ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 січня 2012 року <Час проголошення > № 2а-12716/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Григоровича П.О., секретаря судового засідання Очколяса О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Суматра –ЛТД»
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення –рішення №0001621502 від 28.03.2011р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Суматра ЛТД»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва та, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення –рішення №0001621502 від 28.03.2011р.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення –рішення №0001621502 від 28.03.2011р. про сплату штрафної санкції у розмірі 59111,53 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов’язання з податку на додану вартість винесене з порушенням пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, яким передбачено застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства у період з 1 січня по 30 червня 2011 року у розмірі 1 гривня..
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що згідно висновків акту невиїзної перевірки встановлено затримку на 24 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість, чим порушено вимоги п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та на підставі ст. 126 ПКУ винесене оскаржуване податкове повідомлення – рішення №0001621502 від 28.03.11р. про сплату штрафних санкцій у розмірі 59111,53грн., яке вважає правомірним та просить відмовити у задоволені позову повністю.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, –
ВСТАНОВИВ:
Працівниками Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати грошового зобов’язання з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «Суматра ЛТД»(код (ЄДРПОУ 21591206), за результатами якої складено акт №65/15-220 від 28.03.2011р.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Суматра ЛТД», в порушення пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, грошове зобов’язання з податку на додану вартість, задеклароване в поданій до ДПІ у Святошинському районі м. Києва декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року (вх.. №9006485871 від 20.01.2011р.), граничний строк сплати –30.01.2011р., фактично сплачено –23.02.2011р. у сумі 591115,36 грн. із затримкою на 24 календарних дні.
На підставі висновків акту перевірки та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України, ДПІ у Святошинському районі м. Києва винесене податкове повідомлення –рішення №0001621502 від 28.03.2011р. про сплату штрафних санкцій у розмірі 59111,53 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу).
Позивач не заперечує факт порушення податкового законодавства, проте не погоджується з правомірністю застосування штрафних санкцій за вказане правопорушення на підставі ст. 126 Податкового кодексу України, оскільки вважає, що порушення податкового законодавства відбулося у період з 01 січня по 31 червня 2011 року, а тому в даному випадку, підлягає застосуванню штрафна санкція, визначена пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України у розмірі 1 гривня.
Правомірність винесення вказаного повідомлення –рішення і є предметом розгляду даної справи.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 203.1. Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Граничний строк для подачі декларації з податку на додану вартість за грудень місяць 2010 року - 20.01.2011 року, а граничний строк для оплати узгоджених грошових сум по декларації з податку на додану вартість за грудень місяць 2010 року, є 30 січня 2011 року;
Граничний строк для подачі декларації з податку на додану вартість за січень місяць - 20.02.2011 року, а граничний строк для оплати узгоджених грошових сум по декларації з податку на додану вартість за січень місяць 2011 року - 02 березня 2011 року.
Відповідачем встановлено, що Позивачем було порушено граничні строки сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного п.57.1. ст. 57 Податкового кодексу України на 24 календарних дні, а саме:
- за декларацією з податку на додану вартість за грудень 2010 року станом на останній день сплати (30 січня 2011р.) виникла недоїмка по сплаті податку на додану вартість в розмірі 5 881 грн. 92 коп. Зазначена недоїмка була сплачена повністю Позивачем 23 лютого 2011 року (просрочка становить 24 календарних дні);
- за декларацією з податку на додану вартість за січень 2011 року станом на останній день сплати (02 березня) виникла недоїмка по сплаті податку на додану вартість в розмірі 585 233,44 грн. Зазначена недоїмка була сплачена повністю Позивачем 03.03.2011 року (прос рочка становить 1 календарний день).
При визначенні штрафних санкцій, Відповідач керувався п. 126.1. ст. 126 Податкового кодексу України, відповідно до якого, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.113.3 ст. 113 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовується у порядку та у розмірах, встановлених цим кодексом та іншими законами України.
Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.
Пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Даною нормою, яка має тимчасовий характер, чітко визначено, що за період з 01 січня по 30 червня 2011 року, штраф за кожне порушення податкового законодавства, що сталось у зазначений період, застосовується у розмірі не більше 1 гривні.
При цьому, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає за необхідне звернути увагу на те, що визначення «порушення податкового законодавства»в ПКУ не наведено, але є визначення «податкового правопорушення». Згідно з п. 109.1 ПКУ податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Тобто, на думку суду, порушення граничних строків сплати узгоджених грошових зобов’язань якраз і можна трактувати як бездіяльність платників податків. Аналізуючи положення гл. 11 ПКУ, можливо дійти висновку, що будь-яке порушення норм Кодексу є податковим правопорушенням, яке, в свою чергу, є синонімом «порушення податкового законодавства»та відповідно до гл. 11 ПК України, до них повинні бути застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за таке порушення.
Однак приймаючи податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних фінансових санкцій Відповідачем було залишено поза увагою положення п.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»Податкового Кодексу України. Таким чином, при винесені податкового повідомлення-рішення №0001621502 від 28.03.2011р Відповідачем не дотримано вимог чинного законодавства, що і призвело до винесення протиправного податкового повідомлення-рішення в частині визначення штрафної санкції в сумі 59110,53 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з наведеного, Відповідач в своїй діяльності, в тому числі і при прийнятті рішення щодо застосування штрафних фінансових санкцій, за порушення податкового законодавства, повинен дотримуватись норм Конституції України та Податкового кодексу України. Окрім того, податковим законодавством не надані повноваження податковим органам, щодо встановлення будь-яких правил для застосування тих чи інших норм Податкового кодексу України.
За загальним правилом, встановленим у ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - Кодекс), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності оскаржуваного рішення в цілому.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги ТОВ «Суматра-ЛТД»підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0001621502 від 28.03.2011р. Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва в частині застосування штрафної санкції у розмірі 59110,53 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Судові витрати в сумі 1,70 грн. присудити на користь ТОВ «Суматра - ЛТД»(код ЄДРПОУ 21591206, адреса: 04128, м. Київ, вул. Туполєва, 17) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович