Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2012 року № 2а-10419/10/2670
Об 11 годині 02 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Деснянському районі м.Києва
до Субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Деснянському районі м.Києва звернулася до суду з позовом про стягнення з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 564033,02 грн.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на закони України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та зазначає, що на відповідача накладено штраф в розмірі 564033,02 грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Представник відповідача заперечив по суті позовних вимог з огляду на положення законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про оподаткування прибутку підприємств», Указ Президента України від 03.07.1998 № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», Постанову Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 № 637, Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 № 327 та зазначив, що рішення позивача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001141705 від 27 квітня 2010 року до відповідача ґрунтується на акті документальної перевірки, висновки якого не підтверджені будь-якими фактичними та належними доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією 12 червня 2008 року та є платником податків в Державній податковій інспекції в Деснянському районі м.Києва, ідентифікаційний код ОСОБА_1 НОМЕР_2, місце проживання: 02217, АДРЕСА_1.
За результатами проведеної позапланової документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів) фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м.Києва складено акт від 19 квітня 2010 року № 2531/17-05/2986900528, яким встановлено порушення ОСОБА_1 вимог:
- частини восьмої статті 4 Указу Президента України від 03.07.1998 № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», пункту 1 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269, пункту 8 Наказу Державної податкової адміністрації від 29.10.1999 № 599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі», а саме: ведення обліку доходів та витрат неналежним чином, а саме: дані звітів субєкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку не відповідають даним, які відображені в книзі обліку доходів та витрат, форма № 10, не заповнено графу 3 «Витрати на виробництво продукції»(витрати на придбання товару) в книзі обліку, форма № 10, а саме: до книги обліку доходів та витрат не в повному обсязі внесено дані про отриману виручку від реалізації товару;
- пункту 12 статті 13, статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не ведення обліку товарних запасів товару, який в подальшому був реалізований;
- пункту 2.6 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 № 637, пункту 1 статті 3, пункту 5 статті 3, пункту 6 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: ОСОБА_1 не в повній сумі оприбуткувала готівкові кошти, отримані від продажу товарів;
- пункту 9 наказу Державної податкової адміністрації України «Про порядок видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку», а саме: приватним підприємцем подано до податкового органу звіт субєкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку з порушенням терміну за другий квартал 2008 року 7 липня 2008 року, за четвертий квартал 2008 року 8 січня 2009 року;
- пункту 4 статті 14 розділу 4 Декрету Кабінету Міністрів «Про прибутковий податок з громадян», підпункту 4.1.4 «б»пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: приватним підприємцем несвоєчасно подано декларації про отримані доходи від підприємницької діяльності, а саме: за третій-четвертий квартали 2009 року, за перший квартал 2010 року 19 квітня 2010 року.
На підставі складеного акту 27 квітня 2010 року Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва винесене податкове повідомлення-рішення № 0001141705, яким на ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 564033,02 грн. за платежем: штрафні санкції, код платежу 3021080900.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265/95-ВР встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно з підпункту 1.2 пункту 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України 15 грудня 2004 року №637, оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до частини першої та частини другої пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
В звязку з чим до позивача було застосовано штрафні санкції згідно з абзацом 3 пункту 1 Указу Президенту України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», оскільки порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2010 року у справі № 2а-13771/10/2670 за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27 квітня 2010 року №0001141705 позов ОСОБА_1 задоволено та визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва № 0001141705 від 27 квітня 2010 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2011 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 листопада 2010 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва про визнання нечинним рішення Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва № 0001141705 від 27 травня 2010 року відмовлено.
Постанова Київського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 13 січня 2011 року.
Рішенням апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 порушено вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та встановлено, що судом першої інстанції зроблено помилкові висновки про порушення відповідачем строків, передбачених статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно облікової картки платника податків станом на 25 січня 2012 року, за відповідачем обліковуються штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 564033,02 грн.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом встановлюється пункту 11 статті 10 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), в якому передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій в розмірі 564033,02 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної податкової інспекції у Деснянському районі м.Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 (місце проживання: 02217, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Державного бюджету України суму штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в розмірі 564 033 (пятсот шістдесят чотири тисячі тридцять три) грн. 02 коп. на р/р31115104700004 в УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у м.Києві, ідентифікаційний номер 26077891 ГУ УДК у м.Києві, МФО 820019, код платежу 21080900.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текст постанови складений 30 січня 2012 року.