської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Промислова, 13, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 448780 (а.с.7) та свідчить довідка статистики (а.с. 8).

08.04.2011 р. Джанкойською ОДПІ в АР Крим проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасності, вірогідності, повноти нарахування і сплати до бюджету податку на додану вартість за грудень 2010 року по декларації з ПДВ від 19.01.2011 р. № 25269 Джанкойським заводом "Водоприлад" щодо взаємовідносин з контрагентом ТОВ "Альянс Регіон", за результатами якої виявлено порушення п.п.7.5.1 п. 7.5 та п.п. 7.4.5 п. 7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168, а саме: при заповненні декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року виявлено завищення податкового кредиту на суму ПДВ 55600,00 грн., про що складено акт № 1303/1502/01033355 (а.с.10).

Так, зокрема в п. 3 описової частини акту перевірки зазначено про те, що 19.01.2011 р. ДЗ "Водоприлад" подано декларацію з ПДВ за грудень 2010 р. з додатком № 5 до податкового кредиту в розрізі контрагентів". 01.02.2011 р. за вих.№ 218/10/15-02 згідно наказу ДПА України № 742 від 30.12.2009 р. на адресу ДЗ "Водоприлад" спрямований запит з вимогою надати у письмовій формі роз'яснення та документальне підтвердження щодо правовідносин з контрагентами, у правовідносинах з якими виявлені відхилення сум ПДВ у додатку № 5 за грудень 2010 року, зокрема по ТОВ "Альянс Регіон" (а.с.39).

22.02.2011 р. ДЗ "Водоприлад" за вх.№ 736/10 надало відповідь з додаванням копій податкових накладних по контрагенту ТОВ "Альянс Регіон" за грудень 2010 р. На підставі отриманої від ДЗ "Водоприлад" відповіді за результатами співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань в розрізі контрагентів ТОВ "Альянс Регіон" встановлено, що останнє подало до контролюючого органу декларацію з ПДВ за грудень 2010 року з прочерками, що спричинило відхилення в грудні 2010 р. по взаємовідносинам з ДЗ "Водоприлад".

За даними декларації з податку на прибуток виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) за 2010 рік склала 2432000 грн. Основні засоби у ТОВ "Альянс Регіон" відсутні. До даної декларації додаток К1/1 не надавався. Значення в рядках 4.10 "Витрати на поліпшення основних фондів" та 07 "Сума амортизаційних відрахувань" декларацій відсутні. Кількість працюючих на підприємстві у 4 кварталі 2010 року складало 1 особу, яка, враховуючи загальний обсяг декларуємих доходів від реалізації товарів (робіт, послуг), фізично не могла здійснювати такий обсяг роботи. Крім того, ТОВ "Альянс Регіон" не знаходиться за юридичною адресою (а.с.12). Фінансово-господарські документи, що підтверджують сплату коштів або передачу товарів за вчиненим правочином з ТОВ "Альянс Регіон" у грудні 2010 р. не надані.

Згідно з даними акту перевірки встановлені наступні податкові накладні, виписані ТОВ "Альянс Регіон", які не відповідають вимогам абз. "д" п.п.7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме в частині заповнення рядка "місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої, як платник ПДВ":

- податкова накладна № 423 від 09.12.2010 р. на суму 331837,60 грн.,

- податкова накладна № 392 від 03.12.2010 р. на суму 1762,40 грн. (а.с.13).

З урахуванням викладеного згідно з даними акту перевірки встановлено порушення п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" в частині виникнення права ДЗ "Водоприлад" на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту грудня 2010 року:

- відсутність події отримання платником товарів через ненадання фінансово-господарських документів, які б підтвердили передачу товарів та підтверджених податковою накладною, оформленою належним чином;

- відсутність події списання коштів з банківського рахунку на оплату товарів через ненадання фінансово-господарських документів, які б підтвердили сплату коштів за вчиненим правочином (а.с.13).

26.04.2011 р. Джанкойською ОДПІ в АР Крим згідно з п.п.54.3.2 п. 54.3 ст. 54, відповідно до абз.1 п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, на підставі акту перевірки № 1303/1502 від 08.04.2011 р., за порушення п.п.7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" на адресу ДЗ "Водоприлад" винесено податкове повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ у сумі 55600,00 грн. за основним платежем (а.с.19).

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Згідно пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 ПК України вказано, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності наступних обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках, то відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.

Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відображення суми податкових зобов'язань провадиться платником податку на підставі результатів господарської діяльності.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України господарська діяльність - це діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність; здійснюється суб'єктами підприємництва для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.

Статтею 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначено, що відомості про господарську операцію та підтвердження її здійснення містяться у первинному документі.

Тобто будь-які документи (у тому числі, договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братись до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 16.07.99 р. № 996 “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Тобто визначальною (обов'язковою) ознакою господарської операції є спричинення реальних змін майнового стану платника податків, що кореспондується з нормами Закону України "Про податок на додану вартість" в редакції на час вчинення спірного правочину, згідно п. 7.3.1 ст. 7 якого датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Отже при здійсненні господарської діяльності суб'єктами господарювання проводяться певні господарські операції - дії, що викликають зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємств, про що зазначено у ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 від 16.07.99 р.

Відповідно до п.п.7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.7, 6.2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації Українивід 30 травня 1997 р. N 165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 р. за N 233/2037, який діяв на момент оформлення податкових накладних, подання податкової накладної податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача та надає право покупцю, зареєстрованому як платник податку, на включення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість. При цьому дані, наведені в накладній, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, що кореспондується із п. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Тобто реальність господарської операції підтверджується даними податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту.

Отже право на нарахування податкового кредиту для визначення об'єкта оподаткування ПДВ виникає у разі підтвердження фактичного здійснення витрат на придбання певного товару належним чином складеними первинними документами, які відображують реальність господарської операції.

Ознаками останньої є:

1) рух активів в процесі здійснення господарської операції, що підтверджується первинними документами, а також фізичними, технічними, технологічними можливостями контрагентів за змістом здійснюваної господарської операції.

З матеріалів справи вбачається, що 03.12.10 р. ДЗ "Водоприлад" та ТОВ "Альянс Регіон" укладений договір постачання № 05-10, предметом якого є постачання на користь ДЗ "Водоприлад" продукцію за визначеними у специфікації відомостями про ціну, кількість продукції, строки виготовлення (а.с.64).

За пунктом 5.3 Договору № 05-10 від 03.12.10 р. право власності на товар переходить з моменту передачі товару.

Підтвердження здійснення господарської операції проводиться на підставі первинних документів, які складаються під час здійснення господарських операцій, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення та обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, про що зазначено у п.п. 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Згідно пункту 2.1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95року № 88 у відповідності з ч. 2 ст. 6 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, первинні документи - це письмові свідоцтва, які фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження і дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Частиною 2 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначений перелік обовязкових реквізитів первинних бухгалтерських документів, які є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, зокрема такими реквізитами є:

- назва документу; дата та місце складання документу;

- назва підприємства, від імені якого складений документ;

- зміст та обєм господарської операції; одиниця виміру господарської операції;

- посада осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильності її оформлення;

- особистий підпис або інші дані, які дозволяють ідентифікувати особу, яка бере участь у здійсненні господарської операції.

Отже, з урахуванням вимог законодавства України в частині визначення первинних документів та їх обов'язкових реквізитів, їх змісту та призначення, до останніх можна віднести:

- договори із зазначенням предмету та істотних умов відповідного правочину, додаткові угоди до них;

- документи на виконання відповідного договору (акт приймання-передачі, акт виконаних робіт, рахунки фактури, податкові та видаткові накладні, довіреність на отримання товару, що містять дані стосовно обсягів та змісту наданих послуг);

- документи, що підтверджують транспортування товару (товарно-транспортні накладні, договори зберігання, перевезення товару);

- фінансово-господарські документи зі сплати коштів за придбаний товар (платіжні доручення, банківські виписки, чеки).

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Частина 1 ст. 79 КАС України визначає, що письмовими доказами є документи (у тому числі, електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.

В матеріалах справи наявні наступні документи, надані позивачем на підтвердження реальності здійсненого правочину:

- договір № 05-10 від 03.12.2010 р. (а.с.64),

- специфікація № 01 від 03.12.2010 р. (а.с.65),

- специфікаця № 02 від 09.12.2010 р. (а.с.66),

- акт № 274 про приймання матеріалів від 03.12.2010 р. (а.с.72),

- акт № 275 про приймання матеріалів від 09.12.2010 р. (а.с.73),

- податкова накладна № 392 від 03.12.2010 р. на суму 1762,40 грн. (а.с.20),

- видаткова накладна № 31210 від 03.12.2010 р. на суму 1762,40 грн. (а.с.22),

- податкова накладна № 423 від 09.12.2010 р. на суму 331837,60 грн. (а.с.21),

- видаткова накладна № 91210 від 09.12.2010 р. на суму 331837,60 грн. (а.с.23).

Тобто загальна сума господарських операцій, вчинених ДЗ "Водоприлад" та ТОВ "Альянс Регіон", складає 333600,00 грн.

Крім того, в матеріалах справи наявний акт звірювання взаєморозрахунків станом на 11.01.2011 р. між ТОВ "Альянс Регіон" та Джанкойським заводом "Водоприлад" (а.с.76), за яким вбачається, що ДЗ "Водоприлад" має заборгованість перед ТОВ "Альянс Регіон" у сумі 333600,00 грн. Саме на вказану суму позивачем та ТОВ "Альянс Регіон" були здійснені придбання/постачання обумовлених специфікаціями №№ 01, 02 до договору № 05-10 від 03.12.2010 р., що підтверджується податковими та видатковими накладними (а.с.10-23). Неплатоспроможність позивача на момент здійснення постачань за договором № 05-10 від 03.12.2010 р. пояснюється перебуванням позивача у стані банкрутства та проведення ліквідаційної процедури, про що свідчить постанова Господарського суду АР Крим від 27.09.2011 р. (а.с.77), постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 28.11.11 р. (а.с. 95).

Отже матеріалами справи підтверджується фактичне здійснення відповідних господарських операцій позивачем.

2) встановлення податкового статусу постачальника товарів, придбання яких є підставою для нарахування податкового кредиту, а саме реєстрація особи, яка видає податкову накладну, у якості платника ПДВ на момент вчинення господарської операції, з урахуванням можливої обізнаності контрагента у наявності дефектів у правовому статусі останнього як платника ПДВ.

Так, згідно з даними акту перевірки податкові накладні № 423 від 09.12.2010 р. на суму 331837,60 грн., № 392 від 03.12.2010 р. на суму 1762,40 грн., виписані ТОВ "Альянс Регіон", які не відповідають вимогам абз. "д" п.п.7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме в частині заповнення рядка "місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої, як платник ПДВ".

Згідно абз "д" п.п.7.2.1 п.7.2. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками певні реквізити, зокрема - місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість.

З податкової накладної вбачається, що ТОВ "Альянс Регіон" при заповненні податкових накладних №№ 423, 392 вказано власне місцезнаходження, а саме - м. Запоріжжя, вул. 12-го квітня, буд. 11, кв. 31 (а.с.20).

Відповідно до п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації Українивід 30 травня 1997 р. N 165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 р. за N 233/2037, всі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати поставку товарів (послуг), та скріплюються печаткою такого платника податку - продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів (послуг) і не скріплюється його печаткою.

Згідно з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.06.1995 р. № 168/704, первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Відповідно до п.2.15 та п.2.16 вищевказаного Положення забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.

Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.

В матеріалах справи наявні податкові декларації з ПДВ ТОВ "Альянс Регіон" за 2010 рік від 20.01.11 р. (а.с.41), з податку на прибуток (а.с.44) від 18.02.11 р., у яких зазначено адресу місцезнаходження останнього саме м. Запоріжжя, вул. 12-го квітня, буд. 11, кв. 31.

Крім того, ТОВ "Альянс Регіон" також у березні 2011 року було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 09.03.2011 р. (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року), у якому відображено суму ПДВ 55807,30 грн. (а.с.69).

В матеріали справи відповідачем не надано докази, які підтверджують те, що ТОВ "Альянс Регіон", яким було видано податкові накладні у грудні 2010 року, не знаходився за вказаною адресою у накладних на момент вчинення відповідних господарських операцій із позивачем у грудні 2010 року.

Отже порушення в частині оформлення податкової накладної за наявними в матеріалах справи доказами не підтверджуються; відсутні докази того, що постачальник товарів, придбання яких було підставою сформування податкового кредиту, не був зареєстрований за вказаним місцезнаходженням на момент вчинення відповідної господарської операції.

3) встановлення зв'язку між фактом придбання товарів та господарською діяльністю платника податку, що підтверджується наявністю певної господарської мети використання придбаного товару в межах господарської діяльності.

Тобто придбання певного виду товару повинно бути характерним для виробничої діяльності такого платника податку.

Види діяльності позивача відповідно до КВЕД: виробництво насосів, компресорів та гідравлічних систем, лиття чавуну, лиття сталі, виробництво будівельних металевих конструкцій, виробництво кранів і клапанів, не оскаржується відповідачем в акті перевірки позивача (зокрема, відповідачем в акті перевірки зазначено, що основним видом діяльності позивача є: виробництво компресорів, насосів та гідравлічних систем (а.с.11).

Тобто придбання позивачем товарів продукції (кругів відрізних алмазних, кругів шліфувальних, тросів стальних, сверл та інш.) відповідає напряму діяльності позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які знаходяться у матеріалах справи, та не може ґрунтуватися припущеннями, крім цього, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до ч. 3 ст. 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже взаємовідносини ДЗ "Водоприлад" та ТОВ "Альянс Регіон" не містять в собі ознак нікчемності правочину та відсутності відповідної господарської мети, а відтак, правовий кредит позивачем сформований правомірно.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано доказів, що обґрунтовують правомірність оскаржуваного рішення відповідача.

Належних доказів наявності обставин, які можуть вказувати на відсутність відповідної господарської операції, відповідачем - суб'єктом владним повноважень - не надано.

Відсутність або недостатність відповідних доказів з урахуванням змісту п.п.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків) є підставою для висновку про неправомірність оскарженого рішення контролюючого органу.

При цьому сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце. Водночас, наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У судовому засіданні 12.12.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 15.12.11 р.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 26.04.2011 р. № 0010961502 за основним платежем 55600,00 грн.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Джанкойського заводу "Водоприлад" (ЄДРПОУ 01033355) 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

<Текст >

Суддя <підпис >Шкляр Т.О.

<Текст >