Постанова № 21584805, 23.01.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2012
Номер справи
2270/15393/11
Номер документу
21584805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/15393/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріВасільєву С.В.

за участі:представника позивача - ОСОБА_3 за довіреністю №3

представника відповідача - ОСОБА_4 за довіреністю від 21.12.11р. №10829/06 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" <3-тя особа >до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі <3-тя особа >про визнання протиправними та скасування рішень, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" звернулось в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі про визнання протиправними та скасування рішень від 12.07.2011 року №219, №220, №221 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків. Зазначає, що оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків не відповідають вимогам чинного законодавства. Вказує на те, що відповідачем під час винесення оскаржуваних рішень не враховано специфічного статусу ВАТ "Чемеровецьке АТП 16847" яке, як і його правонаступник ТДВ "Чемеровецьке АТП 16847", займається пасажирськими перевезеннями в межах і за межами області. Вважає, що це обумовлює те, що задля забезпечення можливості функціонування, підприємство змушено щодня витрачати грошові кошти як для підтримання в справному стані транспортних засобів, так і для часткової оплати праці найманих працівників, яких на підприємстві нараховується 80 чоловік. Враховуючи цей факт, а також наявну та визнану в судовому порядку заборгованість перед кредиторами, якими є інші державні установи, позивач фактично позбавлений можливості своєчасно та в повному обсязі виконувати свої зобов'язання.

Звертає увагу на те, що відповідно до абз.3 ч.12 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків, зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.

Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) суб'єктами системи пенсійного забезпечення є страхувальники. Згідно статей 14, 15, 17 Закону позивач є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та несе обовязки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі. Відповідно до ч.6 ст.18 Закону законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. Згідно з пп.5.1.3 та 5.1.4 п.5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (далі - Інструкція) страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону та пп.9.3.2 п.9.3 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.

Вказує на те, що оскільки позивачем допускалися порушення граничних термінів сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за квітень, червень, липень 2010 року, про що свідчать дані картки особового рахунку товариства, тому управлінням Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі правомірно винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків №№219-221 від 12.07.2011 року.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що товариство з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847" (правонаступник майнових прав і обовязків відкритого акціонерного товариства "Чемеровецьке АТП 16847") як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа зареєстроване та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ - 03120101), що підтверджується довідкою відділу статистики у Чемеровецькому районі Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АБ №345044, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААА №165289, та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно карток особових рахунків позивача, розрахунків фінансових санкцій та пені, що надані відповідачем, позивачем страхові внески сплачувались з порушенням граничних строків сплати сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, встановлених Законом, що не заперечується позивачем.

У зв'язку з цим відповідачем на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 12.07.2011 року винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків: №219, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 165,24 грн. (10%) та пеню у розмірі 85,92 грн. (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) внаслідок того, що сума боргу 1652,38 грн. сплачена 10.09.2010 року замість 20.07.2010 року (кількість прострочених днів - 52); №220, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 2877,24 грн. (10%) та пеню у розмірі 1838,70 грн. (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) внаслідок того, що сума боргу в розмірі 28772,41 грн. сплачена частинами 12.10.2010 року в розмірі 14884,03 грн. (кількість прострочених днів 53), 22.10.2010 року в розмірі 3000 грн. (кількість прострочених днів 63), 25.10.2010 року в розмірі 2000 грн. (кількість прострочених днів 66), 10.11.2010 року в розмірі 8888,38 грн. (кількість прострочених днів 82) замість 20.08.2010 року; №221, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 2890,01 грн. (10%) та пеню у розмірі 2305,69 грн. (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій) внаслідок того, що сума боргу в розмірі 28900,06 грн. сплачена частинами 30.07.2010 року в розмірі 19974,17 грн. (кількість прострочених днів - 71), 12.08.2010 року в розмірі 1900 грн. (кількість прострочених днів - 84); 31.08.2010 року в розмірі 6000 грн. (кількість прострочених днів - 102); 10.09.2010 року в розмірі 1025,89 грн. (кількість прострочених днів - 113) замість 20.05.2010 року.

Встановлено, що ТДВ "Чемеровецьке АТП 16847" допускалися порушення граничних термінів сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за квітень, червень, липень 2010 року, у зв'язку з чим прийняті вищевказані рішення.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача від 12.07.2010 року №№219, 220, 221 позивач оскаржив їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та до Пенсійного фонду України. За результатами розгляду скарг прийняті рішення від 23.09.2011 року №9279/06 та від 25.11.2011 року №26239/09-10, якими скарги ТДВ "Чемеровецьке АТП 16847" залишено без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Статтею 5 Закону визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Згідно положень ч.ч.1, 3 ст.15 Закону платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно п.6 ст.19 Закону страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. До вказаної категорії страхувальників відноситься і позивач.

Згідно з пп.5.1.3 та 5.1.4 п.5.1 Інструкції страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч.5 ст.106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону та пп. 9.3.2 п.9.3 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок даної фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Одночасно на суми не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.

Несвоєчасність сплати страхових внесків позивачем не заперечується. Відповідно до ч.6 ст.18 Закону законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

У відповідності до ч.12 ст.20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

З аналізу викладених правових норм, суд приходить до переконання про хибність посилання позивача на його «специфічний статус», як на підставу для не застосування до нього фінансових санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків.

Таким чином, з врахуванням встановлених судом обставин у справі, та досліджених доказів, суд, приходить до висновку, що відповідач при винесенні рішень від 12.07.2011 року №219, №220, №221 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для визнання рішень протиправними та їх скасування.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

З огляду на викладене відповідачем доведена правомірність прийняття рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 12.07.2011 року №219, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 165,24 грн. та пеню у розмірі 85,92 грн.; №220, яким нараховано штраф у розмірі 2877,24 грн. та пеню у розмірі 1838,70 грн.; №221, яким нараховано штраф у розмірі 2890,01 грн. та пеню у розмірі 2305,69 грн..

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В адміністративному позові товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" до Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі про визнання протиправними та скасування рішень від 12.07.2011 року №219, №220, №221 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 27 січня 2012 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк