Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.02.12 Справа № 11/5009/8162/11
Суддя Гончаренко С.А.
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий суддя Гончаренко С.А., розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Волгоградська, буд. 25, м.Запоріжжя, 69035)
до відповідача: Житлово-будівельний кооператив «Коксохім-2»(пр. Ювілейний, буд. 26, кв. 19, м. Запоріжжя, 69076)
у присутності представників:
позивача: ОСОБА_1 дов. № 248 від 31.10.2011р.;
відповідача: ОСОБА_2 дов. б/н від 17.01.2012р.;
Сипало А.І. голова правління, протокол № 22 від 17.01.2011р.
про: стягнення 2279,70 грн., -
В С Т А Н О В И В :
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява ВАТ «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж про стягнення з ЖБК «Коксовім-2»2279,70 грн., як вказано в позові, заборгованості за використану недораховану електричну енергію.
28.12.2011р. порушено провадження у справі, призначені дата і час судового засідання. З метою витребування додаткових доказів та для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи і заперечення в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Представник позивача наполягає на задоволенні позовних вимог, при цьому причиною звернення до суду із позовною заявою зазначає порушення відповідачем умов договору та правил користування електричною енергією, яке виразилось у підключенні до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановки освітлення тамбуру кв. 35, 36 9-го поверху 1-го підїзду поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії без порушення схеми обліку. Розмір недорахованої електроенергії визначено на підставі методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ і складає 2279,70 грн. Разом з цим, позивач просить судові витрати, повязані із розглядом справи, покласти на відповідача.
Відповідач проти позову заперечує, при цьому зазначає, що акт про порушення складено з порушеннями, а саме: не містить посилань на пункти Правил користування електричною енергією, які нібито порушено, не надано доказів, що особи, які складали акт мають таке право згідно з посадовими інструкціями та пройшли відповідне навчання, акт складено без присутності уповноваженої особи споживача, та відсутній обґрунтований розрахунок суми позову. Таким чином, акт № 00007235 не може розглядатись в якості доказу.
Крім того, згідно схем без облікового підключення, яка є додатком до акту про порушення від 16.08.2011р., безоблікове підключення, яке начебто було здійснено Відповідачем, відноситься до експлуатаційної відповідальності позивача і саме він несе відповідальність за технічний стан електромережі.
У задоволенні позову просить відмовити.
Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив наступні обставини.
Статтею 11 Цивільного кодексу України закріплено, що цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки.
Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обовязків є договори та інші правочини.
ЖБК «Коксовім-2»споживає електричну енергію на підставі договору №685 про постачання електричної енергії від 15.12.2010р.
Згідно з п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ).
Відповідно до п. 4.2.5. договору у випадках порушення ПКЕЕ споживач сплачує постачальникові електричної енергії вартість недорахованої електричної енергії, яка розраховується згідно діючих документів, затверджених НКРЕ України.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»та пунктом 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996р. №28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. №910), споживач енергії зобовязаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору на постачання енергії, споживання електричної енергії без укладення договору є правопорушенням у електроенергетиці.
Відповідно до п. 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобовязаний:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
2) оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
5) забезпечувати належний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-правових актів законодавства України;
9) забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку.
Відповідно до п. 10.3 ПКЕЕ: споживач зобовязаний оперативно повідомляти органи Держенергонагляду, постачальника електричної енергії та електропередавальну організацію відповідно до їх повноважень про: 1) порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів і розрахункових засобів обліку, що належать споживачу за ознакою права власності, користування, повного господарського відання або встановлені на території споживача.
Пунктами 3.2 і 3.3 ПКЕЕ, відповідальність за технічний стан засобів обліку, за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб відповідно до акта про опломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них покладається на їх власника або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, і яка відає цією територією (приміщенням) на підставі права власності або користування.
Відповідно до п. 6.40 ПКЕЕ, у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Згідно п.6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недорахованої електричної енергії та/або збитків.
16.08.2011р. представниками позивача під час проведення перевірки дотримання Правил користування електричною енергією за адресою: пр. Ювілейний, 26 у м. Запоріжжя, було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановки освітлення тамбуру кв. 35, 36 9-го поверху 1-го підїзду поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії без порушення схеми обліку. У звязку із виявленим порушенням було складено Акт порушень ПКЕЕ №00007235 від 16.08.2011р.
25.08.2011р. відбулося засідання комісії по розгляду Акту. Відповідач своїм правом бути присутнім на за сіданні комісії не скористався. За результатами розгляду Акту від 16.08.2011р. на підставі п. 2.1.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за № 782/12656), комісією визначено розмір недорахованої електроенергії у кількості 6451 кВт/год на суму 2279,70 грн.
Другий екземпляр протоколу засідання комісії, розрахунок суми боргу та рахунок для сплати на суму 2279,70 грн. були направлені на адресу відповідача 26.08.2011р., про що свідчать відповідні докази, копії яких залучені до матеріалів справи.
Згідно з п. 6.43 Правил кошти за недораховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
На час вирішення спору сума боргу за недораховану електричну енергію відповідачем не сплачена, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Твердження відповідача, що наявність суттєвих помилок в оформленні акту про порушення дають підстави не приймати його у якості доказу по справі, судом до уваги не приймаються, виходячи з наступного. В матеріалах справи міститься акт № 00007235 порушень ПКЕЕ від 16.08.2011р. в якому зафіксовано порушення Правил користування електричною енергією (підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановки освітлення тамбуру кв. 35, 36 9-го поверху 1-го підїзду поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії без порушення схеми обліку). Дефекти, допущені при оформленні акту не спростовують факту порушення Правил користування електричною енергією, яке знайшло своє відображення в акті.
Судові витрати віднести на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 46, 47-1, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з житлово-будівельного кооперативу «Коксохімік-2»(пр.Ювілейний, буд. 26, кв. 19, м. Запоріжжя, 69076, ЄДРПОУ 20523533) на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Волгоградська, буд. 25, м. Запоріжжя, 69035, ЄДРПОУ 00130926, поточний рахунок з спеціальним режимом використання №260313141419 в філії Запорізького обласного управління ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 313957) 2279 (дві тисячи двісті сімдесят девять) грн. 70 коп. боргу за недовраховану електричну енергію. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з житлово-будівельного кооперативу «Коксохімік-2»(пр.Ювілейний, буд. 26, кв. 19, м. Запоріжжя, 69076, ЄДРПОУ 20523533) на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго»в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Волгоградська, буд. 25, м. Запоріжжя, 69035, ЄДРПОУ 00130926, поточний рахунок №260030231709 в АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», МФО 320627) 1411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
СуддяГончаренко С.А.
В судовому засіданні 21.02.2012р. оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 24.02.2012р.
Судове рішення № 21649970, Господарський суд Запорізької області було прийнято 21.02.2012. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 11/5009/8162/11. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: