Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" лютого 2012 р. Справа № 15/131-11
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
За позовом Бориспільської міської ради Київської області, Київська обл., м. Бориспіль
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка», Київська обл., м. Бориспіль
про внесення змін до умов договору оренди та стягнення 26425,11 грн.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1. (дов. від 15.09.2011р. № 12-27-4638);
від відповідача: ОСОБА_2. (дов. від 16.01.2012р.)
Обставини справи:
Бориспільська міська рада Київської області (далі-позивач) звернулася до господарського суду Київської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка»(далі-відповідач), в якому просить суд внести зміни до п. 6 умов договору оренди землі від 24.11.2005р., а також стягнути з ТОВ «Укрпластпереробка»на користь позивача витрати надходжень бюджету за оренду в сумі 26425,11 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у звязку із внесенням змін до Закону України «Про плату за землю», набранням законної сили Податковим кодексом України та у звязку з прийняттям Бориспільською міською радою рішення від 22.02.2007р. № 1153-11-V «Про приведення договорів оренди землі у відповідність до Закону України «Про плату за землю»та рішення міської ради від 07.02.2008 № 3322-28-5 «Про приведення договорів оренди у відповідність до чинного законодавства»Бориспільська міська рада зверталася до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка»з письмовою пропозицією щодо укладення додаткової угоди про зміну відсоткової ставки орендної плати за договором землі від 24.11.2005р., проте товариство на вказані пропозиції не відреагувало. Посилаючись на викладене, Бориспільська міська рада Київської області просить:
1. Пункт 6 договору оренди земельної ділянки від 24.11.2005р. укладеного між Бориспільською міською радою та ТОВ «Укрпластпереробка», площею 1,3640 га під існуючою забудовою (майновий комплекс), строком на 25 років, зареєстрованого у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру ДЗК 25.11.2005р. за № 040533700133 та викласти його в наступній редакції:
«Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки земель (3%), на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконавчого управління Держкомзему у місті Бориспіль Київської області.».
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка»витрати надходжень бюджету за оренду у сумі 26425,11 грн., які, на думку позивача, є втратами місцевого бюджету у звязку з ненадходженням орендної плати у встановленому законодавством розмірі.
Абзац перший позовних вимог викладений незрозуміло, оскільки в ньому зазначено, що позивач просить: «пункт 6 договору оренди земельної ділянки від 24.11.2005р. укладеного між Бориспільською міською радою та ТОВ «Укрпластпереробка», площею 1,3640 га під існуючою забудовою (майновий комплекс), строком на 25 років, зареєстрованого у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру ДЗК 25.11.2005р. за № 040533700133 та викласти його в наступній редакції», при цьому останній в прохальній частині позову пропускає слово «змінити».
В судовому засіданні 27.12.2011р. представник відповідача надав суду заперечення, в яких проти позову заперечує, з підстав зазначених у запереченнях.
Представник позивача в судових засіданнях 13.01.2012р. та 03.02.2012р. підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судових засіданнях 27.12.2011р. та 03.02.2012р. проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Встановив:
24.11.2005р. між Бориспільською міською радою Київської області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка»(орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано в реєстрі за № 5666 (договір), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка належить до земель несільськогосподарського призначення під існуючою забудовою (майновий комплекс), у звязку з розширенням даної земельної ділянки по вул. Броварській, 56 в м. Борисполі, Київської області, площею 1,3640 га, терміном на 25 років (пункти 1, 2, 5 договору).
Цей договір зареєстровано у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.11.2005р. за № 040533700133.
Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна профілакторій, (договір купівлі-продажу, посвідчений ОСОБА_3., приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу Київської області 15.04.2005р. за реєстраційним № 808, зареєстрований в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно Бориспільським МБТІ Київської області 26.05.2005р. за реєстраційним № 10886832).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 929330,52 грн. (п. 4 договору).
Пунктом 6 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1 відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 7 договору визначено, що розмір річної орендної плати становить 9293,31 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 774,44 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до п. 8 договору орендна плата вноситься орендарем до 15 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок орендодавця: № 33217812500004, УДК у Київській області, м. Київ, МФО 821018, КДБ 13050200, ЗКПО 23570059, «Місцевий бюджет», м. Бориспіль.
14.08.2007р. між орендодавцем та орендарем було укладено додатковий договір до договору оренди землі від 24.11.2005р., який зареєстрований за реєстровим № 619, в якому було внесено такі зміни:
Згідно з п. 6 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 29.06.2007р. за № 24- ІІІ-V «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Бориспіль»та рішення Бориспільської міської ради від 25.01.2007р. за № 1043-10-V «Про зміну відсотку орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки»;
Згідно з п. 7 договору розмір річної орендної плати становить 15631,44 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 1302,62 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції;
Згідно з п. 8 договору орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на рахунок орендодавця. Реквізити розрахункового рахунку уточнюються орендарем у орендодавця кожного місяця та у разі їх зміни орендна плата вноситься на основний розрахунковий рахунок.
Цей додатковий договір зареєстровано у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.09.2007р. за № 040733700134.
Рішенням Бориспільської міської ради від 06.03.2008р. за № 3370-30-V «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Бориспіль»затверджено відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Бориспіль.
Рішенням Бориспільської міської ради від 16.12.2008р. № 5074-44-V було внесено зміни до рішення міської ради від 06.03.2008р. № 3370-30-V «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Бориспіль».
Рішенням Бориспільської міської ради від 07.02.2008р. за № 3322-28-V для товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпластпереробка»встановлено відсоток орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі три відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах міста Борисполя.
Відповідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п. 12 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 2 лютого 2010 року №04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства»у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Листом № 12-31-4299 від 22.09.2010р. позивач повідомляв відповідача про необхідність приведення договору оренди землі від 24.11.2005р. у відповідність до законодавства України.
Листом № 14-20-3312 від 08.07.2011р. позивач направляв відповідачу проект додаткової угоди про зміну відсоткової ставки орендованої плати з метою приведення договору оренди землі від 24.11.2005р. у відповідність до Податкового кодексу України.
Листом № 12-31-5498 від 31.10.2011р. позивач направляв відповідачу проект додаткового договору до договору оренди землі від 24.11.2005р., який адресат отримав 03.11.2011р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Вказаним проектом договору передбачалося внести зміни та доповнення до пунктів 4, 6, 7 договору оренди землі від 24.11.2005р.
Однак відповіді на наведену пропозицію укласти договір позивач не одержав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється відповідно до Закону України «Про оренду землі»(статті 15 та 21 Закону України «Про оренду землі»).
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-VI від 3 червня 2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 4 червня 2008 року.
У звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року (від 2 грудня 2010 року за №2755-VI), Закон України «Про плату за землю»втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 1 січня 2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Так, статтею 21 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (п. 288.1).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).
Відповідно до п. 288.3., об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з п. 288.4., розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
П. 288.5. закріплено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до пункту 29 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Згідно з п. 9 договору розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі, зокрема в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 759 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Частиною 3 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідач не надав суду доказів скасування рішень Бориспільської міської ради від 06.03.2008 р. №3370-30-V та від 07.02.2008р. за № 3322-28-V.
Відтак, вищевикладене вказує на підставність вимог позивача щодо внесення змін до умов договору оренди землі від 24.11.2005р. у звязку зі зміною розміру відсоткової ставки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за якою розраховується орендна плата.
Водночас, позовна вимога шляхом викладення пункту 6 договору в запропонованій позивачем редакції не може бути судом задоволена з наступних підстав.
Так, як вбачається зі змісту договору оренди землі від 24.11.2005р. та додаткового договору від 14.08.2007р., а також зазначалось судом вище, сторонами передбачено: п. 6 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; п. 7 розмір річної орендної плати становить 15631,44 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 1302,62 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Вбачається, що спір виник про викладення пункту 6 договору в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки земель (3%), на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконавчого управління Держкомзему у місті Бориспіль Київської області».
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачем не заявлено вимогу щодо внесення змін в п. 7 договору, який при задоволені позову в частині зміни відсоткової ставки з 1,5% на 3% буде мати інший річний розмір орендної плати ніж зазначений в п. 7, оскільки зазначений в п. 7 додаткового договору розмір річної і місячної орендної плати розрахований виходячи з 1,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Формалізація в п. 7 договору сталого розміру орендної плати вказує на те, що орендар сплачуючи орендну плату здійснює індексацію, враховуючи інфляційні процеси, саме тієї суми, яка закріплена(формалізована) в п. 7 договору (1302,62 грн.), а не будь-якої іншої, визначеної на власний розсуд.
Таким чином, на думку суду, внесення змін в пункт 6 договору в редакції наданій позивачем, без внесення змін в п. 7 договору призведе до неузгодженості та протиріччя зазначених пунктів договору між собою, що в майбутньому може породити спір між сторонами з цього приводу у звязку з невизначеністю порядку, умов оплати та розміру орендної плати.
Також, слід зазначити, що відповідно до положень п.2 ст. 83 ГПК України суд позбавлений права виходити за межі позовних вимог та самостійно вносити чи то виключати пункти договорів без відповідного клопотання заінтересованої сторони.
Таким чином, здійснивши аналіз значених норм права, суд дійшов висновку, що вимога позивача в частині внесення змін до умов договору оренди землі від 24.11.2005р. в редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки земель (3%), на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконавчого управління Держкомзему у місті Бориспіль Київської області», є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.
Водночас, слід зазначити, що позивач не позбавлений права звернутися з новим позовом до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів шляхом внесення змін до пунктів договору, сформулювавши свою вимогу з урахуванням положень п. 2 ч. 1. ст. 62 ГПК України.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача втрат надходжень до бюджету за оренду земельної ділянки у сумі 26425,11 грн., то суд зазначає наступне.
Судом встановлено, заявляючи вимогу про стягнення 26425,11 грн., позивач характеризує її як втрачену вигоду.
Так, відповідно до ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 225 ГК України).
Разом з тим, господарський суд зазначає, що згідно зі ст. 22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ).
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Згідно з п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»№ 6 від 17.05.2011 року у разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України (435-15) якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, вищевказане унеможливлює задоволення позовної вимоги про компенсацію позивачу втрат бюджету.
Крім того, важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Проте, позивач не довів причинно-наслідковий зв'язок між протиправними діями відповідача та завданими збитками у формі витрат надходжень бюджету, як і не надав обґрунтованого розрахунку заявлених збитків.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача витрат надходжень бюджету за оренду у розмірі 26425,11 грн. є безпідставною, необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити повністю.
Суддя Рябцева О.О.
Рішення підписано 20.02.2012р.