ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 січня 2012 року № 2а-13270/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О. в порядку письмового провадження розглянув і вирішив адміністративну справу
за позовом Котовського міжрайонного прокурора (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Котовського міськрайонного центру зайнятості
Одеської області (далі - позивач)
доПриватного акціонерного товариства «БРВ Київ»(далі - відповідач,
ПрАТ «БРВ Київ»
про стягнення заборгованості у розмірі 8 084,77 грн. Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення з останнього заборгованості у розмірі 8084, 77 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що всупереч пункту 2 частини 2 статті 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»відповідач не надав позивачу звіт за формою 5-ПН - «Звіт про прийнятих працівників», зокрема, про прийняття на роботу ОСОБА_1, яка перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю. У звязку з цим ОСОБА_1 безпідставно виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 8084,77 грн.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився, просив відмовити у задоволенні позову, вважаючи його необґрунтованим, з огляду на те, що прокурор неправильно визначив суму, яку належить стягнути з ПрАТ «БРВ Київ».
Ураховуючи спільне клопотання учасників судового процесу в судовому засіданні 16 січня 2012 року, суд у відповідності до частини 4 статті 122 КАС України перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, ознайомившись із матеріалами справи, суд
В С Т А Н О В И В :
Котовським міськрайонним центром зайнятості Одеської області відповідно до пункту 5 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і ДПА України від 13 лютого 2009 року № 60/62, здійснено перевірку обґрунтованості виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), яка з червня 2010 року перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та отримувала матеріальне забезпечення допомогу по безробіттю.
За результатами розслідування позивачем страхового випадку стосовно ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним позивачем складено акт від 26 квітня 2011 року № 180 перевірки обґрунтованості виплат вищевказаній особі матеріального забезпечення.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Котовському міськрайонному центрі зайнятості Одеської області та одночасно працювала в ПрАТ «БРВ Київ».
Так, з довідки Котовського міськрайонного центру зайнятості від 01 червня 2011 року вбачається, що ОСОБА_1 з червня 2010 року по червень 2011 року включно отримувала матеріальну допомогу як безробітна. Всього нею отримано допомогу в розмірі 8084,77 грн.
Разом з тим відповідно до наказу ПрАТ «БРВ Київ»від 01 вересня 2010 року № 265-к1 ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року прийнято на посаду продавця-консультанта салону-магазину № 2 м.Одеса, з якої відповідно до наказу відповідача від 21 вересня 2010 року № 286-к2 її звільнено з 21 вересня 2010 року. За відпрацьований період в ПрАТ «БРВ Київ», тобто з 01 по 21 вересня ОСОБА_1 отримала дохід у розмірі 916,67 грн.
Вирішуючи цю справу, суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»роботодавці зобов'язані надавати виконавчій дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі виконавча дирекція Фонду) відомості в установленому порядку про прийняття на роботу працівників.
За змістом частини 1 статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»на органи державної служби зайнятості покладено функції виконавчої дирекції Фонду, до повноважень якої віднесено забезпечення дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття.
У відповідності до частини 2 статті 12 названого Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відтак, позивач є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, до повноважень якого,поміж іншого, належить здійснення контролю за правильністю витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду, а також представництво інтересів Фонду в судових та інших органах.
Згідно з частиною 4 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»незаконно виплачена безробітному сума забезпечення у разі неповідомлення роботодавцем про його прийняття на роботу утримується із роботодавця.
Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 5-ПН «Звіт про прийнятих працівників», затвердженою наказом Мінпраці від 19 грудня 2005 року № 420, визначено, що відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форми власності та господарювання, які здійснювали прийом працівників, повинні у десятиденний строк у повному обсязі подавати інформацію про прийнятих працівників до центрів зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Представник відповідача в письмових поясненнях та в судовому засіданні не заперечував того, що ПрАТ «БРВ Київ»в установленому порядку не подано до позивача звіт форми 5-ПН про прийняття на роботу з 01 вересня 2010 року ОСОБА_1
Таким чином, наведене свідчить про порушення відповідачем вимог пункту 3 частини 2 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що зумовлює необхідність відшкодування ним незаконно виплаченої позивачем суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 як безробітній.
Відповідно до пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що у звязку з працевлаштуванням з 01 вересня 2010 року в ПрАТ «БРВ Київ»ОСОБА_1 втратила право на отримання матеріального забезпечення як безробітна, отже саме з зазначеної дати виникли обставини, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення. Відтак, саме з цієї дати ПрАТ «БРВ Київ», яке не направило до органів державної служби зайнятості населення звіт форми 5-ПН про прийняття на роботу ОСОБА_1, зобовязане повернути позивачу безпідставно отримані згаданою особою кошти за період з вересня 2010 року по червень 2011 року.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Котовського міськрайонного центру зайнятості від 01 червня 2011 року про виплачене матеріальне забезпечення допомоги по безробіттю ОСОБА_1, у період з вересня 2010 року по червень 2011 року їй виплачено забезпечення по безробіттю на загальну суму 7 028,43 грн.
Підстави для стягнення з відповідача виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення за червень-серпень 2010 року у суду відсутні, оскільки ці місяці передували виникненню обставин, що впливають на умови виплати їй цього забезпечення.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «БРВ Київ»(ідентифікаційний номер 32243798, вул. Луначарського, 4, м. Київ, 02002) на користь Котовського міськрайонного центру зайнятості Одеської області на р/р 37175300900019 в ГУДК України в Одеській області, код 20992050, МФО 828011 кошти у розмірі 7 028,43 грн. (сім тисяч двадцять вісім гривень 43 копійки).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова