Постанова № 21585160, 22.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.12.2011
Номер справи
11/674
Номер документу
21585160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 грудня 2011 року 18:31           № 11/674

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Білецькій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Національного банку України

до Публічного акціонерного товариства “ВіЕйБі Банк”

про стягнення штрафу за порушення валютного законодавства

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національний банк України (надалі –НБУ, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства “ВіЕйБі Банк” (надалі –ПАТ «ВіЕйБі Банк», відповідач) про стягнення штрафу за порушення валютного законодавства у розмірі 575310,99 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на час розгляду справи відповідач має заборгованість за порушення валютного законодавства у розмірі 575310,99 грн., яка всупереч вимогам чинного законодавства України в сфері валютного регулювання, на сьогоднішній день є непогашеною.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що відповідно до Постанов НБУ про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства №№ 47-56 на Публічне акціонерне товариство «ВіЕйБі Банк»було накладено штраф у розмірі 575310,99 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Структуру банківської системи, економічні, організаційні і правові засади створення, діяльності, реорганізації і ліквідації банків, визначено Законом України “Про банки і банківську діяльність”.

Правовий статус та повноваження Національного банку України визначено Законом України “Про Національний банк України”.

Відповідно частини 1 статті 7 Закону України “Про Національний банк України” Національний банк виконує такі функції, зокрема, здійснює банківське регулювання та нагляд; здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.

Режим здійснення валютних операцій на території України, визначає загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов'язки суб'єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства визначено Декретом Кабінету Міністрів України “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” № 15-93від 19 лютого 1993 року (надалі –також “Декрет”).

Згідно з частиною 1 статті 13 Декрету Національний банк України є головним органом валютного контролю, що: здійснює контроль за виконанням правил регулювання валютних операцій на території України з усіх питань, не віднесених цим Декретом до компетенції інших державних органів; забезпечує виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю згідно з цим Декретом та іншими актами валютного законодавства України.

Порядок проведення виїзних, невиїзних (камеральних) перевірок щодо дотримання банками, іншими фінансовими установами, національним оператором поштового зв'язку вимог валютного законодавства України та перевірок пунктів обміну іноземної валюти на території України визначено Положенням про порядок проведення виїзних, невиїзних (камеральних) перевірок щодо дотримання банками, іншими фінансовими установами, національним оператором поштового зв'язку вимог валютного законодавства України та перевірок пунктів обміну іноземної валюти на території України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 21 вересня 2007 року № 338 (надалі –також “Положення № 338”).

Відповідно до підпункту 1. 3 пункту 1 Положення № 338 перевірки банків і фінансових установ щодо дотримання ними вимог валютного законодавства України (далі –перевірки) проводять уповноважені працівники Департаменту валютного контролю та ліцензування (далі –Департамент), структурних підрозділів територіальних управлінь Національного банку, на які покладені функції валютного контролю (далі –валютні підрозділи), з метою дотримання банками та фінансовими установами валютного законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку (далі - валютне законодавство). До перевірок належать виїзні та невиїзні (камеральні) перевірки.

Невиїзними (камеральними) перевірками (далі –невиїздні перевірки) є позапланові перевірки, які проводяться уповноваженими працівниками в приміщеннях Департаменту і валютних підрозділів на підставі даних статистичної звітності та/або інших документів. Зазначені перевірки проводяться відповідно до вимог цієї глави, пунктів 2.2, 2.4, 2.6 - 2.8, 2.10, 2.15 глави 2, пунктів 3.1, 3.10 глави 3, пунктів 4.1 - 4.3, 4.8, 4.10, 4.11 глави 4, глави 6, пунктів 7.1 - 7.4, 7.10, 7.11 глави 7, глави 8 цього Положення (підпункт 1. 3 пункту 1 Положення № 338).

Під час здійснення Національним банком України камеральної перевірки ПАТ «ВіЕйБі Банк»з питань виконання вимог Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” заступником начальника відділу Департаменту валютного контролю та ліцензування Національного банку України складено протоколи № № 1-10 від 06.03.2008 р., якими встановлено порушення валютного порядку та умов торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України.

За результатами проведеної перевірки директором Департаменту валютного контролю та ліцензування Національного банку України винесено Постанови про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства №№ 47-56 відповідно до яких на позивача було накладено штраф у розмірі 575310,99 грн.

Після винесення постанов про притягнення до відповідальності рекомендованим листом Національного банку України від 23.05.2008р. № 28-212/1642 Банку було запропоновано добровільно, протягом п’яти днів після отримання вказаного листа сплатити суму штрафу до Державного бюджету України за місцем знаходження центрального офісу ПАТ «ВіЕйБі Банк»та надати НБУ копію платіжного доручення, що свідчить про його сплату.

Листом від 02.06.2008 № 03/1890 Банк направив до Апеляційної комісії Національного банку України звернення про оскарження постанов про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства від 20.05.2008 р.№№ 47-56.

Апеляційною комісією НБУ 02.07.2008 р. винесено рішення № 30/2008 про відмову в задоволенні апеляційного звернення щодо оскарження зазначених постанов від 20.05.2008 р. №№ 47-56 та листом від 07.07.2008 р. № 18-323/2307 повідомлено про це ПАТ «ВіЕйБі Банк».

В процесі розгляду справи, судом встановлено, що Постановою ОАС м.Києва від 14.06.2010 р. по справі № 2а- 2454/09/2670 за позовом ВАТ «ВіЕйБі Банк» до НБУ про визнання протиправними та скасування постанов НБУ №№ 47-56, колегією суддів у складі головуючої судді - Блажівської Н.Є., суддів Баранова Д.О., Костенка Д.А. у задоволенні адміністративного позову - відмовлено повністю.

Ухвалою КААС від 21.12.2010 р. Постанову ОАС м.Києва від 14.06.2010 р. залишено без змін.

Ухвалою ВАСУ від 28.09.2011 р. Постанову ОАС м.Києва від 14.06.2010 р. та Ухвалу КААС від 21.12.2010 р. – залишено в силі.

Відповідно до ч. 3, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження; постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Таким чином, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2010 р. по справі № 2а-2454/09/2670 набрала законної сили 21 грудня 2010 року –з моменту проголошення ухвали Київським апеляційним адміністративним судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, оскільки в рамках справи № 2а-2454/09/2670 колегією суддів в повному обсязі встановлені обставини щодо правомірності винесення Постанов про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства №№ 47-56, то такі обставини не потребують доказування у даному процесі та враховуються судом при вирішенні спору.

Оскільки, Постанови НБУ про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства №№ 47-56 не скасовані, а, отже, є чинними на момент розгляду справи, тому є обов’язковими до виконання відповідачем.

Таким чином, на момент розгляду справи в Публічного акціонерного товариства «ВіЕйБі Банк»обліковується штраф за порушення валютного законодавства в розмірі 575310,99 грн., який підлягає сплаті.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві докази позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 71, 86, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ВіЕйБі Банк»(04119, м.Київ, вул. Зоологічна,5, код ЄДРПОУ 19017842) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 575310,99 грн. (п’ятсот сімдесят п’ять тисяч триста десять грн. 99 коп.) за порушення валютного законодавства від 20.05.2008 р. №№ 47-56.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –10.01.2012р.